Strana 5 z 5
ASUS ROG STRIX B650E-F GAMING WIFI je výborná normální základní deska. Osobně bych přímo řekl, že je naprosto ideální pro drtivou většinu běžných PC uživatelů v rámci AM5 platformy. Má všechny ty nové věci včetně kompletní PCIe 5.0 výbavy, ale není tak absurdně drahá. Vlastně má ve výbavě úplně vše, co běžný i náročnější uživatel vyloženě dnes v praxi skutečně potřebuje a potřebovat může.
Snad jen absence přímo osazeného digitálního zvukového portu a nového USB4 může trochu zamrzet, ale dá se bez nich obejít. Fyzicky je deska méně robustní než příbuzná X670E STRIX verze, ale nikoliv tak, aby to jakkoliv v praxi komplikovalo nebo negativně ovlivňovalo běžný provoz. RYZEN 9 7950X jede naplno bez nejmenších potíží a rezerva tu pořád je. Teploty na kaskádě jsou sice o pár °C vyšší než na těch absurdně obřích chlazeních X670E modelů, ale v praxi to vůbec nic neznamená. To platí i o taktování, kdy ano, pro extrémní OC a honění rekordů, tahle deska nemá šanci se vyrovnat těch monstrózním X670E OC modelům, ale pro běžné domácí ladění s normálním chlazením? Všechno zde je, všechno funguje a prostě žádný problém ani omezení. Z pohledu špičkového výkonu žádný praktický rozdíl. Zpracování je dostatečně robustní, a AMD EXPO a 6000MHz DDR5 šlapou bez potíží a i RYZEN 9 7950X jede naplno s PBO i ručním OC, co jen chlazení dovolí. Stejně tak dobře funguje podvoltování i prosté snížení napájecího limitu.
Pokud jde o ostatní výbavu, je zde 2,5Gbit síťovka a Wi-Fi 6E modul, 2x Type-C byť pomalejší než nový USB4 standard, který chybí, ale jinak je všeho dost. Potěší plná podpora PCIe 5.0, kdy deska má grafický a současně i ten jeden M.2 pro SSD v tomto nejnovějším formátu, a tak za pár let bude použitelnější než jen Gen4 desky. Což je o to důležitější, že AM5 platforma zde mnoho let aktuální bude a tahle deska tak podporuje nejen současné nové RYZEN 7000X, ale bude prakticky určitě podporovat i RYZEN 8000 a témř jistě i RYZEN 9000 ;). Takže fakt že má Gen5 ji za několik let bude dělat mnohem použitelnější (PC s ní).
Asi největším a vlastně jediným problémem v tuto chvíli zůstává cena. Aktuálně je cca 8000 korun vč. DPH, což je pořád balík a poněkud nad poměry potenciálních uživatelů. Osobně si myslím, že mnohem odpovídající cenovkou by bylo 6500 až 6000 korun vč. DPH. Bohužel situace ve světě, tristní situace v dopravě, kdy dostupnost nových produktů je bohužel stále sporadická a ceny to negativně ovlivňuje, atd. Takže nepochybuji že časem se to srovná. I tak je z dnešní nabídky docela zajímavá a proti X670 deskám za podobnou cenu dává mnohem větší smysl. X670 desky bez povinné Gen5 podpory za podobnou cenu prostě nedávají smysl a B650E je jasná volba. Proti luxusním X670E je o téměř 4 tisíc korun levnější, ale s ohledem na značnou předraženost X670E desek to je sice významný rozdíl ale v praxi pořád prostě 8 tisíc korun je hodně peněz pro cílovku.
Nicméně prostě jde o novinku, zcela nová platforma, takže vyšší ceny při vydání na trh jsou normální. Největší praktický problém je tak hlavně fyzická (ne)dostupnost desky v obchodech, a obecně nových desek AM5, kdy dodávky jsou stále nedostatečné, doprava má zpoždění a různé další komplikace. Zbytečně to tak vrhá stín na dnes jinak jasně nejlepší mainstreamovou PC platformu na trhu. A B650E speciálně by měly být cenově atraktivní základní desky „se vším všudy“, prostě nepřeplácané bez prodražujících zbytečností a ozdůbek. ASUS ROG STRIX B650E-F GAMING WIFI taková z velké části je, má v rozumně bohaté výbavě vše, co vlastně je nutně třeba a stále kvalitní, ale nikoliv zbytečně přehnané zpracování. Pokud se časem srovná cena (u nás nyní také značně negativně ovlivněna velmi slabým kurzem koruny), je tohle deska, kterou bych považoval za téměř ideální pro RYZEN 7000X procesory a drtivou většinu běžných uživatelů. Vše co je skutečně třeba v normální rozumné kvalitě a doufejme tedy až se věci ukidní i s normální dostupností a cenou.
Za výbavu pro testování děkuji našim partnerům
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|