Strana 4 z 4
ASUS ROG Crosshair X870E HERO je nepřekvapivé pokračování jedné z nejlepších základních desek AM5 platformy, tedy starší X670E HERO. Proti ní není výrazně nová, i když ASUS spousta věcí přestavěl. Co zůstalo je absolutně špičkové zpracování a výbava ve všech ohledech, včetně faktu, že deska je navržena i na přežití extrémního taktování. Pro běžný provoz běžného PC je rozhodně výrazně „přehnaná“, co se robustnosti VRM i fyzického zpracování týká. A samozřejmě tenhle „overbuild“ se výrazně odráží ve velmi vysoké ceně. Ovšem to není nic, co bychom u ROG Crosshair neznali. Naopak, očekáváme že taková bude. Prostě žádné kompromisy, vyjma tedy toho, že HERO zůstává u ATX formátu a nepřerůstá na E-ATX, což mnozí ocení. Pokud jde o ATX formát, tahle deska má prakticky vše, co jen se sem dá nacpat a vůbec vymyslet, že by základní deska mohla mít.
O to více zklame, že ASUS osekal výstupy zvukové karty, kdy z obvyklých pěti 3,5mm portů zůstaly jen dva. To některé uživatele rozhodně nepotěší. Naštěstí optický výstup zůstal. Nižší je i počet klasických USB Type-A (ale stále dostatečný), kdy ASUS místo dvou z nich osadil na desku druhý konektor pro přední USB Type-C. Což nemusí být špatný nápad. Potěší samozřejmě 2x USB4 se 40Gbps, ale to už měla i starší X670E verze. Novinkou jsou však hned dvě LAN (5Gbps a 2,5Gbps) a k tomu je zde Wi-Fi 7 s plnými možnostmi. V tomto směru tedy očekávatelné jasná vylepšení proti starší generaci.
Generační změnou přímo na desce je pak osazení pěti pozic pro M.2 SSD přímo na desku, místo 4 + jedné externí pozice na PCIe kartu u starší generace X670E HERO. Chápu ten krok, ale neuvítá jej každý, ta extra PCIe Gen5 karta měla své výhody. Oceňuji ale vylepšení osazení pasivu na hlavní Gen5 SSD pozici.
ASUS ROG Crosshair X870E HERO se dá těžko něco výrazně vytýkat, protože ve většině ohledů jde prakticky o to nejlepší, co v rámci AM5 základních desek můžete vůbec pořídit. Má všechno v extrémně působivém maximálně kvalitním zpracování, záměrně s minimálními kompromisy. Pokud ovšem máte starší verzi X670E HERO, je jen málo důvodů, proč na X870E HERO přecházet. Výkon a možnosti OC jsou prakticky identické pro současné RYZEN 7000/9000 procesory a DDR5 paměti. Jediné, co nová verze nabízí lepšího je druhá mnohem rychlejší 5Gbit LAN a Wi-Fi 7. Pokud jste ale na nákupu nové špičkové desky, je samozřejmě X870E HERO jasná volba proti starší X670E.
Tradiční „nevýhodou“ ROG Crosshair modelů zůstává velmi vysoká cena. Není sice ještě vyloženě absurdní, ale to špičkové zpracování, bohatá výbava a masivní množství kvalitních materiálů a elektroniky v kombinaci s pochopitelným menším objemem výroby tohoto modelu, ji výrazně prodražuje. Doporučená cena je tak stanovena na 15 990 korun vč. DPH. ASUS aktuálně má i Casback akci, v rámci které můžete zhruba 1300 korun dostat dodatečně zpět. Ale pochopitelně tyhle akce jsou dočasné.
Na nějaký extra super poměr cena/výkon se tu tedy vůbec nekouká, jde stejně jako u předchůdců, desku pro nadšence a cena prostě odpovídá provedení a výbavě. Jinak ASUS podle mě hrál hodně na jistotu a o žádnou velkou evoluci designu se ani nepokoušel. Pravda, nebylo třeba. Pokud hledáte základní desku pod RYZEN 9000/7000 procesor a chcete zajímavý model poměrem cena/výkon, tak tohle není ono. Pokud ovšem hledáte nekompromisní kvalitu a TOP herní výbavu, tak tohle je přesně, co hledáte :).
Za výbavu na testování děkujeme našim partnerům
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|