Strana 1 z 5 Pro nové procesory Intel s vysokou spotřebou potřebujete opravdu kvalitní desku. Tohle je jedna z nich.
- ASUS ROG MAXIMUS XII HERO Z490 – TEST a RECENZE
skvělé základní desky se vším, co je třeba.
Intel a jeho Core i9-10900K sice zdaleka nedokáže výkonově konkurovat RYZEN 9 sérii, natož high endovým ThreadRipper, v čem však absolutnímu high endu směle konkuruje, je vysoká spotřeba. Intel sice u svého Core i9-10900K uvádí 125W, ve skutečnosti má ale procesor 250W a v některých stavech dokáže mít i více než 300W TDP a tomu odpovídající odběr. Je asi jasné, že tohle vyžaduje opravdu kvalitní základní desku s velmi kvalitním napájením a jeho chlazením, aby to dlouhodobě spolehlivě běželo. A dnes tu pro vás jednu takovou máme. ASUS a jeho nová generace ROG MAXIMUS HERO jsme vyzkoušeli rovnou v testu samotného procesoru, včetně maximálního běžného přetaktování:
A fungovala výborně. Označil bych ji za vyloženě nutnost, pokud chcete poněkud nenažraný Intel Core i9-10900K provozovat na maximálním možném výkonu bezpečně dlouhodobě v domácích podmínkách. Dnes se tedy podíváme na samotnou desku podrobněji.
- ASUS ROG MAXIMUS XII HERO Z490
Novinka je samozřejmě viditelně další evolucí známé MAXIMUS série, v pořadí již 12.generace. ASUS zachovává víceméně celkový styl a určení desky. Tedy tohle je jeden z nejvyšších modelů, ale ještě není vyloženě pro extrémisty, tedy nějak vyloženě extrémně zaměřený. Má ovšem ve výbavě úplně všechno, tedy jak maximálně kvalitní výbavu pro hráče a běžné uživatele, tak současně maximální zpracování i pro velké taktování.
Proti Z390 verzi je deska výrazně robustnější, speciálně pokud jde o napájení a jeho chlazení. Což dává smysl, vzhledem k tomu, o kolik náročnější je nový, i když jen 10jádrový, procesor, který lze do desky osadit. Samozřejmě má novou LGA 1200 patici, takže staré procesory se nedáte. Ale Intel to má pokryté, stačí si koupit 9900K znovu, tentokrát pod názvem 10700K, je to stejný čip. Ovšem speciálně ten 10jádrový 10900K má už v základu 250W TDP a v extrémech až 300W, takže ASUS s tím musel počítat a napájení desky je opravdu výrazně lepší, než u minulé generace.
Celá deska je robustnější, protože Z490 desky měly podporovat energeticky náročnější PCIe 4.0. A i když desky připraveny jsou (včetně téhle), Intel nedokázal PCIe 4.0 zprovoznit, takže nakonec vše zůstává funkčně jen u starého PCIe 3.0, který je o polovinu pomalejší. I když je tedy deska dimenzována na víc.
ASUS ale nešetřil ani na běžné výbavě, deska má dvě LAN, 1Gbit a 5Gbit, naše verze má také Wi-Fi 6, USB 3.2 gen 2 Type-C, kvalitní zvukovku a Thunderbolt header. Ke všemu je samozřejmě špičková softwarová podpora, jak jsme u ASUSu zvyklí, a propracovaný BIOS, který umožňuje detailní nastavení, že skoro nikdo na světě neví, co všechny ty věci vůbec dělají :).
Nadšenci do ladění a taktování si zkrátka přijdou s touhle deskou na své, stejně jako příznivci skvělé výbavy a tedy náročnější uživatelé i hráči. Pro tyhle všechny je tento model určený jako mix toho nejlepšího v ještě neextrémním provedení.
Podívejme se na ni tedy blíže …
|