Strana 5 z 5
Asi všichni chápeme, proč ASUS chce radši primárně ukazovat tu pěknou nazdobenou TUF GAMING B550M-PLUS než předvádět v testech poněkud šedou myšku PRIME B550M-A :). Vzhled prostě prodává. PRIME je v mnoha směrech výrazně jednodušší, ale cíleně. Ovšem pokud si někdo myslí, že proto snad nebude funkční, stabilní a nebude nabízet výkon odpovídající osazenému CPU, GPU, SSD či RAM, tak se prostě mýlí. ASUS si jako kvalitní výrobce nemůže dovolit prodávat základní desku, která by nebyla funkčně dostatečně kvalitní pro bezproblémový a stabilní provoz se vším, co tvrdí, že podporuje.
PRIME B550M-A tak sice nemá luxusní napájecí kaskádu ani její chlazení, nemá vyzdobené PCB, nemá nejlepší prvky elektroniky, extra prvky výbavy apod. Ale nic z toho neznamená, že bude nějak nestabilní nebo mít zásadně nižší výkon v základních nastaveních. Vyzkoušel jsem v ní i nový RYZEN 9 5950X, tedy nejvýkonnější AM4 procesor, který existuje. A co myslíte? Vše bylo stabilní, dokonce i s PBO, tedy taktováním.
Až tady v tomto ohledu se projeví ty úspory, kdy prostě dražší desky s lepším napájením a PCB dosahují o desítky MHz vyšších taktů při PBO, tedy i o něco lepšího výkonu. Mají také vyladěnější BIOS pro OC hrátky apod. Mají nižší teploty na VRM atd. Funkčně je pak zdaleka největší rozdíl ve výbavě.
ASUS PRIME B550M-A je proti příbuzné TUF GAMING B550M-PLUS prostě mnohem chudší deska. Na první pohled vidíte ty rozdíly. A každý kousek lepší elektroniky, pasivu, extra estetický prvek, všechno stojí peníze navíc. PRIME A verze má extra prvky v podobě archaických VGA/DVI výstupů, které někteří uživatelé stále chtějí, ale tyhle věci jsou dnes docela nákladné, protože se už prostě na většinu desek nedávají. Paradoxně v době, kdy píši tuhle recenzi, tak ovšem mezi PRIME a TUF deskami není žádný cenový rozdíl! Obě stojí 2799 korun vč. DPH. A za těchto podmínek není samozřejmě o čem přemýšlet. TUF varianta je mnohem lepší volba.
Speciálně pro běžný domácí a herní PC, kdy má lepší VRM, lepší chlazení, lepší integrovanou zvukovku, má i Type-C konektor atd. Prostě všechno, co by pořádná moderní deska měla být. PRIME edice by normálně měla být levnější a jako taková míří prostě na jinou klientelu. Samozřejmě při stejné ceně prostě nedává ta PRIME moc smysl vedle TUF, ale nevím, jestli ta aktuální rovnost cen je úplně normální, nebo jde o nějakou časově omezenou akci. Co jsem chtěl dnešním testem a recenzí ukázat, že i ta nejzákladnější deska bez okázalého VRM a chlazení a extra bohaté výbavy, prostě funguje. A funguje dobře, stabilně a s výkonem odpovídající osazeným komponentám. Ano, dražší modely jsou na tom o kousek lépe, speciálně při OC nebo PBO, ale za to si prostě také připlácíte. Ovšem i ten nejzákladnější model základní desky musí fungovat spolehlivě a dobře v rámci jasně daných parametrů.
ASUS PRIME B550M-A to vlastně podporou nějakého OC (PBO) o něco překonává. Ano, nevypadá nijak zajímavě, ale všechno funguje a má to ten výkon, jaký mít má a zvládá i RYZEN 9 5950X bez potíží. Ovšem jde o produkt pro velmi specifické uživatele. A zajímavý je jen za specifických podmínek. Pro všechny ostatní je tu právě třeba ta „zdobná“ ASUS TUF GAMING B550M-PLUS, kterou jsme testovali minule. Tu považuji za naprosto vynikající základ pro všechny domácí uživatele a nemám žádný problém ji doporučit třeba i k RYZEN 9 modelům. Za podobnou nebo dokonce stejnou cenu je to prostě lepší a lépe vybavená deska pro multimediální a herní PC. Obě verze, jak PRIME, tak TUF, existují také s Wi-Fi, které jsou o několik set korun dražší. Bát se použít PRIME verzi tedy nemusíte. A to ani v nejvýkonnějšími RYZEN procesory. Umí vše, co umět má s výkonem jaký to má mít. Ovšem pokud to podmínky dovolují, tak určitě preferuji TUF a podobné lépe vybavené varianty. Za ten malý příplatek to obvykle stojí. A v případě že není cenový rozdíl vůbec žádný, tak není o čem se bavit :). Pokud ale bude PRIME verze výrazněji levnější nebo dokonce nejlevnější deska v B550 sérii, pak samozřejmě čistě z hlediska poměeru cena/výkon vede ...
Za výbavu pro testování děkuji našim partnerům
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|