Strana 5 z 5
Takže jaká je tedy první testovaná AMD B550 deska? Máme hodně dobrých zpráv. To, co vás asi zajímá nejvíce, tedy srovnání výkonu X570 proti B550, tak zde můžeme potvrdit, že nejsou prakticky žádné rozdíly. A když, tak velmi malé, které se samozřejmě liší deska od desky, BIOS od BIOSu. A mimochodem BIOsy pro B550 jsou skvěle vyladěny od prvního dne.
Jak procesor, tak zejména GPU ale také SSD v PCIe 4.0 slotech jsou stejně výkonné v B550 jako v X570. Samozřejmě X570 má nadále výhodu, že i všechny ostatní sloty na desce jsou PCIe 4.0. U B550 počítejte prostě jen s jedním slotem pro grafiku a jedním M.2 slotem pro SSD. Zbytek je v pomalejší PCIe 3.0 verzi, což je ale proti B450 u B550 vlastně také posun. Takže B550 je obecně lepší a výkonnější než B450.
B550 desky samozřejmě ale vyžadují vyšší kvalitu zpracování alespoň v části desky proti B450, a to se nutně musí odrazit i ve vyšší ceně. Ještě více se ale odrazí v ceně také mnohem lepší výbava. Speciálně u testované ASUS ROG STRIX B550-E, která má v základu Type-C, speciální zvukovou výbavu, 2,5Gbit síťovku, Wi-Fi 6 a mnoho dalšího. V rámci B450 platformy vlastně takhle dobře vybavená desk v nabídce ani nebyla.
To se tedy odráží v ceně, kdy ASUS ROG STRIX B550-E je opravdu TOP model, výkladní skříň technologií ASUS pro B550 platformu, takže není zaměřená na co nejlepší poměr cena/výkon. Napájecí kaskáda je velmi kvalitní a ještě nedávno bychom takovou našli jen na ULTRA TOP High end deskách. 6vrstvé PCB a všechno také, výbava je maximalistická. Dokonce má věci, které nemají ani starší X570 modely, zejména kolem toho zvuku. Musím říci, že to odstranění šumu a ruchů funguje skvěle, minimálně stejně dobře jako nedávno představená beta RTX od NVIDIA. Ovšem ASUS to dokáže s mnohem nižšími nároky na výkon, a hlavně to funguje jednodušeji (není to beta verze). Pokud tedy integrovanou zvukovku na desce používáte, je to velmi zajímavé.
Největším problémem této velmi dobré desky, je ale prostě cena. Ta v současnosti činí 6799 korun vč. DPH. A jde tedy o jednu z nejdražších B550 desek na trhu. Ale také jednu z nejlépe vybavených a postavených. Strčí do kapsy prakticky skoro všechny X370/X470 desky, prostě tak moc se věci posunuly. Potíž je ale přeci jen s ve srovnání s X570 modely. Ty jsou sice obecně dražší, ale je tu třeba i výborný ASUS TUF GAMING X570-PLUS, který má podobnou výbavu (ano, v některých věcech je ASUS ROG STRIX B550-E lepší), ale deska jako taková má všechny linky v PCIe 4.0 verzi, nejen část desky a stojí 5690 korun v základní verzi a 6190 ve verzi s Wi-Fi. A to už donutí přemýšlet.
ASUS o tom samozřejmě ví, takže v nabídce je i ASUS ROG STRIX B550-F GAMING (WI-FI) verze, která je chudší o některou výbavu (zvukový Type-C, OC výbava), je trochu jednodušší, ale ve výsledku pro většinu uživatelů velmi podobná deska a stojí 5299 korun. To je samozřejmě pořád dost peněz, speciálně od nástupců B450, ale ty také stály mnohem více, když přišly na trh, než co stojí teď. Takže ceny B550 se určitě časem posunou níže. Především jsou ale prostě B550 desky o kategorii lépe udělané, kvalitnější a lépe vybavené a samozřejmě B450 desky se ještě budou nějakou dobu doprodávat. ASUS má v nabídce i levnější B550 modely, ale na ty se podíváme jinde.
ROG STRIX B550 jsou to nejlepší v rámci téhle platformy a jsou to velmi dobré desky. Nemám problém je doporučit, ovšem současně říkám, slušela by jim nižší cena. Nevidím moc smysl v B550 za více jak 5 tisíc, takže kdyby byla ASUS ROG STRIX B550-E za 4990 korun třeba, byla by to pecka s tím co nabízí. Pak by ale zase nedávaly moc smysl X570 :). Takže asi musíme být prostě realističtější.
Za dobrý poměr cena/výkon ASUS ROG STRIX B550-E určitě nemohu ocenit, ten poněkud míjí, i když vzhledem k bohaté výbavě to není tak špatné. Ale za to, že je to dobrá skvěle vybavená deska se zajímavými novými prvky, (zejména ten zvuk mě překvapil), za to ji určitě ocením a klidně doporučím. Příště se ale podíváme z nabídky ASUS na něco asi pro většinu potenciálních zákazníků asi zajímavějšího, tedy nějaký ten cenově dostupnější TUF model například.
Za výbavu pro testování děkuji našim partnerům
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|