Strana 2 z 5
Balení je celkem jednoduché a normální, ASUS nevymýšlel žádné složitosti ani extra prvky. ProArt produkty mají jen odlišný grafický styl krabic.
Pokud jde o příslušenství, to je velmi základní:
Kabely, anténa, poměrně zbytečné krátké měřítko ve stylu ProArt a jinak běžné prvky. Co nechápu je DVD s ovladači, kdy přeci jen máme rok 2023 …
Samotná deska je standardní ATX velikosti, což je dobře. Nemusíte tedy řešit větší E-ATX formát, se kterým se nemusíte do mnoha běžných PC skříní dobře vejít. Přesto výbava chudá určitě není. Nová patice AM5 podporuje RYZEN 7000 procesory a bude podporovat vše, co do ní AMD oficiálně uvede v dalších letech, o tom není pochyb. Samozřejmě k tomu patří sloty pro DDR5 paměti, kdy v současnosti je podporováno 128GB maximálně, ale tohle se může vyvíjet dále. Jinak procesory RYZEN nativně podporují i ECC paměti, což by tedy mohlo být pro některé profesionálnější uživatele zajímavé.
Pokud jde o sloty a další výbavu, kterou určují PCIe linky. X670E čipset a desky musí mít vždy grafický PCIe x16 a současně minimálně jeden M.2 x4 slot ve verzi Gen5, to znamená minimálně 20 Gen5 linek. Někteří výrobci nabízí i více. ASUS u této desky udělal ve verzi Gen5 nejen ten první hlavní grafický slot, ale i ten pod ním.
Samozřejmě tahle mainstreamová platforma má omezený počet Gen5 linek (nebavíme se o high endu či serverech, které dorazí později spolu s ThreadRipper, které budou mít minimálně 64 možná až 128 PCIe Gen5 linek), takže jen ten nahoře má plně 16 linek a pokud využijete oba tak v gen5 verzi budou mít 8+8 linek. Třetí slot dole je pak standardně Gen4 se 2 linkami.
ASUS totiž využil zbytek PCIe linek pro další věci. Hlavně 4x M2, kdy první dva jsou Gen5 další dva jsou Gen4 a fungují současně. Dodatečně jsou zde ještě 4x SATA. Nechybí vnitřní USB včetně TypeC 3.2 s rychlým nabíjením pro přední výstup.
ASUS u této pracovní desky pamatoval i na solidní integrovaný zvuk ALC 1220A s posílením a stíněním, i když výstupy jsou jen 3 a hlavně chybí S/PDIF. Což je speciálně creativní desky docela škoda. Ovšem chápu, většina profíků v této oblasti bude mít určitě specializovaný HW na zvuk.
Jinak na výstupech vidíte hromadu USB portů, zaujmou 3x Type-C kdy dva jsou nejnovější USB4 (40Gbit). Vidíte také dvě síťovky, 10Gbit MARVEL a 2,5Gbit Intel a k tomu WiFi 6E. Nechybí HDMI a vstupní DP USB4.
Deska není orientovaná na hráče a ladiče, nemá tedy designové prvky pro ně určené. Podporuje ale normálně plně taktování včetně AI systémů a specialit ASUS a jeho vyladěného BIOS a SW. Deska má RGB konektory, samozřejmě velká pozornost byla věnována chlazení a monitoringu všeho. Zajímavý a užitečný prvek je i mechanický uvolňovač západky slotu grafické karty. Jinak vidíme zesílenou napájecí konstrukci 24+6pin k tomu 2x 8pin 12V a celkem robustně se tvářící chlazení na kaskádě (70A), které je ale tvořeno jen kusy kovu, nejde o heatsink v pravém slova smyslu. A jak tedy deska šlape v praxi?
|