Strana 3 z 5
Dnes tedy začínáme testování základních desek AM5 platformy a postupně budeme do srovnání přidávat další a další modely. Používat budeme nový AMD RYZEN 7950X procesor v kombinaci se 420mm AiO chladičem Corsair iCUE H170i. Jako paměti budeme používat G.SKILL 32GB KIT DDR5 6000MHz CL36 Trident Z5 NEO AMD EXPO a grafickou kartou je referenční AMD Radeon RX 6900 XT 16GB. Používáme zatím Gigabyte Gen4 SSD a aktuální Windows 11 OS.
Otestovali jsme tedy několik oblastí, které prověří funkčnost a možnosti desek. Samozřejmě nečekáme žádné markantní rozdíly, nějaké rozdíly by mohly dělat ale BIOS a jejich vyladění.
Testy slouží hlavně pro prověření a pořádné zatížení desky, abychom zjistili, zda funguje, jak se očekává. Rozdíly mezi základními deskami se stejným čipsetovým řešením, pak už udává hlavně třeba vyladění BIOSu a možná stupeň výbavy. Mezi různými čipsety už ale mohou být rozdíly vyšší, dané jak technologií čipsetů, tak desek, tak vyladěním BIOSů. Všechny platformy jsou testované na základních parametrech.
Z hlediska fungování a výkonu, jsme nenarazili na žádný problém. V rámci stejné platformy, dle očekávání, to nevypadá na nějaký velký rozdíl. Samozřejmě drobné rozdíly tu jsou, ale nic zásadního. Rozdíly se ovšem začnou projevovat až při vyšším taktování a stabilitě při něm, kde na vyladění BIOSu a zpracování desky záleží o něco více.
X670E nabízí nově až 24 PCIe 5.0 linek proti X570 platformě, která má všechny PCIe linky „jen“ ve verzi 4.0. Samozřejmě Gen4 grafiky nebo SSD jsou zpětně kompatibilní po osazení do Gen5 slotu, jen nebudou využívat dvojnásobnou rychlost, kterou PCIe 5.0 proti 4.0 nabízí. V tuto chvíli nemůžeme do srovnání zařadit i test SSD s novým Gen5 rozhraním, ale velmi brzy první dorazí na trh. Dnes tedy stále jen s SSD Gen4.
ASUS u tohoto špičkového modelu nešetřil na zvuku, je zde ALC 4082, který má i další komponentové posílení kolem. Potěší digitální výstup, který ne všichni výrobci na desky dávají. Pochopitelně k tomu patří i odpovídající SW podpora a aplikace, která je špičková ze strany společnosti ASUS.
To samé platí i o BIOS nebo SW podpoře celkově. Deska disponuje i speciální HW výbavou pro taktování, přímé ovládání a monitoring. Ostatně bavíme se o druhém nejlepším modelu v rámci X670E série desek od tohoto výrobce vůbec. Vše korunuje výrazný nastavitelný RGB prvek, i když jej lze vypnout, nebo přenastavit, kdy nemusí svítit barevně. Přítomno je jen na tom zajímavě zpracovaném panelu nad výstupy desky, jinak je deska elegantní a má barevností i provedením jednoduchý nepřeplácaný design.
Podívejme se dále, a na provozní vlastnosti desek a jak se to má s tím taktováním ...
|