Strana 5 z 5
Intel ALDER LAKE procesory (Core 12000) jsou nepopiratelně mnohem lepší a zajímavější než jen půl roku staré 14nm ROCKET LAKE (Core 11000). Nicméně neoznačil bych je za výborné, v mnoha směrech výrazně zaostávají za rok starou konkurencí AMD, která dokázala mnohde podobný výkon nabídnout už před 2 lety s RYZEN 3000. A aktuální série RYZEN 5000 je už rok stará a podobný výkon nabízí s téměř jen poloviční spotřebou. Právě neefektivita a extrémní nároky na napájení (pokud mají nabízet výkon na dohled RYZEN 9) v případě Core i7/i9-12000 modelů, je nutné adresovat i pokud jde o zpracování základní desky. ASUS ROG MAXIMUS Z690 HERO je na ně dobře stavěna. O tom není pochyb.
Osobně má kolem ALDER LAKE největší radost právě z nové Z690 platformy, protože konečně přináší věci, které dosud nabízelo jen AMD s X570. Dokonce Z690 je technicky trochu dál, ovšem nemůžeme ověřit, zda udávaná PCIe 5.0 podpora vůbec funguje. Neexistuje žádná grafika ani SSD, která by je využívala, natož potřebovala. Osobně mám velké pochybnosti, zda to vůbec funguje, protože jak to Intel mohl testovat a ověřit, když nemohl mít k dispozici žádný finální PCIe 5.0 produkt? Takže ano, technicky je Z690 minimálně na úrovni X570, ne-li díky PCIe 5.0 a rychlejšímu připojení CPU-čipset o něco dál. Ovšem ta PCIe 5.0 podpora je dnes spíše nevýhodou pro nás uživatele.
Je totiž úplně k ničemu, speciálně u mainstreamové platformy v kombinaci s maximálně „jen“ 16jádrovými procesory. Nic proti, ale i Core i9-12900K je prostě slabý. Na trhu jsou dávno násobně výkonnější čipy, pro high end/pracovní stanice, kde by PCIe 5.0 bylo možná brzy využitelné pro uživatele těchto platforem. U mainstreamového PC se ovšem musíme ptát, k čemu tam to PCIe 5.0 je? Bohužel to není jen o tom, že škrtnete v názvu 4.0 a napíšete 5.0. Gen5 hardware vyžaduje odpovídající lepší a robustnější materiálové zpracování, je výrazně náročnější na kvalitu signálu, tedy vyžaduje lepší a složitější PCB, více mědi, lepší elektroniku. A to vše stojí nemalé peníze a suroviny navíc. Speciálně v dnešní situaci ve výrobě. Jenže k čemu to v praxi je? PCIe 5.0 grafiky ani SSD neexistují, nejsou ani třeba z hlediska potřeb mainstreamových uživatelů, takže neexistuje žádný dobrý důvod, proč to na mainstreamové Z690 desky cpát. Až bude PCIe 5.0 k něčemu (za 2 roky?), bude už tahle platforma zastaralá a procesorově slabá. V tuto chvíli je to jen plýtvání materiálem a zbytečné zvyšování už tak vysoké ceny pro uživatele, kterým prostě za ten příplatek nic tahle věc nepřináší.
Ale za to ASUS nemůže, Intel prostě kvůli marketingu, aby byl zajímavý, GEN5 PCIe na tuhle platformu nasadil, aniž by se dala otestovat, či řešil smysluplnost a praktický přínos. Každopádně mnohem větší radost mám z toho, že jak procesory, tak Z690 mají konečně PCIe 4.0 linky, tedy dostatek těchto rychlých linek na více věcí, jako to dosud měla prostě jen X570 platforma. Takže alespoň na tomto poli je Z690 jasným přínosem a vyrovnáním situace s konkurencí. I výbava a možnosti nové ASUS ROG MAXIMUS Z690 HERO tomu tak odpovídají, a na rozdíl o Z590 verze HERO dává tahle Z690 novinka proti X570 HERO smysl. Bohužel není to zadarmo.
Už u X570/Z590 ROG HERO jsme si stěžovali na extrémní cenový nárůst z hladin, kde jsme předchozí modely podobného stylu a kvality od ASUSu viděli. Ceny kolem a přes 10 tisíc byly dost pálka, kdy navíc tohle není TOP model v celé řadě. Jenže nová MAXIMUS Z690 HERO jde ještě výše. Její cena je 15 000 korun vč. DPH. Ano, 15 tisíc za mainstreamovou desku, co není ani TOP model. Ouch …. X570 varianta stojí kolem 12 tisíc dnes. Ano novinka má pár extra prvků. Tu rozšiřující M.2 kartu třeba, a pak má ten hezký mechanismus odemykání slotu grafické karty.
Právě tenhle detail jako tester oceňuji. U tohoto konkrétního modelu dává smysl, protože jej většinou používají nadšenci jako já pro testování, co mění grafiky jako ponožky :). Jinak je to samozřejmě hloupost a plýtvání pro běžného uživatele, který mění kartu jednou za 2 roky přinejlepším. Oceňují také jiné detaily, jako uchycení M.2 SSD atd. Jinak ale většinou deska nabízí to, co X570 HERO atd. jen v novějších verzích těch funkcí atd. Zkrátka nová generace s vylepšenými detaily. Problém mám s tou cenou. Už těch 12,5 tisíc za X570 DARK HERO je palba, a 13 tisíc za Z590 HERO je hodně. Za tuhle novinku chce ASUS rovnou 15 tisíc. Ano, asi to není tak šílené, když za model Z690 EXTREME chce rovnou 26 tisíc a „obyčejné“ STRIX modely jsou za 8 – 15 tisíc také. ovšem je to prostě dost za desku pod pouze 16jádrový mainstreamový procesor.
Nic proti kvalitě zpracování a všemu, ale vzhledem k výkonu ALDER LAKE ty příplatky na ty desky nejsou zrovna oprávněné. Na druhou stranu by se dalo argumentovat, že zdražuje všechno. Každopádně s ohledem na tu cenu, bych očekával tedy dokonalost. A ne že by se tomu ASUS v rámci Z690 platformy desek neblížil. MAXIMUS Z690 HERO opět posouvá hranice této populární série, ty nové detaily a špičkové zpracování jsou vynikající, ale trochu mě překvapilo, že třeba nemá dvě LAN včetně 10Gbit, nebo nemá lepší chlazení řešení heatsinky než „kusy kovu“ apod. Design se ale myslím povedl, velmi elegantní, vypadá lépe se zhasnutým RGB ;). Celkově pro extrémně náročné a neefektivní Intel ALDER LAKE procesory je skvěle připravena, a připravena je i pro nové DDR5, které budou také velmi náročné s frekvencemi nad 6000MHz. Pro hrátky s obojím je doslova stvořena.
Zatím ovšem nemohu moc porovnávat s jinými modely, protože samozřejmě s testováním nové Z690 platformy jsme teprve začali. Ale další desky máme nebo k nám míří, takže brzy se naše srovnání opět rozrostou. V tuto chvíli až na tu LAN a cenu, splnila nová ASUS ROG MAXIMUS Z690 HERO má očekávání ve všech směrech, speciálně ty nové detaily pro nás testery jsou šikovné a ASUS zjevně zná své uživatele a zákazníky :). Pokud tedy chcete pořádnou ještě neextrémní desku ovšem se vším všudy pro své hrátky (s procesory a DDR5), a peníze nebo efektivita a spotřeba pro vás nehrají roli, je tohle vynikající volba.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|