Strana 2 z 4
Balení se stylově a obsahově mezigeneračně moc nezměnilo. Stále jde o okázalejší a výrazný design.
Uvnitř najdeme vše, co je třeba, dokonce i ovladače a SW, který je na USB flash disku. Nechybí ani stále přehledný podrobný papírový manuál, tedy věci, na které už mnoho výrobců dnes kašle. ASUS ještě ne (alespoň u lepších desek).
Samotná ROG CrossHair X870E HERO je stále klasického nepřerostlého ATX formátu, a jeho plochu ASUS využil maximálně a nacpal sem, co se jen nacpat a vymyslet dalo. Nechybí luxusní zpracování všeho. A tedy i stále velké množství kovu a „brnění“. Je zde i masivní plát, který chrání desku zezadu. Robustní pasivy jsou i zepředu, kde samozřejmě mají hlavní funkci chladit. Na VRM jsou propojeny heatpipe. Zbytek pasivů je jednodušší, ovšem stále masivní a chladí tedy svým „objemem kovu“, než funkčnějšího efektivnějšího stylu a konstrukcí žebrování heatsinku apod.
Napájecí kaskáda je stále velmi přehnaná (18+2+2) a proti předchůdci nedoznala konsturkčně zásadně velkých změn, jen drobného vylepšení. Netřeba vlastně něco zásadně měnit, procesory RYZEN 7000/9000 jsou stejně nenáročné. A to i po OC, kdy tohle je tedy základ vhodný a odolný i pro maximální extrémní taktování a je stavěná na to jej přežít. Patice je stále AM5, podporuje všechny vydané procesory pro ni. Deska má nadále 4 paměťové DDR5 sloty, stále pro max. 192GB (4x 48GB). Podporovány jsou i ty nejrychlejší DDR5 paměti, včetně EXPO 8000+ a deska sahá o po mnoha OC rekordech. Tedy pro domácí uživatele zde nebude žádné omezení.
Jak jsme řekli už v první kapitole, nová X870E HERO má některé odlišnosti ve výbavě. Jsou tu už jen dva fyzické PCIe sloty, oba x16 a oba mohou mít Gen5. Pochopitelně dostupnost těch linek záleží na osazení dalších slotů, zejména tedy M.2 a použitému RYZEN procesoru, kdy APU verze mají méně linek než ty čipletové. Oba sloty mají fyzické zesílení. Současně je na desce všech pět M.2, tři ve verzi Gen5 dva ve verzi Gen4, opět dostupnost těch linek záleží na použitém CPU a osazení ostatních. Novinkou je SlimSAS konektor (x4 PCIe 4.0) a stále tu najdeme čtyři klasické SATA porty. Potěší také množství RGB a FAN konektorů, stejně jako rovnou 2x USB TypeC pro přední konektory skříní.
Zadní panel je pak generačně výrazněji jiný. USB4 tu je (ale to měla i starší generace jako jedna z mála X670/X670E desek), nově tu však jsou i rovnou dvě LAN a Wi-Fi 7. Ani jedna síťovka sice není 10Gbit, ale je tu 5Gbit a druhá je 2,5Gbit (X670E měla jen tu jednu 2,5Gbit). Pro domácí použití ideální. ASUS stále pamatoval i na solidní integrovaný zvuk, použil opět ALC8082 základ s vylepšením, bohužel ubral konektory a vzadu jsou tak jen dva 3,5mm porty a k tomu optický výstup.
Co by ROG CrossHair deska má i extra taktovací výbavu, včetně přímého ovládání a monitorování, i když ASUS nešel do výrazných extrémů a extra příslušenství, jako kdysi. Vše zásadní tu ale je, včetně pochopitelně propracovaného extrémně detailního BIOSU s novou grafikou a AI funkcemi taktování a ladění. Pokud jde o designové prvky, drží se ASUS už delší dobu u CrossHair poměrně decentního vzhledu a mezigeneračně toho u nové X870E proti X670E verzi moc nezměnil. Jen vzhled některých pasivů a grafiku té podsvícení RGB zóny nad zadními výstupy. Deska má jinak také šikovné vzdálené mechanické uvolňování západky slotu grafické karty a prostě všechno, na co jsme u TOP vybavené a luxusně zpracované ASUS ROG desky zvyklí. Zde tedy vše v nejnovějších specifikacích technologií a výbavy.
Jak šlape v praxi?
|