Strana 1 z 5
- ASUS ROG STRIX H270F GAMING
– REVIEW a TEST kvalitní cenově dostupné herní desky
Nejlevnější ROG STRIX základní deska na trhu. Nabídne dost pro hráče? Abyste neřekli, že testujeme jen samé drahé základní desky, dnes se podíváme na vůbec nejlevnější herní ROG STRIX desku od ASUS, která nese čipset H270.
Intel nabízí kromě špičkového Z270 čipsetu ještě také nižší řešení H270. jaký je rozdíl? Ten hlavní je v tom, že H270 prakticky neumožňuje taktování procesoru a to ani „K“ modelů. Prostě s H270 deskou se normální taktování nekoná.
Další rozdíly jsou pak ve výbavě. Místo 24 PCIe linek je jich tu jen 20, H270 má jedno PCIe x16 a o dva USB 3.0 porty méně. Celkově je to prostě o něco levější čipsetové řečení, proto se obvykle dává na levnější desky s tomu odpovídajícím zpracováním. ASUS ROG STRIX H270F GAMING je ale vzácná výjimka.
- ASUS ROG STRIX H270F GAMING
Ač je to trochu divné mít v rodině ROG základních desek, které jsou vyhlášené herními a OC schopnostmi desku, která v podstatě taktování neumožňuje vůbec, dává to celkem smysl. ASUS vyprofiloval ROG STRIX desky jako ty vyloženě na hráče zaměřené, ale za rozumnou cenu, zatímco ROG MAXIMUS desky jsou nadále herní a OC modely a to nejlepší, což ROG řada nabízí.
ASUS ROG STRIX H270F GAMING je tu tak pro ty, které taktování v nejmenším nezajímá, ale pořád chtějí slušnou kvalitu a herní výbavu. A přesně to nabízí tahle deska. Používá sice levnější H270 čipset, ale zpracování PCB a prvky výbavy odpovídají o třídu vyšší kategorii, než je drtivá většina H270 základních desek.
Výrobce tak nemuset desku osazovat drahým silným napájením a mnoha funkcemi a technologiemi kolem taktování atd. protože prostě více než 91W procesor do toho neosadíte a taktování se prostě nekoná. ASUS tak použil prostě jen kvalitní komponenty v nezbytně nutné míře a kvalitní zesílené PCB, jak se na střední segment desek sluší a to hlavně kvůli kvalitě zvuku.
A když jsme u něho, tohle je jedná z mála H270 desek, která má kvalitní integrovaný zvuk založený na ALC 1220 čipu a s dalším posílením od ASUS. Levnější desky už obvykle mají ALC 8xx řešení, které je několika násobně horší.
Pokud budete chtít osadit více grafik, tak u H270 máte smůlu, maximem jsou dvě AMD Radeon grafiky v CrossFire, protože CF se na rozdíl od NVIDIA SLI neplatí (licenční poplatky), takže je v čipsetu najednou, ale možnosti jsou i tak omezeny. Oficiálně je tu jen jeden PCIe X16 slot druhý už má jen 4 linky. Nechybí ale 2x M.2 dostatek SATA i USB a nechybí ani USB 3.1 Type-C.
Ke všeumu je odpovídající SW podpora a aplikace. ASUS desku tedy vybavil vším, co je nezbytně třeba v dostatečné kvalitě odpovídající ROG STRIX standardům a nechybí ani RGB AURA podsvícení se všemi možnostmi. Stejně tak jsou zde možnosti dovybavení o prvky vytištěné na 3D tiskárně.
A jaká je tedy v praxi?
|