Strana 2 z 5
Pěkně objemná a naditá krabice, ve které deska dorazí, je překvapivě strohá, pokud jde o pomalování. V podstatě je na ní vlastně jen to desetileté ROG logo. Krabice samotná se ale otevírá trochu jako pokladnice, i když je celá kartónová.
Co najdete uvnitř? Obrovskou hromadu příslušenství. Některé vypadá trochu zvláštně, ale všechno je k něčemu.
Dvěma specialitami jsou ta přední 5,25“ zvuková „karta“ a také modul pro připojení dalších ventilátorů. Nechybí samozřejmě WiFi anténa, SLI můstky, mimochodem k ničemu u současných PASCAL grafik a hromady dalších kabelů.
Samotná základní deska, to je prostě „WOW“ na první potěžkání. Už když ji chytnete do ruky, pochopíte, o co jde. Masivní mnoha vrstvé PCB s dokonalou povrchovou úpravou je napěchované nejlepší elektronikou a masivními keramickými pasivy s kvalitním oplášťováním. Nechybí ani kovový spodní částečný plát zakrývající LED RGB podsvícení. Všechno na téhle desce je v maximální kvalitě, kterou si jen dokážete u základní desky představit.
Samozřejmě vlastní výbava základní desky odpovídá standardům, jen je ji poněkud více. Tahle základní deska je tedy určena pro procesory Intel Core i7 pro patici LGA 2011-3. Tedy to nejvýkonnější, co dnes na trhu vůbec je. K tomu patří i 4kanálový řadič DDR4 pamětí, podporující to nejlepší a nejrychlejší, co DDR4 paměti dnes nabízí včetně dalšího taktování. Celkově můžete osadit až 128GB paměti.
Nedostatkem nebudete trpět, ani pokud jde o slotovou výbavu. 4 masivní vyztužené PCIe X16 sloty mají 16+16 linek a 2x 8linek. Samozřejmě to, kolik jich budete mít k dispozici, záleží na osazeném modelu CPU, protože jako víte, některé nižší Core i7 mají jen 28linek, vyšší a dražší procesory ale mají 40 linek. CrossFire/SLI tedy dokáže být podporováno 16+16 linkami, tři karty pak 16+8+8 a 4 karty pak až 16+8+8+8. Deska má i PCIe x4 a X1 sloty, které nemají fyzicky ukončení, takže do nich lze osadit i delší karty.
Deska má opravdu extrémně bohatou výbavu. 10x SATA, slot M.2 PCi, U.2 port a hromady USB. Celkem 8x USB 3.0, 6x USB 2.0, 2x USB 3.1 Type-A a 2x USB 3.1 Type-C. Dále má hned dvě síťové karty Intel I218V a Intel I211-AT. K tomu má novou generaci Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac s provozem ve dvou pásmech 2,4/5 GHz a rychlostí až 1300Mb/s. BT je verze 4.0.
Vlastní kapitolou je zvuk. Deska má samozřejmě kvalitní integrovanou SupremeFX kartu se zesilovači atd., k tomu je zde ale ještě vlastní Hifi modul speciálně pro sluchátka vybavený dalšími kvalitními převodníky a zesilovači. V podstatě je to zvuková karta pro sluchátka. Tento modul mimochodem vyžaduje vlastní 6-pin napájení.
A když už jsme u toho, sama základní deska určena pro ty nejvýkonnější procesory na trhu včetně jejich klidně i extrémního OC, má také hodně napájecích konektorů. Kromě klasicky 24-pinu a 8-pinu má ještě další 4-pin a dole pak klasický molex. Všechna ta výbava samozřejmě vyžaduje své.
Zejména ta extra výbava. Deska počítá s připojením vodního chlazení na což má také režimy v SW funkcích atd. Kvalita zpracování je znát i na chlazení, RGB podsvícení atd. OC funkce a výbava jsou zde vysoce nadstandardní a mohl bych tu psát dalších několik stránek o všech funkcích této desky.
Ke všemu má ASUS samozřejmě podrobně zpracovanou SW výbavu. Ať jde o aplikace do Windows, nebo jeden z nejlepších a nejpodrobnějších BIOSů, který na základních deskách můžete vůbec najít. Nic jiného ale od takové desky ale nečekáme :).
A jaká je v praxi?
|