ASUS PRIME X370-PRO AM4 – TEST a REVIEW solidní základní desky pro AMD RYZEN Tisk E-mail
Napsal Jan "DD" Stach a redakce   
Úterý, 09 květen 2017
Přejít na obsah
ASUS PRIME X370-PRO AM4 – TEST a REVIEW solidní základní desky pro AMD RYZEN
Základní deska
Testy a výkon desky
Provozní vlastnosti a taktování
Závěr a hodnocení

 

 

  • Provozní vlastnosti, taktování

V sestavě máme schválně extrémní duální AMD Radeon R9 295 X2, který dá samozřejmě sestavě i desce pořádně zabrat po všech stránkách. O což nám samozřejmě jde, protože jestli deska přežije v takovéto sestavě, vydrží asi vše ;). Ano, duální Radeon R9 295X2 je trochu extrém, ale pro účely otestování možností a schopností desek je vlastně ideální.

  • Spotřeba a chlazení

Z hlediska spotřeby hraje hlavní roli technologie procesorů. Současné čipy AMD a Intel jsou již 14nm, což vynikne hlavně ve srovnání s 32nm AMD staré generace. AM3+ platforma měla také podstatně náročnější čipset, a tak spotřeba je vyloženě obrovská proti současným platformám. AMD RYZEN 7 ale převálcovalo Intel, protože vzhledem k výkonu CPU, který je nesrovnatelně vyšší, má AMD najednou srovnatelnou spotřebu s pouze 4jádrovým Intelem. Spotřeba této desky je o malinko vyšší než jiných modelů.

Pokud jde o chlazení desky, tak starší AM3+ platforma byla energeticky náročnější a chlazení se tak muselo řešit více. Současné Z270 a X370 platformy mají ale spotřebu sami o sobě v jednotkách W. Nároky jsou tak hlavně na napájecí kaskádu CPU, kdy ale procesory mají zároveň nižší spotřebu než staré FX, a tak nároky na chlazení jsou minimální. ASUS vybavil desku jen jednoduchými pasivy, ale ty plní funkci velmi dobře.  

  • Taktování

ASUS PRIME X370 není základní deska určená primárně na taktování. Nicméně protože maximální takty RYZEN procesorů se pohybují kolem 4GHz, není to pro většinu desek žádný problém. Přesto musím říci, že se nám na této desce nepodařilo dostat stabilně při AMD maximálně doporučovaných 1,45V tak vysoko, jako na jiných deskách. Stabilně se procesor udržel jen na 4,075GHz. V případě pamětí také ne všechny modely RAM dokázaly jet stabilně na 3200MHz, nicméně je to rozhodně mnohem lepší než se starším BIOSem, kde nedokázaly žádné RAM tuhle frekvenci ani přiblížit. A podpora se stále lepší.

Opět platí, že pokud chcete udržet spotřebu na uzdě a vystačit si s rozumnějším napětím do 1,4V, tak stabilní takty jsou kolem 3,90-4,0GHz a platí to i pro tuto desku. Jen je to taktování méně pohodlné a méně přesné, protože to prostě není ROG model se všemi těmi možnostmi a jemnými vyladěními. Ale pro běžné domácí taktování má vše, co je třeba. Pokud vám tedy na tom vůbec záleží, což je i pointa této desky.



 

RSS

DDWorld.cz

DDWorld - Blogy a videa

DDWorld - Magazín

Poslední příspěvky v diskuzích


Videa
Star Wars Zero Company tahová hra od tvůrců XCOM!
Star Wars Zero Company tahová hra od tvůrců XCOM!Pátek, 18 duben 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 227x
Komentářů: 0
Marathon od Bungie/SONY představen – nový „Concord“?
Marathon od Bungie/SONY představen – nový „Concord“?Čtvrtek, 17 duben 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 500x
Komentářů: 0
Baldur’s Gate 3 se loučí! Poslední aktualizace a konec!
Baldur’s Gate 3 se loučí! Poslední aktualizace a konec!Úterý, 15 duben 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1486x
Komentářů: 2
Forever Skies – survival inspirovaný Subnauticou ve verzi 1.0
Forever Skies – survival inspirovaný Subnauticou ve verzi 1.0Pondělí, 14 duben 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1883x
Komentářů: 0
Commandos: Origins vychází. Herně OK, technicky nedotažené
Commandos: Origins vychází. Herně OK, technicky nedotaženéČtvrtek, 10 duben 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1097x
Komentářů: 0
The Outer Worlds 2 v herní ukázce!
The Outer Worlds 2 v herní ukázce!Středa, 09 duben 2025
Vložil: aDDmin
Kategorie: Počítačové hry
Spuštěno: 1335x
Komentářů: 1