Strana 4 z 5
- Provozní vlastnosti, taktování
Z hlediska spotřeby desky hraje roli osazený procesor, jeho nastavení atd. 10nm procesory Intel Core 12000/13000/14000, jsou extrémně náročné, i když výkon tomu zdaleka neodpovídá proti srovnatelné konkurenci. To je daň za dnes již neefektivní monolitickou konstrukci procesoru na zastaralé 10nm výrobě.
Core i9-13900K/14900K aspoň výkonově stačí na jinak stále výrazně úspornější RYZEN 9 procesory. Ovšem aby tohle dokázal a nezaostával, vyžaduje k tomu obrovské množství energie. Intel sice udává základní 125W TDP, ale to platí jen pro základní takt na kterém čip nikdy v zátěži nejede. Procesor má ale ve skutečnosti 253W+ TDP, kam se běžně dostává, když to chlazení a podmínky dovolují. Měl by ovšem trvat jen jasně omezený čas, zhruba 56 sekund, pak se musí ochladit a takty i výkon se tak na nějakou dobu sníží. Ovšem v praxi někteří výrobci dese tajně ty limity obchází, což vytváří „nevysvětlitelné“ rozdíly napříč recenzemi. Ale poznat se to dá. Pokud uvidíte recenzi s 13900K/14900K kde CPU dosáhl výkonu přes 40 tisíc bodů v CB R23 a současně spotřeba je nápadně vysoká i přes 400W, tak to znamená že procesor nejede na těch základních, maximálně 253W TDP. Samozřejmě pro taktování je možné limit vypnout a kvalitní desky mají „unlimited“ profile. A pustit to tak rychle, co vaše chlazení nebo napájení desky dovolí.
ASUS dnes testovanou desku na provoz neefektivních a neúsporných procesorů Intel navrhl, a tak by to měla zvládat. A zvládá i jejich taktování/ provoz bez limitů, což spotřebu procesoru klidně vyžene hodně přes 400W. ASUS u tohoto modelu používá pořádné chlazení a tak teploty na VRM s 14900K v boostu, drží kolem 70°C, což je na poměry této platformy velmi dobré.
Z790 platforma umožňuje plné taktování odemčených procesorů (K edice) Intelu. ASUS tuhle ROG HERO desku pro extrémní OC navrhoval a postavil. Zvládá tak samozřejmě i jakékoliv běžné domácí taktování a provoz CPU bez limitu napájení. V každém případě jde o extrémní OC model s bohatou a specializovanou HW výbavou tomu odpovídají. Nicméně v domácích podmínkách, pokud jde o chlazení a taktování 14900K, už není moc dalšího prostoru, protože tenhle čip jede prakticky na limit možností běžných chladičů. Takže pokud vypnete limity napájení, o moc více výkonu z toho stejně nevytáhnete. Navíc když nyní víme, že všechny čipy Core 13000/14000K pravděpodobně odejdou dříve než později, speciálně pokud je budete používat trvale přes limity, protože mají výrobní a designovou vadu a trpí vysokou degradací, která se zhoršuje samozřejmě s tím, jak moc je namáháte. Tak s tím musíte počítat.
Intel platforma není moc vybíravá, pokud jde o taktování pamětí. Ostatně je to proto, že paměti nejsou konstrukčně s CPU tak zásadně svázány jako u RYZEN procesorů, kde jsou i paměti lépe využívány. Dnes testovaná deska má DDR5 a oficiálně podporu DDR5-8000+MHz při OC, nicméně v praxi to jde samozřejmě klidně ještě výše. Ale není to zaručeno, protože jsme samozřejmě vysoko nad oficiálně Intelem podporovanými DDR5-5600MHz. A každý čip je různý, takže nelze nic zaručit. Ale deska má vše, co je třeba, zejména po stránce zpracování PCB, pro podporu opravdu vysokých taktů pamětí a honění rekordů.
K závěrům a hodnocení …
|