Strana 1 z 5
- ASUS ROG MAXIMUS Z690 HERO – TEST a RECENZE
nové platformy pro Intel. Soupeř pro X570!
Intel poslední dva roky vyloženě zaostává za AMD technologicky i výkonem. Prakticky každý, kdo ví alespoň trochu něco o tom, co kupuje, tak v desktopu poslední 2 roky o nákupu Intelu platfromy nemohl ani uvažovat. Speciálně propadák jménem ROCKET LAKE procesory v podobě Core 11000 série a Z590 platformy, to bylo zcela objektivně plýtvání křemíkem a výroba zbytečného elektroodpadu. Technologicky ani výkonově nedokázaly konkurovat ani minulé generaci procesorů AMD na X570 platformě, natož té současné. V mainstreamu zkrátka už dva roky jasně dominuje X570, která byla dlouho jedinou platformou s nativní PCIe 4.0 podporou i ze strany čipsetu. Až do dnešního dne …
- Intel Z690 přináší nativní PCIe 4.0
Je důležité rozlišovat platformu a čipset. Z690 čipset je novinkou a nejde jen o přejmenovaný Z590, který byl naopak vlastně víceméně přejmenovaným Z490. Nový Z690 má pár zásadních vylepšení. Nadále jde o 14nm čip, ale stejně jako už dva roky starý AMD X570, má PCIe 4.0 linky přímo v sobě. Tedy nikoliv všechny. Má jen 12x PCIe 4.0 a ještě také až 16x PCIe 3.0. X570 má výhradně Gen4 a má jich tedy více. Hlavní výhodou je ale rychlejší připojení čipsetu a CPU, které je 2x rychlejší než u Z590.
- ALDER LAKE přináší PCIe 5.0
Co se týká vlastní platformy, tak procesory ALDER LAKE, které zatím jako jediné do nové Z690 jdou osadit, přináší dalších 20 PCIe linek. A to pozor, mají dokonce uváděnu podporu 16 linek verze PCIe 5.0. Tedy 2x rychlejšího nového standardu, než je PCIe 4.0!
Bohužel, je zde háček. Nevíme, jestli to vůbec funguje. Neexistuje žádné PCIe 5.0 zařízení. Neexistuje a ještě dlouho nebude žádná PCIe 5.0 grafická karta, první se objeví nejdříve na konci příštího roku. To platí i o SSD, které zdaleka ještě plně nevyužívají možností PCIe 4.0, takže 2x rychlejší Gen5 je ještě daleko. Intel tedy může uvádět Gen5 podporu, ovšem je na místě otázka s čím to vůbec testoval, když neexistuje žádný hotový SSD nebo grafika jako produkt, se kterými to testovat mohl. Bohužel zatímco normálně bychom z 2x rychlejší technologie byli jistě nadšeni, v tuto chvíli, kdy je a ještě delší dobu bude doslova k ničemu, je zde značná nevýhoda. Základní desky na ni musí být připraveny. A udělat PCIe 5.0 tak, aby fungovalo, vyžaduje ještě robustnější(=dražší) provedení než u Gen5 natož u Gen4. Jenže je to v praxi k něčemu?
Procesory ALDER LAKE přináší také podporu DDR5 pamětí. Nové generaci operačních pamětí, která proti DDR4 přináší opravdu hodně zásadních novinek. Ačkoliv samotné moduly vypadají na první pohled stejně, jsou technologicky i konstrukčně rozdílné. Nejsou samozřejmě vzájemně kompatibilní, takže se nesnažte nacpat DDR5 do DDR4 slotů apod.
DDR5 přináší kromě nové generace výrazně rychlejších čipů, také nativní ECC a především paměti samotné mají vlastní napájení a modul s ovládáním v sobě, nikoliv již součástí základní desky. O výhodách a přínosech DDR5 obecně se budeme bavit v jiném článku.
