Důvodem proč tuto desku netestujeme v obvyklé testovací sestavě, je že bychom nebyl schopni tuto desku plně otestovat, protože většina našich redakčních sestav nemá kompletní vodní chlazení. Pouze jeden člen naší redakce na tomto „ujíždí“, takže recenze této desky byla svěřena jemu. A protože tedy otestování této desky přímo vyžaduje sestavení kompletního vodního chlazení, oslovil společnost Alphacool, zda by neposkytla pár dílů k realizaci této recenze. Tímto společnosti Alphacool děkujeme, bez ní by recenze této desky v plné výbavě nebyla vůbec možná.
Alphacool vodní okruh
Společnost Alphacool nám poskytla na následující výbavu pro postavení kompletního vodního okruhu.
Radiator: Alphacool NexXxoS UT60 Full Copper 280 mm radiator
rozměry: 326x144x60
materiál: Měď
Vodní pumpa: Alphacool Eispumpe VPP755 - Single Edition
rozměry 60x60x53
Materiál: Hliník. keramika, plast
Průtok: 350L/h
Spotřeba: 14W
otáčky: 1800-4500rpm
Expanzní nádoba: Alphacool - single Laing D5 - Dual 5.25" Bay Station
Instalace procesoru a vodního bloku na základní desku
To, čím je ještě deska unikátní a co bych rád rozvedl trošku podrobněji, je samotný vodní blok, který dosedá jak na procesor, tak i na okolní napájecí kaskádu. To samozřejmě pomáhá dosáhnout mnohem lepších výsledků při přetaktování. Tento blok pro ASUS vyrábí BitsPower. Samotný blok je také vybaven dvěma teplotními senzory, a to jak na vstupu, tak na výstupu. Je zde osazen i průtokoměr a samotný blok dokáže skrze dodávaný SW zobrazovat aktuální chladící výkon.
Aby to bylo opravdu zajímavé, provedl jsem na svém procesoru Core i7-7700K DELID. To znamená, že jsem odstranil IHS a na samotný čip jsem nanesl kvalitní pastu od Grizzly. Z této instalace jsem udělal krátké video:
Poté jsem samozřejmě nainstaloval i samotný vodní blok:
Jak je vidět z videa, instalace bloku není vůbec složitá a celý proces zabere kolem 10 minut. Jako jediný krkolomný bod celé instalace považuji moment, kdy máte blok osazeny na desce a celou desku musíte otočit, aby bylo možné z druhé strany desky blok přišroubovat.
Další unikátní věc je přídavný spodní pasiv, připevněný k bloku na chlazení M.2 disku. Postup jeho instalace si můžete prohlédnout ve videu s vodním blokem. Tento blok je spojen s hlavním monoblokem skrze dva šroubky, a využívá skrze teplo vodivý pad ke svému ochlazování „nepřímo“ hlavní vodní okruh. Toto náležitě ocení majitelé opravdu ultra rychlých M.2 disků, kde není problém dosáhnout na opravdu vysoké teploty, během intenzivního kopírování velkých objemů dat.
Testovací sestava
K dispozici máme nejlepší procesor na LGA 1151 platformu, tedy Intel iCore i7-7700K, ke kterému jsme přidali i odpovídající zbytek komponent:
Testsystem DDWorld.cz
Z celé stavby PC jsme udělali i menší video, které naleznete zde:
Původně jsem zamýšlel, že do skříně osadím dva radiátory, ale z důvodu opravdu málo místa na stropě skříně jsem nakonec osadil jenom jeden. Ten je upevněn na předku skříně a nasává skrze dva přední 140 mm radiátory studený vzduch do skříně. Pokud se někteří ptáte, zda jeden radiátor opravdu stačí, tak to se dozvíte v další kapitole dnešní recenze, kde se budu věnovat zátěžovým a teplotním testům.