Strana 2 z 5
- ASUS PRIME X399-A – Základní deska, balení a overview
Balení desky je o něco větší než obvykle a odpovídá formátu desky. Stylově designem pak odpovídá PRIME sérii desek ASUS, které najdete v nabídce v podstatě se všemi současnými čipsety.
Přiložené příslušenství je poměrně skromné na tuto cenovou hladinu. Najdete zde Návody, DVD s ovladači, 4x SATA kabel, SLI můstek, držák M.2 disku, speciální nástavec pro řídící konektory a zadní kryt. Toť vše, ovšem nic dalšího vlastně netřeba.
ASUS PRIME X399-A je tedy desky s čipsetem X399 a paticí TR4. Obojí je odvozeno od serverů. Patice TR4 je vůbec největší, která se kdy v desktopu objevila. Bohužel v současnosti nejsou X399 desky kompatibilní s EPYC procesory jen s Threadripper. Ve své podstatě je to 2x RYZEN 7 a tedy 2x X370 platforma ve všech směrech.
K tomu patří tedy 4kanálový řadič DDR4, kdy deska zvládá až 128GB paměti a to včetně taktování až na 3600MHz (což platí pro konfiguraci 4x 8GB). Ačkoliv procesory a platforma má umět ECC, ASUS tuto podporu u této desky neuvádí. Platforma má 64 PCIe linek, tedy více než konkurenční X299 Intelu. Tomu tak odpovídají možnosti výbavy.
Deska nese 4x PCIe x16 slot, kdy dva (šedé) mají plný počet 16 linek a to včetně CrossFireX/SLI konfigurace. Další dva sloty mají 8 linek. Dále jde zde ještě po jednom slotu PCIe X4 a PCIe X1. Další PCIe linky využívá dvojice M.2 slotů a U.2 port.
Jeden M.2 slot je tradičně u ASUSu umístěný tak, že lze do něj M.2 SSD osadit kolmo. Druhá M.2 pozice je pod čipsetem a má tak i zajištěno pasivní chlazení. Obě pozice jsou fakticky na ideálních místech z hlediska chlazení. Ve výbavě je i U.2 port a také 6x SATA.
Aktuálně už by měl fungovat i RAID M.2 NVMe, který AMD nedávno pro X399 platformu zprovoznil, ale nejsem si jist zda to ještě nebude vyžadovat nějaký update BIOSu. ASUS zatím tuto věc nijak nezmiňuje, takže pokud vás tato funkcionalita speciálně zajímavá, raději se na ní zeptejte přímo.
Z hlediska USB je na tom deska skvěle, má 2x Přední USB 3.0, 1x přední USB 3.1 konektory, a spoustu USB 3.1, 2.0 včetně Type-X konektoru. V tomto ohledu nedostatkem trpět nebudete. Je zde ale jen jedna LAN (běžná Intel I211-AT), Wifi/BT modul bohužel deska nemá. Jednodušší je i zvukovka. Deska má ALC1220 kodek, ale posílení není tak výrazné a propracované, jako na herních modelech ASUS desek. I tak ovšem rozhodně neurazí.
Pokud jde o další prvky výbavy, PRIME nemá speciality jako STRIX či ZENITH modely, nicméně základní věci zde jsou. Segmentový display, FlashBios, dostatek konektorů pro ventiltáory včetně AiO zde je. Nechybí ani celkem jednoduché RGB podsvícení jedné strany kolem čipsetu a dva RGB konektory na desce k tomu.
A jaká je tedy v praxi?
|