Strana 4 z 5
- Provozní vlastnosti, taktování
V sestavě máme schválně extrémní duální AMD Radeon R9 295 X2, který dá samozřejmě sestavě i desce pořádně zabrat po všech stránkách. O což nám samozřejmě jde, protože jestli deska přežije v takovéto sestavě, vydrží asi vše ;). Ano, duální Radeon R9 295X2 je trochu extrém, ale pro účely otestování možností a schopností desek je vlastně ideální.
Z hlediska spotřeby hraje hlavní roli technologie procesorů. Současné čipy AMD a Intel jsou již 14nm, což vynikne hlavně ve srovnání s 32nm AMD staré generace. AM3+ platforma měla také podstatně náročnější čipset, a tak spotřeba je vyloženě obrovská proti současným platformám. AMD RYZEN 7 ale převálcovalo Intel, protože vzhledem k výkonu CPU, který je nesrovnatelně vyšší, má AMD najednou srovnatelnou spotřebu s pouze 4jádrovým Intelem. Nejzajímavější je spotřeba RYZEN 7 1800X ve srovnání i7-7700K, kdy vzhledem k propastnému výkonu je spotřeba téměř identická, což znamená že Intel nemá absolutně šanci konkurovat ve srovnání efektivity procesorů.
Pokud jde o chlazení desky, tak starší AM3+ platforma byla energeticky náročnější a chlazení se tak muselo řešit více. Současné Z270 a X370/B350 platformy mají ale spotřebu sami o sobě v jednotkách W. Nároky jsou tak hlavně na napájecí kaskádu CPU, kdy ale procesory mají zároveň nižší spotřebu než staré FX, a tak nároky na chlazení jsou minimální. ASUS to s velikostí pasivů nepřeháněl, ale ty i tak plní svou funkci výborně.
ASUS STRIX GAMING deska není zdaleka tak dobře vybavena a zaměřena na taktování, jako dražší CrossHair. Pokud vám tedy jde primárně o taktování, zaměřil bych svou pozornost na ní. Z pohledu domácího uživatele a běžného taktování však ve výsledku nebude mezi těmi desky zase tak velký rozdíl, i proto, že RYZEN mají poměrně stabilní maximum pro všechny modely. Takže 4,075GHz se nám podařilo i na této desce stabilně (více už vyžadovalo moc napětí). A aktuálním BETA Biosem už jsme dokázali udržet stabilně na 3200MHz většinu našich testovacích pamětí včetně HYNIX modelů a s ručním nastavením i 3600MHz, ale oficiálně to ještě podporováno a uváděno není. I tak je to skvělé a další výkon k dispozici. AMD a výrobci desek navíc stále rozšiřují podporu pamětí a rostou i podporované frekvence a tato deska dostává od ASUSu aktualizované BIOSy, ačkoliv testovací verze vycházejí jako první a ve větším měřítku hlavně na CrossHair.
Opět platí, že pokud chcete udržet spotřebu na uzdě a vystačit si s rozumnějším napětím procesoru do 1,4V, tak stabilní takty jsou kolem 3,90-4,0GHz a platí to i pro tuto desku. Jen je to taktování méně pohodlné a méně přesné a laditelné, protože to prostě není OC model se všemi těmi možnostmi, prvky výbavy a dalšími extra detaily. Ale pro běžné domácí taktování má vše, co je třeba.
|