Strana 1 z 4
- ASUS ROG Crosshair X870E HERO – TEST a RECENZE
vylepšené špičkové AM5 desky pod RYZEN
Platforma AMD AM5 zůstává, a ještě dlouho zůstane aktuální. AMD přislíbilo dlouhou podporu, což konkurenční Intel vůbec nenabízí a chytří uživatelé dlouho podporovanou platformu v praxi oceňují. Počítá se tedy s několika různými generacemi RYZEN procesorů pro AM5, stejně jako u AM4. To však neznamená, že sama platforma a desky zůstanou mnoho let úplně stejné. U AM4 jsme také měli za ty roky hned několik generačních vylepšení platformy a desek od původních X370 přes X470 a konče X570. Podobný vývoj nás tedy čeká i u stávající AM5, která začínala s TOP variantou v podobě X670E a po dvou letech přichází vylepšení v podobě nové X870E.
Sama platforma se samozřejmě nemění a vylepšení čipsetu jsou také jen malá. Ono zase nebylo moc co vylepšovat. Spolu s novou generací RYZEN procesorů je prostě možnost udělat nové desky a vybavit je nejnovějšími technologiemi, které před těmi dvěma lety, když první AM5 přišly, nebyly třeba vůbec k dispozici. Výrobci desek dostali šanci udělat zcela nové AM5 desky podle aktuálních standardů s aktuálními prvky a generací výbavy a technologií. A samozřejmě toho mnozí využili. Dnes si tedy povíme, co nám nová X870E platforma vůči X670E přináší, a hlavně se podíváme v praxi na novou špičkovou ASUS Crosshair X870E HERO, která přímo navazuje na předchozí X670E HERO a postavíme je přímo proti sobě.
- AMD 800 série čipsetů a AM5
AM5 patice zůstává. Jak nová 800 série, tak starší 600 série základních desek je nadále kompatibilní se všemi vydanými AM5 procesory (RYZEN 7000/8000G/9000). Stejně tak změny u čipových sad jsou jen kosmetického rázu. Fakticky se X870E od X670E neliší, ostatně popravdě nebylo ani moc co vylepšovat, protože od začátku tu na rozdíl od konkurenční platformy, je plná podpora PCIe 5.0 na minimálně 1x 16linkovém grafickém slotu současně s jedním M.2 slotem. Počet PCIe linek tedy zůstal zachován, stejně jako množství a možnosti všeho ostatního. S jedinou výjimkou …
V čem se X870E základní desky liší od některých X670E, je přítomnost USB4 standardu. Zatímco u starších X670E bylo USB4 jen doporučené a většina desek jej vůbec neměla, u nových X870E (a odlehčeného X870), je USB4 vždy povinné a musí být tedy na každé desce.
Spolu s X870E přichází také odlehčená X870 verze s méně PCIe a výbavou, takže desky budou moci být jednodušší a cenově dostupnější. Ta fakticky nahrazuje nejen starší X670 ale i B650E, kdy existence obou v minulé generaci bylo prostě matoucí, jelikož B650E často měly za podobnou cenu lepší výbavu než značením „lepší“ X670, protože B650E má povinný Gen5 na grafickém slotu i jednom M.2 současně, zatímco X670 nikoliv. AMD tedy v nové generaci věci zjednodušilo a udělalo logičtější jen jeden čipset. A tím je tedy X870.
Počtem linek a výbavou je shodný s odlehčením B650E, tedy je o něco ořezanější počet PCIe linek proti X870E/X670E, ale má také povinný stále Gen5 i USB4. Později se pak objeví základnější B850 a B840 řešení, které budou mít větší omezení, a tedy budou pro výrazně levnější desky, zde už ale PCIe 5 ani USB být nemusí a v praxi ani nejspíše nebudou. Nicméně ty dorazí až v příštím roce. Jako první letos přichází X870E a X870.
- ASUS ROG Crosshair X870E HERO vs X670E HERO
Jako obvykle na první recenzi nové platformu tu máme už řadu generací ASUS ROG Crosshair model. Zejména proto, že ASUS drží návaznost modelu a je tedy snadné u Crosshair série demonstrovat rozdíly a vylepšení. Tentokrát je tu tedy v nejnovější variantě X870E HERO, která přímo nahrazuje na X670E HERO.
