Strana 1 z 5
- ASUS ROG CROSSHAIR VIII DARK HERO – TEST a RECENZE
nejlepší základní desky pro AMD RYZEN?
ASUS a jeho ROG CrossHair VIII HERO je jedna z nejlepších X570 základních desek na trhu od svého uvedení. Ostatně DDWorld.cz ji používá co by základ pro naši hlavní testovací sestavu a tedy testování a recenzování velkého množství věcí. Jestli jde o úplně nejlepší desku ve všech ohledech? Ne :). Existují ještě v některých směrech extrémnější modely, posouvající některé věci na absurdnější levely. Taková GIGABYTE X570 AORUS XTREME například. Já vím já vím, už vidím u ASUSu ty protažené obličeje, ale musíme být féroví a prostě tak to je. Nicméně ten Gigabyte XTREME model má svá specifika a ASUS s jeho HERO modelem tak v mnoha ohledech vyjde právě jako zajímavější varianta pro mnohem více uživatelů. Proto otázka, zda je tohle vlastně nejlepší základní deska pro AMD RYZEN, je zcela na místě.
V první řadě AORUS XTREME je velký E-ATX formát, navíc má současně konektory na pravé straně otočené o 90°na bok, což je problém v mnoha skříních, kam se prostě nevejde. Takže není pro každého. Současně má ale vynikající pasivní chlazení (ve své době byla jediná), které je mnohem silnější než to na nové DARK HERO od ASUSu, ovšem to proto, že na něj má prostě víc místa (včetně třeba heatpipe), jelikož DARK HERO od ASUSu je „jen“ menší ATX formát. Má také v některých ohledech ještě lepší výbavu. Asi největším kamenem úrazu je ale cena. Ano, Gigabyte a jeho AORUS XTREME je sice v mnoha směrech asi úplně nejlepší X570 deska na trhu, ale to by být sakra měla, když ty extra prvky zpracování, extra velikost atd. přicházejí také za extra cenu, která se pohybuje kolem 20 tisíc korun.
Takže „být zase jinak nejlepší“ je v tomto případě vlastně pro ASUS výhra, protože s tou velikostí a za ty peníze AORUS Extreme není skutečně pro každého a ve své podstatě ani tyhle dva modely za přímé konkurenty považovat nelze. Tím spíše, když GB má samozřejmě odlehčenější verzi za rozumnější cenu také. Takže právě ASUS a jeho nová CrossHair VIII DARK HERO je mnohem zajímavější „nejlepší“ pasivně chlazená X570 deska jak rozumnou velikostí s běžným formátem ATX, tak především zajímavější cenou, když stojí „jen“ 13 tisíc korun. Což pořád není málo, ale za to nabídne vlastně naprosto vše, co bude potřebovat i nejnáročnější uživatel. Včetně nově i toho pasivního chlazení X570 čipsetu bez ventilátoru, což v její cenové hladině nemá žádná jiná deska a měla doposud jen ta výrazně větší a dražší AORUS Extreme. Jednou z výhod ASUSu je také výbava speciálně pro taktování, kdy v tomhle ohledu tohle je bez pochyb nejlepší X570 deska na trhu, kde ale jednoduše konkurence na tuhle oblast není tak extrémně zaměřena, jakkoliv zvládne také více než hodně.
Ve své podstatě jde o lehce modifikovanou původní „stříbrnější“ CrossHair VIII HERO, která má ten ventilátor na čipsetu a k tomu má pár stříbrných světlejších prvků v designu. Ty teď ASUS odstranil, stejně jako ten ventilátor.
A výsledkem je tedy DARK HERO. Kromě toho došlo k drobné úpravě napájecí kaskády, i když tady nevím, zda to byl cílený záměr, nebo spíše nutnost vyvolaná současnými celosvětovými okolnostmi s problémy ohledně dostupnosti některých určitých komponent ve výrobě. Každopádně v obou případech jde o špičkové kaskády, které si s vekou rezervou poradí s nenáročnými ale ultra výkonnými a efektivními AMD RYZEN procesory. A jestli se nám líbí? Ano. Ale asi se někteří zeptají, proč najednou ASUS usoudil, že ten ventilátor na chlazení X570 není třeba?
Inu proto, že on vlastně nebyl třeba nikdy. Alespoň pro drtivou většinu uživatelů X570 platformy. Je tam jen proto, že pokud by někdo využil celého potenciálu všech PCIe 4.0 linek, to generované teplo by nebylo malé a AMD chtělo tak mít jistotu. Proto tam ten ventilátor je. Pro jistotu. V běžném zatížení tak, jak to používá většina uživatelů, však stejně většinou ten ventilátor buď stojí, nebo běží jen velmi pomalu a nic co by jinak slušný pasiv v běžně chlazené skříni nezvládl. Musíme připomenout, že AMD X570 je stále unikátní bezkonkurenční řešení v rámci mainstreamových platforem. Intel ani s novou Z590 není konkurenceschopný. Z590 je stejně jako AMD B550 jen stále PCIe 3.0 čipset. To že tyhle desky mají PCIe 4.0 podporu na 20 linkách je díky integrovaným řadičům v procesorech ROCKET LAKE / RYZEN. Samotné desky a Z590/B550 čipsety ale další vlastní PCIe 4.0 linky nemají. AMD a jeho X570 ovšem ano. Tohle je stále jediný mainstreamový čipset na trhu, který tenhle standard má na všech svých linkách. Což znamená, že má výrazně větší propustnost. A to proto, že on to tak úplně není čipset, ale vlastně kus procesoru RYZEN :). Samozřejmě PCIe 4.0 mají vyšší nároky než PCIe 3.0, takže proto tam ty přídavné ventilátory pro případné zvládnutí extra tepla na deskách jsou.
Nicméně dá se běžně bez nich prostě obejít. Pokud máte větší pasivy, a hlavně rozumný průvan ve skříni. Mohutné pasivní chlazení doposud měla jen ta AORUS Extreme. Nyní sice s o něco méně okázalým a menším, ale pořád slušným pasivním chlazením přichází podstatně cenově rozumnější ASUS DARK HERO. Takže pokud jste se na ty ventilátory na čipsetech dívali s nedůvěrou, máte nově řešení.
Dnes se tedy podíváme na to, co tahle deska nabízí v praxi, jakkoliv nepředpokládáme velký rozdíl proti starší verzi HERO. Takže jaká tedy „temná“ HERO je?
|