Strana 4 z 5
- Provozní vlastnosti, taktování
V sestavě máme referenční AMD Radeon RX 5700 XT grafiku s blower chladičem, nicméně snažíme se v tomto případě vytěžovat hlavně procesory.
Pochopitelně, mezi deskami nejsou velké rozdíly, svou roli hraje i extra výbava, ale také napájecí kaskáda, ale i čipsetové řešení atd. Spotřeba nových X570 desek je kvůli vyšší spotřebě čipsetu obecně vyšší, ale překvapivě není tak vysoká, jak jsme si mysleli, protože B550 je jen o kousek lepší. Ale každý Watt se počítá :).
Pokud jde o chlazení VRM, tak tahle deska představuje naprostý základ. Mnozí tak při pohledu na něj budou mít obavy. Ale prostě i tohle stačí. V maximální zátěži se VRM roztopí k 60°C při aktivaci PBO a taktování někam k 70°C. To jsou sice vyšší teploty než u většiny desek, ale zdaleka ne hraniční a všechno je zcela v pořádku.
ASUS PRIME B550M-A nemá žádnou extra speciální OC výbavu. I BIOS je jednodušší. Je zde jen to základní. Ale to úplně stačí. Vlastně není ani pro OC určena. Teprve v této oblasti se více projeví kvalita PCB, VRM, chlazení a celkové vyladění.
Nicméně protože RYZEN procesory jsou extrémně efektivní a velmi nenáročné, a to platí i o nejvýkonnějších RYZEN 9 modelech, není prostě žádný problém. Pokud ale chcete taktovat, deska stále nabízí vše, co je skutečně třeba pro základní domácí ruční ladění a bezproblémový provoz. Ano, kvalitní X570 nebo B550 desek dokáží o pár desítek MHz stabilně více s tomu odpovídajícím výkonem, ale i tahle deska zvládá 4,3GHz stabilně na všech 12jádrech/24vláknech u RYZEN 9 3900X a 4,4GHz v případě 16jádrového RYZEN 9 5950X modelu, žádný problém ani u této desky. Ano, je tu pár desítek MHz, ale to se prostě dá očekávat, za to si připlácíte u dražších desek.
Pro běžné domácí přetaktování a zvýšení výkonu, ale vlastně ani osobně nedoporučuji RYZEN procesory ručně taktovat. Rovnou doporučím aktivaci funkce PBO + možná automatického OC k dosažení nejlepších praktických výsledků a výkonu i provozních vlastností. A to umí i tenhle základní model. Zase, s aktivním PBO se takt CPU pohybuje o pár desítek MHz níže, než u TOP modelů desek, takže nějaký praktický dopad na výkon tu je, ale v zásadě vše funguje.
ASUS u B550M-A slibuje podporu pro až 4800MHz+ paměti. Což v praxi pro žádného běžného uživatele u RYZEN procesorů žádný smysl nemá. Z hlediska toho, jak současné procesory RYZEN fungují, má dnes smysl honit hlavně co nejlepší časování. Takže ideální budou pro většinu uživatelů DDR4 3600MHz CL16 a lepší v kombinaci s RYZEN 3000 i RYZEN 5000. Nám se podařilo stabilně se dostat i na 3800MHz a pořád žádný problém. Samozřejmě zase, kvalitní desky dokáže vytáhnout a stabilně udržet o něco více, ale na to si prostě připlácíte. Fakt že na tomhle základním modelu vůbec taktovat stabilně lze, je sám o sobě pozitivní. Připomínám, že konkurenční Intel na cenově podobný B460 deskách žádné taktování CPU ani RAM nepodporuje.
Takže k závěrům …
|