Strana 5 z 5
ASUS ProArt X570-CREATOR WIFI se hodně povedla, i když bych rád, kdyby dorazila na trh přeci jen dříve. Nicméně je stále čas :). AM4 platforma je, a ještě nějakou dobu bude, nejzajímavější mainstreamovou platformou na trhu. Kromě obecně vynikající výkonu a výbavy díky kompletní PCIe 4.0 podpoře na celé desce, má výhodu vynikající efektivity procesorů, výrazně lepší než má i bude mít konkurenční Intel platforma. AMD a jeho 7nm ZEN 3 procesory navíc neřekly poslední slovo, i když je samozřejmě jasné, že má před sebou tahle platforma poslední rok, co by hlavní řada.
Zpět k ASUS ProArt X570-CREATOR WIFI. Tohle je dost možná nejlepší, tedy nejzajímavější AM4 deska na trhu. Ano, existují podobně vybavené desky, ale jen pár a ty jsou obvykle podstatně dražší a hlavně větší. Mají obvykle ten přesně nespecifikovaný E-ATX formát. ASUS ovšem dokázal tu velmi bohatou výbavu včetně velmi nadstandardních věcí jako ThunderBolt 4, dvě pořádné síťovky, hromady USB, M.2 atd. atd., nacpat na běžný relativně kompaktní ATX formát! Což je vynikající. Především ale potěší faktem, že všechna ta velmi bohatá a užitečná výbava, není doplněna zbytečnostmi jako RGB apod. Prostě je zde to zásadní včetně špičkového zpracování, ve kterém se ASUS spíše než na ty designové ozdůbky herních variant, zaměřil na stabilitu, odolnost a tu hlavní užitečnou výbavu. Navíc vzhledem k zaměření více na kreativce a profesionály, ProART série přichází se speciální aplikací a rozhraním pro správu a monitoring zabezpečení aplikací a provozu. Což také mohou někteří ocenit.
O to více docela potěší cena, která není vyloženě přehnaná. Samozřejmě ProArt X570 levná deska není, ale ani v současné příšerné situaci ve výrobě a dopravě, není vyloženě přehnaná, když stojí 9990 korun vč. DPH s 3letou zárukou (rád bych viděl 5 let záruky, jako kdysi na podobně orientované původní SaberTooth TUF). Existuje i přímá konkurence, kterou jsme shodou okolností nedávno testovali. Obvykle se výrobci celkem hlídají a nabízí velmi podobné věci, ale v tomto případě ASUS se svou ProArt konkurenční Aero G překonává, kdy má prostě lepší výbavu atd. Pravda, Aero G je o 1700 korun levnější, takže to má určitě vliv. Nicméně v souboji profesionálnějších desek je tohle díky výbavě aktuální vítěz.
Ačkoliv to není ve všech ohledech úplně nejvybavenější a nejextrémnější deska vůbec, nemá daleko být tou úplně nejlepší v rámci AM4. Líbí se mě více než některé přehnaně velké a okázalé E-ATX modely, právě proto, že nemá až takové extrémní věci a vešla se do ATX formátu, nemluvě o ceně, která je poloviční ve srovnání s těmi extrémními E-ATX. Takže se vejde bez problémů do většiny skříní. Snad jen bych kritizoval ten plastový kryt zadních konektorů a panelu, který je v přední části dost vysoký a je problém v některých skříních tam nahoru pak nacpat případně výměník AiO.
ASUS má v nabídce celý zástup X570 desek. Ovšem mám-li být upřímný, za úvahu stojí jen hlavně 3 až 4 modely. Pro největší nadšence/hráče je to určitě ASUS ROG CROSSHAIR VIII DARK HERO, která za 12 490 korun má prostě maximum co si přát. A cena za to není ještě tak šílená a jde o rozumný ATX formát. Nicméně spoustu těch extra funkcí, za které zde platí, většina hráčů a běžných uživatelů vlastně nikdy nevyužije. Pro ně je zde tedy určitě zajímavější o poznání poměrem cena/výkon atraktivnější ASUS TUF GAMING X570-PRO za nějakých 6000 korun. Zajímavá je i novější varianta TUF X570- PRO WIFI II s pasivem, ovšem ta dost nepříjemně podražila na téměř 7 tisíc. Pro spořivější tak dává smysl osekaná X570-PLUS edice, i když za ty peníze je už opravdu kvalitativně ořezaná na kost, aby X570 čipset vůbec měla. Pokud chcete něco speciálního, tak je tady určitě mini-DTX model ASUS ROG CROSSHAIR VIII Impact. Což je ale opravdu specialita pro specifické buildy.
No a nově tady máme tedy novou ASUS ProArt X570-CREATOR WIFI, která je dost možná zajímavější pro mnohé, včetně mě, než dosavadní favorit nadšenců v podobě ASUS ROG DARK HERO. I když jste hráč, tak jednodušší design, bez RGB, bez speciálních OC funkcí, za to s extra nadstandardní výbavou ProART modelu, je hodně atraktivní nabídka. A za docela slušnou cenu. Pro ty, kteří na PC spíše pracují, než si jen hrají a potrpí si na bohatou výbavu, jde o určitě nejzajímavější AM4 desku pod mainstreamové AMD RYZEN procesory od společnosti ASUS. Výbavou nemá na formátu ATX v dané cenové hladině konkurenci.
Je perfektní? Ne :). Ale dost se tomu blíží. Speciálně když v dané cenové hladině kolem 10 tisíc najdeme kupu opravdu vynikajících desek. Tahle jasně vyniká extra výbavou, kdy 2x ThunderBolt 4, 10Gbit+2,5GBit síťovky a některé extra bezpečnostní a monitorovací funkce, nejsou běžným standardem ani v této cenové hladině. Zkrátka dokáže vyniknout. Ano, nemá některé herní prvky, jako vlastní RGB, extra OC výbavu a optimalizace v tomto směru atd. Ale nic z toho vlastně většina nepotřebujete. Co asi dělá konkurence lépe, to jsou pasivy. ProArt X570-CREATOR WIFI je chlazená velmi slušně, o tom žádná. Ovšem konkurence používá klasické heatsinky, které jsou prostě ještě lepší, než kusy vyřezaného kovu, které zde použil ASUS. Ale to je takový detail. Chladiče SSD odvádí slušnou práci a poradí si i s náročnými PCIe 4.0 SSD, i když vzhledem k jednoduššímu zpracování nejsou ty teploty tak nízko, jako u více okázalých verzí. Ale z hlediska funkčnosti žádný problém. Pak snad jen ten přední USB konektor pro přední Type-C na desce mohl být také otočen na bok, stejně jako hlavní napájecí 24-pin.
Jinak ale vlastně nemám co kritizovat, protože v mnoha směrech je to jednoduše to nejlepší, co na trhu je. Doporučení je jednoduché, pokud jste hráč a máte rádi výbavu pro ladění a taktování, a tedy maximální výkon za každou cenu, je herně/OC orientovaná ASUS ROG CROSSHAIR VIII DARK HERO stále super volba. Ovšem pokud máte radši bohatou (nad)standardní výbavu, a ladit a taktovat nepotřebujete, pak je ProArt X570-CREATOR WIFI celkově lepší deska a vlastně dost možná nejlepší AM4 deska vůbec. Speciálně když bereme ohled na cenu i velikost (ATX), které zůstaly při té výbavě rozumné (= není to extrémní E-ATX za 20 tisíc). Dávám tedy jasné doporučení a ocenění, zkrátka vynikající základní deska pro skvělou platformu RYZEN ZEN 3 procesorů, které navíc ještě neřekly poslední slovo.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|