Strana 6 z 6
Co odlišuje obě dnes testované desky od mnoha jiných X570/Z490 modelů, je hlavně možnost vzdálené správy serverové/enterprise úrovně. ASUS vybavil desky síťovkou Realtek RTL8117 s DASH technologií a k tomu vlastním SW řešením ASUS Contron Center Express, který umožňuje efektivní vzdálenou správu z jiného PC na síti. Nicméně systém má své limity a pokud jste zvyklí na opravdové serverové a enterprise řešení jako AST2500 nebo iDRAC apod., tak velmi rychle ty limity objevíte. Není to klasické IPMI.
ASUS aplikace funguje také oficiálně jen ve Windows 10 PRO verzi, nefunguje ani pod Linuxem (existuje prý placená verze, která by fungovala), což může být pro některé docela omezení. Ale zase vzhledem k cílení desek to asi takový problém nebude. Webové rozhraní zde není. A zabezpečení na standardní síti je jen základní, tak pozor na to. Nicméně z hlediska vlastní vzdálené správy, zde je všechno zásadní, co je třeba pro správu menší sítě a samotného PC. Funguje to samozřejmě i když je PC s tou Pro WS deskou vypnutý (ale připojený k elektrice). ASUS tedy umožňuje detailní monitorování, logy, správu USB portů, KVM a tak dále a tak dále. Dá se nastavovat BIOS, flashovat BIOS prostě vše, co je třeba. Trochu matoucí je režim SW a HW, kdy v HW režimu jsou funkce značně omezené než v SW. Je nutné ovšem stále mít na vědomí, že se bavíme o systému vzdálené správy, který je v tomto případě vlastně zdarma (ASUS dodává k desce jednu licenci) a to na jinak velmi dobře vybavené normální desktopové desce.
Samozřejmě ASUS by mohl osadit opravdu enterprise/datacentrové řešení, které mají jeho profi/serverové desky, které běžně v retailu nenajdete, ale to by se zcela nepochybně odrazilo v ceně. Takhle je tu ale vše, co je třeba, funkční vzdálená správa, a to na desce pro skutečně cenově dostupné pracovní stanice, kdy ASUS si je rovněž vědom, že ne každý zájemce o takovou desku, obvykle nákladnou funkci vzdálené správy vážně potřebuje.
Obě testované desky nové Pro WS série, mají některé společné prvky, rozhodně design a zaměření. Nicméně čím se výrazně liší, jsou možnosti platformy. ASUS určitě doufal, že Intel bude trochu někde jinde, než teď je. Protože smutným faktem je, že ASUS Pro WS W480-AC je z obou desek horší varianta, a ne proto, že by byla sama o sobě horší deskou, ale proto, že platforma Intel je dnes naprosto nekonkurenceschopná po stránce výkonu procesoru, efektivity i některé výbavy. Absence výkonnějšího než 10jádrového procesoru, absence podpory PCIe 4.0, to je prostě problém, díky čemuž AMD varianta kope úplně jinou ligu.
Intel verze v případě Pro WS modelu od ASUS má jen diskutabilní výhodu přítomnosti Thunderbolt 3 (dva konektory), ale osobně si nemyslím, že je to až taková výhoda, navíc se dá nahradit či doplnit i na AMD desku přídavnou kartou apod. Současně vzhledem k nárokům CPU, je chlazení kaskády docela na hraně (rozhodně doporučuji dobře chlazenou skříň). Deska je nicméně zajímavá proti jiným Z490 deskám tím, že má W480 čipset, tedy podporuje CORE i XEON modely současně, kdy XEON umožňují některé extra funkce a možnosti s nimi spojené (např. ECC paměti) atd. Takže ASUS Pro WS W480-ACE je vlastně zajímavá hlavně proti Z490 deskám obecně pro ty, kteří chtějí relativně normální desku, ale pracovně zaměřenou do pracovního PC za relativně slušné peníze.
