Strana 2 z 5
Začněme klasicky u balení. To je ve stejném duchu, jako už několik let ROG desky jsou. V tomto případě velké, luxusní s hromadou zajímavého příslušenství.
Kromě desky se uvnitř nachází velké množství kabeláže, ale také několik specialit.
Mezi ty patří ROG CLAVIS modul s integrovaným zvukem pro připojení do USB. Je zde také ROG Fan Controller do skříně, pro velké množství ventilátorů a RGB prvků. Nechybí držák pro grafické karty, šroubovák, a také modul pro osazení dvou extra M.2 SSD. No a potěší také fakt, že veškeré ovladače a SW není na CD, ale na USB flash disku.
Samotná základní deska jde na první pohled ve stopách předchozích EATX generací MAXIMUS EXTREME. ASUS pochopitelně opět modernizoval a pozměnil design. Pasivy jsou masivnější a chlazení extrémně robustní z obou stran desky. A zakomponovány jsou i kryty pro některé prvky.
Jde tedy o ATX desku s paticí LGA 1200 pro COMET LAKE a ROCKET LAKE procesory (GEN 10 a GEN 11 CORE sérii). Vedle jsou 4 sloty pro paměti, a to až 128MB DDR4 s rychlostí od 2133MHz. Maximum vlastně není, prostě co vám, které paměti dovolí ;).
Na tak velkou desku překvapí, že má „jen“ 2x PCIe x16 sloty, 1x PCIe x4, ale zase disponuje 5x M.2 sloty. Kdy jen 1x hlavní PCIe x16 má možnost běhu v PCIe 4.0 režimu se 16 linkami a 1x M.2 k tomu. ASUS sice tvrdí, že všechny tři M.2 na desce dokáží PCIe 4.0, což je sice fajn, ale pokud budete mít osazenu grafiku v plném 16linkovém Gen4 zapojení, tak pochopitelně budeme mít už jen jeden M2 se 4linkami GEN4 protože víc těchto linek v ROCKET LAKE prostě není. Ostatní tedy poběží v PCIe 3.0 maximálně. Tohle není AMD TRX40 platforma se 64 Gen4 linkami, i když rozměry desky by tomu napovídaly.
Deska nicméně může mít méně linek přidělených do toho prvního slotu pro GPU a pak se zbývající dělí do dalších. Každopádně mít 5x M.2 je určitě atraktivní, i když většina poběží v tom pomalejším PCIe 3.0.
Jinak je zde i hromada běžné výbavy, 6x SATA, 2x USB 3.0 pro přední konektory a 2x USB Type-C header. K tomu má deska hromady dalších USB, včetně dvou Thunderbolt 4 konektorů. Potěší také 2,5Gbit a dokonce 10Gbit síťovky a k tomu ještě bezdrátový Wi-Fi 6E modul. Kvalitní integrovaný zvuk ALC 4082 (ALC 1220) s posílením je také přítomen.
K tomu všemu přímé ovládání desky, taktování, monitoring, konektory pro chlazení RGB atd. Je tu bez přehánění prostě všechno a ve špičkovém zpracování, jak se na tuhle sérii sluší a patří. Včetně specialit jako 1,77“ OLED display, který je pěkně integrovaný do designu a nachází se hned pod procesorem a nad slotem pro grafiku. RGB podsvícení je poměrně decentní, stejně jako design desky. Zajímavým prvkem jsou natočené konektory na pravé straně, což ale klade ještě větší nároky na odpovídající rozměr a uspořádání skříně, kam desku osadíte. Ke všemu je samozřejmě potřebná SW podpora, propracovaný BIOS s tolika funkcemi, že se v tom ani normální člověk nemůže orientovat. Pokud prostě tahle deska něco nemá nebo neumí, tak to v současné době neexistuje.
Jaká je tedy v praxi?
|