Strana 4 z 5
- Provozní vlastnosti, taktování
V sestavě máme AMD Radeon RX 5700 XT grafiku s blower chladičem, nicméně snažíme se v tomto případě vytěžovat hlavně procesory.
Pochopitelně, mezi deskami nejsou velké rozdíly, svou roli hraje i extra výbava, ale také napájecí kaskáda, ale i čipsetové řešení atd. Spotřeba nových X570 desek je kvůli vyšší spotřebě čipsetu obecně vyšší, ale překvapivě není tak vysoká, jak jsme si mysleli, protože B550 na tom není o moc lépe. A to i když čipset samotný nemá v tomto případě PCIe 4.0 linky. Speciálně tahle velmi dobře vybavená desky se silnou kaskádou tak není o nic úspornější než běžné X570 modely.
Pokud jde o chlazení VRM, tak ASUS ROG STRIX B550-E je rozhodně kvalitnější než některé levnější modely, a tohle není oblast, kde se šetřilo. 14+2 fázové VRM je kvalitní, chlazení je nicméně docela základní. Přesto stačí na teploty kolem 55°C v běžné činnosti. Po OC pak lehce překračují 60°C. Tedy dobrý průměr.
Na rozdíl od X570 desek, nejsou B550 vůbec vybaveny aktivním chlazením čipsetu, které je ale i většiny X570 vlastně k ničemu. Je tam jen pro případ, že byste naplno využili všech PCIe 4.0 linek, což by byl zápřah. B550 samotný ale na rozdíl od X570 má jen PCIe 3.0, takže v maximální zátěži nebude tak topit. Extra chlazení tak není třeba.
Na rozdíl od ASUS ROG CrossHair X570 desek, které jsou zaměřeny na taktování včetně toho extrémního, STRIX tu speciální výbavu nemá. Je zde jen to základní. Ovšem pokud chcete taktovat, stále nabízí vše, co je skutečně třeba pro domácí ladění a bezproblémový provoz. Na X570 šlape taktování a ladění CPU i RAM o něco lépe než na starších platformách a B550 je na tom velmi podobně, tedy skvěle. Což se asi dalo čekat. Každopádně 4,3GHz stabilně na všech 12jádrech/24vláknech u RYZEN 9 3900X a 4,25GHz v případě 16jádrového RYZEN 9 3950X modelu, žádný problém.
Pro domácí přetaktování nové RYZEN 3000 procesory ručně ale nedoporučuji taktovat a rovnou doporučím aktivaci PBO + možná automatického OC k dosažení nejlepších praktických výsledků a výkonu i provozních vlastností.
Na rozdíl od ROG CrossHair nemá STRIX tak extrémní provedení věcí kolem taktování pamětí. Zase, rozdíl ale poznáte až když se snažíte jít vysoko nad 4GHz, tedy 5GHz+. Což v praxi pro žádného běžného uživatele žádný smysl nemá. Z hlediska toho, jak současné procesory RYZEN fungují, má dnes smysl honit hlavně co nejlepší časování u RAM do frekvence tak 3733MHz. Takže ideální budou pro většinu uživatelů DDR4 3600MHz CL16 a lepší. A tady můžeme potěšit, že se všemi našimi RAM dosahuje ASUS ROG STRIX B550-E deska stejných výsledků jako některé dražší modely a ladění pamětí tedy není problém.
Takže k závěrům …
|