Strana 2 z 5
- ASUS ROG MAXIMUS IX HERO – Základní deska
Balení má nový designový styl. I u této levné desky se otevírá, jako co by kufřík.
Uvnitř najdeme kromě desky i příslušenství. To obsahuje hodně samolepek, pivní tácek, kvalitní manuál, a samozřejmě kabeláž včetně té pro připojení dalšího RGB LED pásků, SATA kabelů apod.
V případě testovaného HERO Z270 se jedná o základní desky velikost ATX. Čipovou sadou je pochopitelně Intel Z270 a paticí LGA 1151, určenou pro Intel Skylake a Kaby Lake procesory.
Vidíte také 4 sloty pro DDR4 paměti, které pojmou celkem až 64GB paměti. Podporovány jsou až do rychlosti 4133MHz.
Ve slotové výbavě nechybí fyzicky zesílené PCIe X16 sloty. Ty jsou dva s plným počtem 16 linek. Třetí už má jen 4 linky a sdílí linky s PCIe x1, které jsou na desce tři. Dále deska obsahuje 2 + 1 slot M.2. Jeden je ale určený jen pro WiFi/BT modul a nachází se u zadních výstupů nahoře pod krytem desky. Další dva už jsou určené pro M.2 SSD s tomu odpovídajícími rychlostmi. Jen jeden je výhradně PCIe, další využívá i SATA.
Kromě toho je zde 6x SATA port a na zadních výstupech velká spousta USB, celkem 4x USB 2.0, 4x USB 3.0 a 1x USB 3.1 Type-C a Type-A. Nechybí grafické výstupy, síťová kata Intel I219V a zvukové vstupy/výstupy. ASUS vsadil na nový čip ALC 1220, který si ale vylepšil a současně osadil dalšími prvky. K tomu patří i SW podpora a funkce.
Z dalších věcí na této desce můžeme jmenovat kvalitní napájecí kaskádu, vůbec napájení všech prvků na desce. K tomu patří i vysoký stupeň ochran a jištění. No a samozřejmě tomu odpovídají i OC funkce. Něco, čím je ASUS ROG MAXIMUS řada zajímavá. Ani této „nejlevnější“ desce nové generace MAIXMUS tak nechybí pokročilá výbava pro taktování.
Nechybí tedy přímo ovládací prvky na desce, systémy pro přepínání BIOSu, flash biosu atd. Samozřejmostí je i konektor pro externí ROG panel, velký počet konektorů pro ventilátory, včetně speciálních portů pro vodní okruhy, které měří i průtok apod. A ke všemu je pochopitelně špičková softwarová podpora, jak BIOS tak aplikace pro Windows a součástí toho i detailní monitorovací systémy.
ASUS se ale nedržel zpět ani s designem. Nový barevně jednolitý definitivně opustil červené prvky, které v rámci ROG řady byly na ASUS deskách mnoho generací. PCB je černé s šedivými vzory, šedivé jsou tak některé konektory, zbytek je ale černá. Kovovou barvu mají kovové složitě laserem vyřezávané pasivy, který vypadají opravdu parádně. Barvy tak desce dodává jen RGB AURA podsvícení pasivu na čipsetu a pak svítí i logo nad zadními konektory.
V základu je podsvícení červené, ale můžete si jej nastavit, jak chcete. A to i v kombinaci s jinými komponenty a periferiemi, které jsou součástí systému ASUS Aura Sync. Podsvícení této desky je celkově decentní a velmi vkusné, žádná pouťová atrakce.
Jak si ale vede deska v praxi?
|