Jak vidíte, design desek stále stejné AM5 platformy, je nepřekvapivě velmi podobný, protože je osvědčený. Avšak při bližším zkoumání je vidět, že rozhodně nejde o fyzicky stejné desky. PCB je velmi odlišné. ASUS jednoduše nevzal a nepřejmenoval existující desku. CrossHair X870E HERO je opravdu zcela nová, i když vizuální design a většina výbavy je pochopitelně podobná, protože prostě X870E a X670 jsou prakticky stejné a platforma AM5 zůstává.
V redakci používáme HERO dlouhodobě jako základ pro naši hlavní testovací sestavu, takže máme dlouhodobé zkušenosti. Paradoxně u nové HERO bude méně nového než u jiných nových X870E desek, protože už starší X670E HERO měla jako jedna z mála prvních AM5 desek ve výbavě USB4. To je teď tedy povinné u X870/X870E desek pro všechny. ASUS ovšem předělal část věcí.
Asi největší změnou je fakt, že nová X870E HERO už má fyzicky jen dva klasické PCIe sloty, protože se na desku nastěhovalo všech pět M.2 slotů (3x Gen5 + 2x Gen4). X670E verze měla na sobě „jen“ čtyři M.2, protože jedna pozice byla na extra přídavné PCIe kartě dodávané v příslušenství a deska také měla fyzicky tři PCIe sloty. Novinka má také 1x SlimSAS konektor (Gen4) a ne jeden, ale rovnou dva přední Type-C, čímž ale ubylo klasických USB na zadních výstupech. ASUS kvůli tomu tedy přeuspořádal prvky na desce.
Napájecí kaskáda je podobná, i když samozřejmě z modernějších prvků, nadále velmi robustní a kvalitní, protože deska počítá i s extrémním taktováním a je na něj stavěná. Chlazení a jeho design jsou také generačně podobné, jen s lehkým vylepšením, kdy zejména hlavní pasiv na M.2 Gen5 slotu lze snadněji sejmout bez nutnosti něco šroubovat.
Zásadnější změny jsou také na výbavě zadního panelu. USB4 je tu přítomno opět ve 2 konektorech s plnou podporou až 40Gbps, ovšem to už měl jako jeden z mála X670E/X670 desek, i předchůdce. Co je zcela nového jsou hned dvě LAN, 2,5Gbit a 5Gbit. Starší HERO má jen 1x 2,5Gbit. Nová je také bezdrátová síťovka, zde už pochopitelně Wi-Fi 7 standard (včetně 320MHz režimu, který u levnějších desek a jejich integrovaných síťovek, nemusí vždy být přítomen). Bohužel ASUS u nové generace snížil počet výstupu ALC 4082 integrované zvukovky jen na dva 3,5mm porty místo obvyklých pěti, což ne všechny potěší. Naštěstí optický zvukový výstup zůstal.
Změnami prošly i některé technologie ROG a OC výbava, i když většina věcí je dostupná i na starší generaci. Jen prostě ve starších verzích, nebo pokud jde o SW prvek, tak často i v nové, díky aktualizaci SW. Pochopitelně nejnovější X870E HERO má vše v nejaktuálnějším a nejnovějším provedení a jde o absolutní špičku ve všech ohledech. Opět jde o základní desku pro hráče bez kompromisů, která je současně navržena i na extrémní taktování (včetně AI algoritmů a funkcí), takže zpracování tomu odpovídá. ROG CrossHair X870E HERO je zkrátka opět to nejlepší, co ASUS ve formátu ATX dokáže pro hráče/OC nadšence, vyjma tedy speciální ale větší E-ATX EXTREME, jež však dorazí později (pokud dorazí). V tuto chvíli je testovaná Crosshair X870E HERO absolutní špička nabídky ROG desek ASUS AM5 800 série. Ovšem není zdaleka jedinou zajímavou novinkou, na ty se však podíváme jindy.
Dnes se zaměříme na novou HERO a jaká je tedy v praxi …
|