Strana 1 z 5
- ASUS PRIME X399-A – TEST a REVIEW
rozumného základu pro supervýkonný ThreadRipper
Dnes se podíváme na cenově mnohem přístupnější desku od ASUS, proti TOP modelu ZENITH Extreme. AMD letos všechny překvapilo supervýkonnou desktopovou platformou X399 a procesory RYZEN ThreadRipper, které přinesly brutální nárůst dostupného procesorového výkonu, za relativně solidní cenu. Intel tak musel v této generaci nabídnout mnohem více, než původně chtěl. A tak i když RYZEN ThreadRipper 1950X už nyní není úplně nejvýkonnější procesor na světě, kdy toto prvenství náleží nedávno uvedenému 18jádrovému Intelu, stále je o parník výhodnější. Jeho 16 jader a 32 vláken totiž můžete mít za 1000 dolarů, zatímco 18 jader a 36 vláken od Intel vás vyjde přesně na dvojnásobek. Jinými slovy, za cenu jen toho procesoru od Intelu můžete mít ThreadRipper procesor od AMD a celý zbytek solidního počítače k tomu. Není se tedy co divit, že ThreadRipper 1950X se stále těší velmi slušné popularitě.
Není tomu tak dávno, co jsme si otestovali tento procesor v kombinaci s naprosto monstrózní a pravděpodobně technologicky aktuálně nejlepší základní deskou na trhu vůbec, ASUS ZENITH EXTREME X399:
Tahle naprosto famózní deska má úplně vše, včetně věcí, které by vás ani nenapadli :). Nicméně cena tomu také odpovídá a 15 tisíc korun za desku je docela dost peněz i na high endové poměry. Ne každý potřebuje výbavu pro extrémní taktování a další obrovskou spoustu věcí a celkem bez problémů si vystačí s, řekněme klasickou základní deskou. ASUS má tak v nabídce ještě dva modely. V redakci máme už X399-E Gaming, který je prostřední verzí, nejlevnější edicí je pak PRIME X399-A, na který se dnes podíváme.
Nenechte se mýlit, pořád se bavíme o absolutním high endu. Ostatně jiné, než high end desky se pro X399 ani nedělají. To ovšem neznamená, že nemůžeme říci, že existují i cenově dostupné špičkové X399 desky a tohle je právě jedna z nich.
Zatímco ZENITH Extreme stojí 15 tisíc korun, cena PRIME X399-A se pohybuje kolem 8 – 8,4 tisíc korun. Tedy bezmála skoro jen polovinu. A to je hodně velký rozdíl. Přitom rozhodně nejde o nějak chudou desku :).
Ostatně pro X399 platformu se chudá deska snad ani nedá udělat. Proti ZENITH se tak liší hlavně absencí té extrémní výbavy pro taktování a tomu odpovídajících prvků výbavy. Ruku na srdce, tyhle věci přeci jen běžný uživatel X399 platformy vůbec nepotřebuje, takže určitě je fajn, že existuje možnost za ně nepřiplácet. Pokud ale chcete, tak nějaké to domácí taktování je pochopitelně standardními cestami možné i na této desce, jak si ukážeme.
Ve výbavě desky nechybí nic zásadního, jdou zde dva M.2 sloty, dokonce U.2 port, fyzicky zesílené PCIe X16 sloty, rozumný zvuk, USB 3.1 včetně Type-C atd.
Deska má i pěkné a celkem decentní jednoduché RGB podsvícení na levé straně od čipsetu, poměrně výkonné chlazení včetně aktivního ventilátoru. Celkově zkrátka vysoký stupeň výbavy a vše, co může uživatel potřebovat. Snad s jednou výjimkou. Ale podívejme se na desku podrobněji …
|