Strana 1 z 5 Jaká je nová Intel X299 platforma v praxi? Otestovali jsme ji spolu s 10 jádrem Core i9-7900X.
- ASUS ROG STRIX X299-E GAMING
– TEST a REVIEW nového high endu pro Intel Core i9
Jaká je nová Intel X299 platforma v praxi? Otestovali jsme ji spolu s 10 jádrem Core i9-7900X. Nástupce X99 platformy dorazil. A řeknu na rovinu, považuji X299 platformu za poněkud nadbytečný update až plýtvání. Intel se rozhodl udělat zbytečné změny v konstrukci jinak architekturou vlastně stejného CPU tak, že zase přesunul napěťový kontrolor z desek do CPU, a tím technicky znemožnil další používání X99 platformy. A tedy přišel i s novou paticí LGA2066 místo LGA2011-3. Nutné to však určitě nebylo.
Tím spíše, že technologicky není mezi X299 a X99 platformou v podstatě žádný významný rozdíl! Místo toho, aby tedy využil již osvědčenou X99 platformu, drahé a luxusní desky, které mají mnozí doma, nutí nás kupovat nové drahé desky X299, které fakticky neumí nic, co by naše stávající X99 neuměly také. Opravdu plýtvaní kvalitními a technicky stále aktuálními X99 deskami, tím spíše, že by se docela hodilo, kdyby nové procesory SKYLAKE-X šly do X99 desek, protože by to bylo cenově zajímavější. Zejména když nové CPU jsou levnější než minulá generace a velmi vážná konkurence ze strany AMD přichází na trh. Místo možnosti jednoduché výměny CPU ve stávající platformě, kdy X99 má řada majitelů high end PC doma, protože to byla jediná high end PC platforma na trhu, tak musíme zase utrácet tisíce korun navíc za základní desky, které prostě nenabízí nic zásadního navíc proti těm, co máme v podobě X99 modelů doma. Je to prostě plýtvání našimi penězi, obecně materiálem a zdroji i časem atd.. Ano, je to smutné tahle začínat recenzi zbrusu nové TOP PC platformy, ale prostě nebudeme vám lhát, jak se věci mají. Intel X299 platforma v podstatě to samé, co Intel X99 a nekompatibilita je záměrná, protože nebyl důvod, aby Intel měnil konstrukci CPU, když architektura CPU se fakticky nezměnila a odmítám nárůsty výkonu v malých jednotkách % na takt nadále nazývat novou architekturou.
Takže pro pořádek, co je nového. Inu, technicky není mezi čipsety velkého rozdílu. Generačně největší změnou je extra 24 PCIe 3.0 linek proti jen 8x PCIe 2.0 v samotném čipsetu. Došlo také k lehkému navýšení počtu SATA a USB.
X299 podporuje také několik nových Intel technologií, ale nic skutečně zásadního. Důvod změny platformy jsem řekl, souvisí s přesunutím napěťového řízení z desek (X99) do procesoru (X299). Proto také nová větší patice LGA 2066. Kompatibilita starých CPU s X299 je tedy vyloučena a naopak. Prostě pokud chcete nové Intel Core i9 procesory, musíte si koupit X299 základní desku. A tak můžeme lamentovat nad zbytečností existence nové platformy proti X99, ale prostě to na věci nic nemění. Takže jsme tu s první recenzí nové základní desky.
- ASUS ROG STRIX X299-E GAMING
A jako první se podíváme na ASUS a jeho ROG STRIX X299-E GAMING, což je první model v této řadě. Výrobci desek totiž uvedli jen několik modelů, důvodem je, že X99 platforma měla vyjít až na přelomu srpna/září. Jenže Intel musel X299 uspíšit. Výsledkem jsou tak poněkud ranné modely základních desek. ASUS nám poslal na otestování několik svých novinek:
Jako první se podíváme na STRIX a to v kombinaci s Core i9-7900X procesorem a novými Kingston Hyper-X predator 4x 8GB DDR4 paměťmi.
Tohle je první design od ASUSu, jde technicky a výbavou o nižší model, nicméně X299 je high end a tak i tyto modely mají odpovídající zpracování a výbavu. Deska má obvyklé zpracování, které známe ze současných STRIX modelů a také odpovídající technologie.
Zajímavým prvkem je zpracování podsvíceného loga. Samozřejmě plně RGB. Co potěší, že v základní výbavě desky nic nechybí. Je zde i Dual Band WiFi a BT modul. Nechybí kvalitní integrovaný zvuk, segmentový display, solidní možnosti taktování, i když ROG MAXIMUS desky ASUS teprve chystá.
Tento model je ale zaměřený na běžné domácí hráče a má nabídnout maximum, co lze doma využít. Jaký tedy je?
|