Strana 2 z 5
Začněme jako obvykle představením desky. Balení jde v již osvědčeném duchu podobných modelů. ASUS na něm nic neměnil. I stylově a barvami pokračuje v pár generací starém stylu. A funguje a vypadá dobře, tak proč něco měnit? :)
Samozřejmě je to luxusnější provedení a krabice kromě desky obsahuje také bohaté příslušenství. Včetně specialit. Oceňuji tak například ovladače na ladícím USB Flash disku, místo stále obvyklého CD. Nechybí kabeláž všeho druhu, antény atd.
Specialitou je zde PCIe karta, která má pozice pro dva M.2, kdy jeden může být formátu Gen5 (kvůli tomu, že karta půjde většinou do x8 PCIe 4.0 slotu) samotný Z690 čipset totiž nenabízí PCIe 5.0, takže musíte použít 8 linek PCIe 4.0 abyste dostali 4 linky PCIe 5.0.
Není to tedy karta, kam můžete osadit 2x Gen5 SSD, tolik linek prostě Z690 nemá. Karta má na sobě téměř kilový robustní pasiv, takže o chlazení je postaráno. Deska tak díky ní nabízí celkem hned 5x M.2 pozic pro SSD.
ASUS ROG MAXIMUS Z690 HERO je opět absolutně TOP zpracovaná deska. Ale není extrémní co do velikosti. Záměrně. Na to má ASUS jiné modely. Tohle je špička v rámci standardního ATX formátu. Základem je robustní masivní mnohavrstvé PCB, které kvůli PCIe 5.0 podpoře u jednoho plného PCIe x16 slotu a jednoho M.2, muselo být proti PCIe 4.0 generaci desek ještě posíleno. Samozřejmě tomu všemu odpovídá i kvalitní elektronika a supersilná kaskáda, kterou bohužel velmi náročné procesory Intel Core 12000 vyžadují. Však už v základu mají bez taktování TDP téměř 250W, kdy případné taktování to vyžene ještě o poznání výše.
Novinkou je také patice. Zbrusu nová LGA 1700 je o pořádný kus větší, než starší LGA1200 u Z590/Z490. Takže opět kompletní změna a starší procesory i z letošního roku, sem prostě neosadíte. Kompatibilní budou pouze procesory ALDER LAKE (Core 12000) a jejich refresh v podobě RAPTOR LAKE (Core 13000) vycházející zhruba za rok. A to bude opět všechno, už teď je LGA 1700 mrtvá platforma s jasně plánovaným pohřbem :). Pro zásadně nové 7nm generace METEOR LAKE procesorů, Intel totiž opět kompletně změní patici. Ty ale dorazí nejdříve v druhé polovině roku 2023. Každopádně nic moc lepšího než 16jader/32vláken které nabídne Core i9-13900K (současný 12900K má 16jader/24vláken), pro tuto platformu k dispozici nebude. Patice a mechanismus jsou o něco mohutnější, kompatibilita s chladiči z LGA1200 platformy také v základu není. Někteří výrobci ovšem nabídnou pro starší modely potřebnou upínací sadu, nové modely chladičů ji budou mít v základu.
Novinkou jsou také DDR5 sloty, které mají v případě ASUS ROG MAXIMUS desek všechny modely. Žádná není vybavena DDR4 (což je škoda). Díky přesunutí řízení napájení a dalších věcí na DDR5 moduly, se zjednodušila konstrukce desek v této oblasti a rozšířily se možnosti pamětí. DDR5 přináší také vyšší frekvence, kdy podpora u této generace začíná na 4800MHz. ASUS aktuálně udává podporu pro 6400MHz+ a 128GB celkem. Ale takty DDR5 rychle porostou, přetaktování na až 8000MHz je možné už u této první generace modulů.
Deska díky nativní podpoře PCIe 4.0 ze strany čipsetu, se konečně výbavou vyrovná AMD X570, která tohle dosud jako jediná nabízela. To znamená, že proti Z590 výrazně narostly možnosti. Nicméně tohle je mainstreamová herní platforma, takže se víceméně počítá s osazením jedné pořádné grafiky a několik M.2 SSD případně nějaké další rozšiřující karty.
Deska je ale velmi slušně vybavena. Má hned dva PCIe x16 sloty v Gen5 provedení, ovšem jen ten horní funguje v plných 16linkách. Ten spodní jen v 8, ale to se ten první na 8 linek přepne také. PCIe 5.0 linky totiž poskytuje výhradně procesor ALDER LAKE a má jich jen 16. Z690 čipset má jen PCIe 4.0 a 3.0 linky. Takže jen jeden M.2 slot přímo na desce dokáže případně nabídnout 5.0 rychlost (ovšem jen pokud nevyužijete všechny GEN5 linky na ten grafický PCIe 16 slot). Jinak jsou nativně všechny M.2 sloty „jen“ Gen4. Což ale samozřejmě úplně stačí (určitě lepší než jen Gen3). V případě osazení té rozšiřující karty můžete získat gen5 M.2, ale má to podmínku z hlediska využití a konkrétního osazení PCIe a SATA linek na desce. Je zde také tedy 6x SATA, ale jejich dostupnost závisí na osazení a využití některých těch PCIe slotů a linek.
Co mě překvapilo, že deska má hned 2x USB 3.0 pro přední panel, navrch ještě USB 3.1 na přední panel. Osobně bych ocenil spíše přidání vnitřního USB konektoru. Ale obecně je USB více než dost, i když v tomto neudělal žádný pokrok. Jsou zde také 2x Thunderbolt 4, ale ty už nabízí i některé další desky dříve. Co mě překvapilo, že je zde jen 1x LAN a to ne 10Gbit, ale pouze 10Gbit. Nejde o to, že by nestačila, ale vzhledem k ceně tohoto modelu? Potěší samozřejmě slušná Wi-Fi 6E s BT.
Z hlediska ostatní výbavy nechybí hromada RGB konektorů. Sama deska má pěkné ale docela decentní podsvícení, když ho vypnete, je ale o něco hezčí. Nechybí ani pořádný integrovaný zvuk, ASUS říká, že jde o ALC4082, což je ale jen trochu odlišný název pro ALC1220, kdy kvůli dostupnosti některých komponent se muselo tohle řešení modifikovat, a tak má nový název. Funkčně jde ale o prakticky totéž. V tomto případě tedy rozumně posíleno, ASUS k tomu má ještě extra DAC a SW podporu, včetně AI systému pro čištění zvuku atd. Nové jsou i aplikace pro ovládání.
Co by ASUS ROG MAXIMUS model má samozřejmě speciální výbavu pro taktování, přímé ovládání, monitoring všeho atd. Přiopravena je vším i na extrémní OC. Nechybí hromada konektorů pro chladiče a ventilátory, vše opatřeno senzory a monitorováním s odpovídající SW podporou. Nové generace ASUS funkcí jsou také přítomny. Zkrátka vše, co si může nadšenec přát, na této desce je a v ještě rozumném ATX provedení.
Jak šlape v praxi?
|