Dnes jen řeknu, že výrobci desek vzhledem k samozřejmě vysoké ceně prvních DDR5 modulů na trhu (což je běžné při zahájení prodeje nové generace pamětí), udělali DDR5 jen většinou výhradně dražší modely desek. Ty levnější jsou buď výhradně v DDR4 nebo jsou na výběr obě verze. Vzhledem k nutné odlišnosti PCB v oblasti pamětí, není deska, které by měla třeba 2x DDR4 a 2x DDR5 sloty. Takže si musíte vybrat. Dnes se podíváme na desku, která má DDR5, ale později se podíváme i na DDR4 modely. Připomínám, že vlastní řadič pamětí je již roky od doby, kdy s touhle konstrukční vychytávkou přišlo AMD, součástí procesorů. Takže ALDER LAKE CPU má řadič jak pro DDR4, tak DDR5. Pozor tedy při výběru desky, abyste si vybrali tu s těmi sloty, které přesně chcete.
- ASUS ROG MAXIMUS Z690 HERO
První deskou, na kterou se podíváme v rámci nové Z690 platformy, je výborná univerzálně špičkově vybavená ROG MAXIMUS Z690 HERO od společnosti ASUS. HERO série je už pár generací populární model, protože v rámci předimenzované herní/overclockerské série ASUS ROG desek (MAXIMUS modely pro Intel a CROSSHAIR pro AMD) nabízí za solidní cenu v ATX provedení všechen luxus a výbavu, kterou si lze přát, ale nestojí ještě vyloženě absurdní peníze a není absurdně předimenzovaná a velká, jako dražší edice EXTREME apod. Tohle je zkrátka „normální“ high end model, populární mezi náročnějšími uživateli a testery :).
Bohužel ta cena u tohoto modelu přestává být „méně absurdní“ jako doposud byla. Ještě nedávno u minulých platforem, stály desky série HERO dost pod 10 tisíc. U Z490/Z590 a X570 platforem ovšem cena stoupla přes 10 tisíc a nová Z690 jde ještě o pořádný kus výše. A to je stále jednou z dostupnějších TOP ROG desek. Pravda, ASUS přidal něco na výbavě, ale hlavní zvýšení ceny má na svědomí nutné ještě robustnější zpracování kvůli případné PCIe 5.0 podpoře i náročnosti procesorů Intel. To si žádá ještě kvalitnější elektroniku a zpracování PCB, tedy více mědi atd.
Samozřejmě celkové zpracování této desky je high endové a špička v každém ohledu. 20+fázové napájení s odpovídajícím chlazením, luxusní komponenty a elektronika, doplněná o bohatou výbavu v každém směru. Nechybí 2,5Gbit LAN, Wi-Fi, ThunderBolt 4 atd.
Samozřejmě tohle je ROG MAXIMUS (podobě jako ROG CROSSHAIR pro AMD) jde o desku pro náročné hráče a overclockery, takže má extra výbavu v tomto směru. Přímé ovládání, speciální konektory a nastavení a monitorování. ASUS vše patřičně vylepšuje a optimalizuje pro konkrétní novou generaci CPU případně pamětí. Takže znovu aktualizoval a vylepšil své technologie a funkce, přidal nové verze aplikací a podpory, zkrátka vše co si lze přát a absolutní špička na trhu.
Co se mě také líbí jsou nové detaily. Nemyslím teď zase trochu jinak udělané RGB podsvícení, ale některé drobné funkční detaily. U této desky je takový nenápadný mechanismus, který umožňuje odemknout slot grafické karty stiskem mechanického tlačítka na desce. Funguje to přes ocelové lanko. Je to velmi chytré a pro testery kteří často mění grafiky, velmi šikovné :).
Líbí se mě také jednoduchý mechanismus uchycení M.2 SSD disků, které nemusíte šroubovat. A pár dalších podobných vychytávek. ASUS zkrátka opět ladí detaily a posouvá věci kupředu. Jaká je tedy nová deska v praxi v kombinaci s novým Core i9-12900K a DDR5?
|