Strana 3 z 5
- Testy a výkon desek v praxi
Pro testy desek jsme použili Core i9-13900K procesor s Corsair AiO 360mm. Jako grafická karta je tu referenční Radeon RX 6900 XT, normálně už testujeme s DDR5 6000MHz paměťmi, ale v tomto případě samozřejmě musíme použít DDR4. Používáme také W11, protože tam funguje HW scheduler Intelu lépe než pod W10.
A jak si tedy deska vede? Testy slouží hlavně pro prověření a pořádné zatížení desky, abychom zjistili, zda funguje, jak se očekává. Rozdíly mezi základními deskami se stejným čipsetovým řešením, pak už udává hlavně třeba vyladění BIOSu a možná stupeň výbavy. Všechny platformy jsou testované na základních parametrech a specifikacích procesoru od Intelu (tedy žádné MCE, nelimitované TDP atd.).
Z hlediska fungování a výkonu, jsme nenarazili na žádný problém ani anomálii.
Výkon ve skutečném základním nastavení procesoru, je v souladu s očekáváním a kde má být. Vše funguje, jak má. Z790 nemá dle očekávání o nic lepší výkon, než stejný CPU v Z690 desce (se stejnými DDR). Testovaná Z790 deska nemá podporu Gen5 SSD přímo ve slotu, maximem je Gen4. Pokud chcete Gen5 potřebujete to osadit do té přídavné karty, ale pak si zaberete jeden ten PCIe slot, což v kombinaci s některými velkými grafikami dnes fyzicky ani nepůjde. Pokud jde o výkon NVMe i SATA, vše je v normálu. Nicméně Z790 prostě nativně má jen 16x Gen5 linek, což je nevýhoda proti AMD, které má na AM5 platformě 16+4 Gen5 linky.
ASUS je u tohoto modelu z hlediska kvalit integrovaného zvuku lehce nadprůměrná. ALC4080 s posílením a kompletní konektorovou výbavou je to, co chceme vidět. I když u desky speciálně určené pro OC je to trochu překvapivě luxusní.
Podívejme se dále, a to na provozní vlastnosti desek a jak se to má s tím taktováním ...
|