Strana 4 z 5
- Provozní vlastnosti, taktování
Z hlediska spotřeby desky hraje roli osazený procesor, jeho nastavení atd. Nové COMET LAKE procesory Intel Core 10000, jsou velmi náročné, i když výkon tomu zdaleka neodpovídá. To je daň za zastaralou architekturu a neefektivní 14nm výrobu dnes. Nejvýkonnější model z celé řady, nový Core i9-10900K výkonově zdaleka nestačí na výrazně úspornější AMD RYZEN 9 procesory, ale aby nebyl o moc pozadu a mohl se chlubit až tím 5,3GHz taktem, vyžaduje obrovské množství energie.
Intel sice udává 125W TDP, ale to platí jen pro 3,7GHz takt, procesor má ale ve skutečnosti 250W TDP, kam se běžně přepíná, když to chlazení dovoluje. Navíc lze ten limit vypnout a pak procesor klidně překročí i 300W TDP, jen aby udržel ty takty kolem 5GHz, jakkoliv výsledný výkon není omračující a dokonce ani tak nedokáže překonat RYZEN 9 3900X v základu. S tím vším ale ASUS musí při návrhu desky počítat.
Samozřejmě speciálně u ASUS ROG MAXIMUS XII HERO Z490, jsou zde velké rezervy, protože tohle je i deska pro extrémní taktování, kdy tedy napájení zvládá ještě o stovky W více, než procesor žere v základu nebo i po to malém domácím OC, které je možné. Nutno říci, že 10900K je ten nejlepší procesor, který do této platformy lze dát a také nejnáročnější.
ASUS ROG MAXIMUS XII HERO Z490 je deska určena i pro extrémní taktování. A zatímco normálně říkám, že nemáte možnost u takové desky v domácích podmínkách najít limity bez tekutého dusíku, Core i9-10900K je tak náročný procesor, že ty rozdíly mezi deskami najdete. Některé méně kvalitní Z490 desky prostě nedokáží udržet stabilně boost na těch 5,2-5,3GHz, kam to s 10900K jde. Tahle to zvládá, a pravděpodobně to bude zvládat bez potíží dlouhodobě, ale ta spotřeba přitom je enormní a hlavně nároky na chlazení CPU jsou značné.
ASUS tedy odvedl dobrou práci a je tak už celkem jasné, proč LGA 1200 musela přijít, protože spousta starších Z390 desek, by nároky nového Core i9-10900K, jednoduše nezvládala. Pro nadšené domácí taktovače však tahle platforma moc zajímavá není, speciálně 10900K jede prakticky na svém limitu, ruční taktování nemá moc smysl, stačí zapnout MCE nebo vypnout ten limit TDP a v závislosti na vašem chlazení to deska pustí až kam to půjde na všech jádrech stabilně, což znamená podle kvality vašeho konkrétního kousku čipu to bude kdekoliv mezi 4,9 až 5,3GHz. Ručním taktováním nezískáte nic navíc. Ne v běžných domácích podmínkách mimo používání dusíku k chlazení. I tohle by ale tahle deska zvládat měla. Minimálně s její příbuznou, tedy ROG APEX Z490, dokázal ASUS dostat 10900K na 7,7GHz na všech jádrech.
Pokud jde o taktování pamětí, Intel platforma není moc vybíravá, ostatně je to proto, že paměti nejsou konstrukčně s CPU tak zásadně svázány jako u RYZEN procesorů, kde jsou i paměti lépe využívány. U této desky je nicméně vše v pořádku, nejlepší paměti, které mám v redakci k dispozici jdou na 4400MHz, což je jejich maximum a přesně tohle deska zvládne nastavit a udržet. Nicméně na této konkrétní desce jde samozřejmě mnohem více, takže potenciál této desky je mnohem vyšší než možnosti současných pamětí v rukou běžných uživatelů.
Takže k závěrům a hodnocení …
|