Co dělá tuhle desku lepší z dnes dvou testovaných, je prostě platforma. Speciálně výběr a možnosti RYZEN procesorů a podpora PCIe 4.0. Před sebou dnes máme dvě velmi podobné desky za podobnou cenu, které jsme schválně otestovali s nejlepšími procesory, které jsou v současností pro obě k dispozici. A je to rozdíl třídy. RYZEN 9 3950X překonává výkonem i high end Intelu, natož relativně slabé 10jádrové Core i9, které je maximem pro LGA 1200 platformu. Ten rozdíl je ohromný. A to nezmiňujeme spousta jiných modelů, které kromě zajímavého výkonu vynikající cenovou výhodností ve srovnání s Intelem. AMD nabízí RYZEN PRO modely, které mají extra funkce a záruky. Současně X570 platforma podporuje PCIe 4.0, které umožňuje už teď vyšší GPU výkon a vyšší SSD výkon a nejen teoreticky.
ASUS z mého pohledu ale u AMD verze udělal některé věci zbytečně jinak, než u Intel edice. Například nechápu, proč AMD verze vůbec má ten U.2 konektor?! Není to SAS (i když tak vypadá), nevím o žádném rozumném SSD/HDD řešení, které by vůbec U.2 konektor používalo. NVMe SSD M.2 disky jsou dnes jasná volba, takže osazení U.2 zařízení je nesmysl, navíc když kvůli tomu má druhá NVMe pozice jen 2 PCIe 4.0 linky. Druhý přešlap je neosazení konektoru pro přední USB type-C, který Intel verze desky má. Třetí přešlap je pak neosazení alespoň té 2,5Gbit síťovky, kterou opět Intel varianta má. Jen dvě 1Gbit LAN na desce za 8,5 tisíce pro pracovní stanice v roce 2020? Minimálně divný tah. Ty desky se liší prostě v několika drobnostech, a podle mě zbytečně.
Co chápu je absence ThunderBolt 3.0 na AMD variantě, osobně si nemyslím, že je to problém a omezení, ale i tohle se dalo vyřešit přídavnou kartou, pokud by ASUS chtěl. U obou desek mě vadí absence segmentového displaye. Vzdálená správa, kterou oba modely mají, je v jejich případě základní řešení ve srovnání s klasickými systémy, ale funkční, ovšem ne každý jej využije. Úplnou absenci RGB chválím :). ASUS ale podle mě rozhodně měl osadit 10Gbit síťovku na obě desky. A myslím, že zajímavá by byla i nějaká rozšířená záruka v rámci Pro WS série, třeba 4 roky místo standardních 3, které ASUS na lepší desky má.
Mnozí namítnout, že za 8500 korun, co obě desky nyní zhruba stojí, toho nabízí méně než některé ASUS STRIX a ROG modely. A mají pravdu. Pro hráče a nadšence určitě jsou méně vybaveny. Ale to je záměr a místo toho mají tu vzdálenou správu a dalších pár drobností, kdy v kombinaci se stále relativně normálním provedením a podporou normálního HW, jsou cenově velmi atraktivní pro cenově dostupnější základní pracovní stanice.
Intel varianta zaujme podporou XEON i CORE procesorů, nicméně právě kvůli obecně horší a slabší platformě je AMD X570 varianta jasným vítězem, i když v několika drobnostech udělal ASUS AMD verzi nepochopitelně „horší“. Obě varianty jsou jasně cíleny a své publikum si nepochybně najdou. Z hlediska výkonu a možností je AMD verze určitě mnohem lepší, ale to je prostě dáno mnohem lepší platformou i stavem nabídky procesorů. Přesto si myslím, že by si ASUS Pro WS X570-ACE zasloužil konektor pro přední USB Type-C, určitě minimálně 2,5Gbit ne-li jednu 10Gbit síťovku a bez toho U.2 konektoru bychom se obešli, výměnou třeba za plnohodnotný druhý M.2 slot.
Celkově jde o velmi kvalitní jasně orientovanou, dobře vybavenou desku, pro jasnou cílovou skupinu a myslím si, že jde o velmi dobrý produkt, který mohu doporučit.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|