Strana 5 z 5
Prověřili jsme ASUS STRIX opravdu důkladně, a ještě nějaké další testy s ní plánujeme. Nicméně vše, co jsme vyzkoušeli ukazuje na fakt, že tohle je přesně ta kvalitní a vyladěná ITX deska, kterou jsme si přáli. Z pohledu náročného uživatele, který chce malý, ale výkonný PC se vším, co k tomu patří, je ASUS STRIX ITX B350/X370 základ v podstatě ideální.
Kvalitní zpracování je vidět ve všech ohledech. Kvalitní design, funkční řešení, kvalitní a více než dostatečná výbava ve všech směrech. Ano, mám výhradu. Dvě vlastně. Osobně mě chybí na desce USB Type-C konektor, stejně tak pokud někdo plánuje počítač spoléhající na integrovanou grafiku v procesoru AMD, tak tahle deska je nepoužitelná, nemá totiž žádný grafický výstup. Nicméně myslím si, že vzhledem k ceně desky je spíše určena právě pro nadšence, kteří stejně použijí minimálně mainstreamovou grafiku. A pro ně tak s výjimkou USB Type-C konektoru, má vše, co lze žádat.
V první řadě skvělý výkon, vynikající vyladění, dobré provozní vlastností a překvapivě dobré možnosti taktování v praxi. Kvalitní zpracování a chytrý design, včetně výborně řešeného zvuku a dvou M.2 pozic. Z hlediska funkčnosti nemám, na co si stěžovat, je to skvělá malá ITX deska, přesně to, co do kvalitního malého ale výkonného PC chcete. Ovšem je tu jedna věc …
ASUS uvedl oficiálně dvě ITX desky. Asus ROG Strix X370-I Gaming a Asus ROG Strix B350-I Gaming, kdy X370 verze stojí oficiálně 5399 korun vč. DPH a B350 verze je za 4699 korun, tedy 700 korun rozdílu. Pochopitelně se tak asi zeptáte, v čem je tedy rozdíl. Upřímně? To bych také rád věděl.
Snažil jsem se to zjistit, ale vypadá to, že ani ASUS neví o tom, že by mezi deskami byl nějaký rozdíl! Jak na přímé dotazy, tak z hlediska toho, co ASUS uvádí na webu a srovnání plných parametrů proti sobě (odkaz), nenajdete jediný rozdíl! Ty desky jsou úplně fyzicky Identické a nenechte se zmást rozdílnou barvou RGB podsvícení na fotografiích. Ano, není to normální, obvykle má B350 verze trochu nižší stupeň výbavy, zpracování, osobně jsem čekal, že třeba bude mít jen jeden M.2 slot, bude mít třeba grafický výstup, horší povrchovou úpravu, jednodušší podsvícení, apod. Mysleli jsme si, že má třeba „horší“ podporu taktování, třeba jen 3200MHz paměti. Ne, ASUS udává 3600MHz+ u obou verzí, což nemohu ověřit, protože mám jen X370 verzi u sebe, ale nevěřím tomu, že u té B350 verze nějaký rozdíl je.
Jsem zmatený jako vy, nechápu, proč ASUS uvedl totožnou desku lišící se jen drobně v názvu a se 700 korunovým rozdílem. Pokud najdete nějaký rozdíl, který by to vysvětloval, dejte vědět. Pochopitelně mezi B350 a X370 čipsety existují drobné rozdíly, ale u této desky tohoto malého formátu se vlastně nemohou projevit, protože možné výbavy je méně. Takže pokud i ASUS tvrdí v parametrovém srovnání na svém webu, že ty desky jsou až na ten název úplně stejné, tak pochopitelně nedává žádný smysl, proč si kupovat X370 verzi za 5399 korun, když úplně to samé s B350 logem stojí 4699 korun.
Musím říci, že ASUS by si měl najít levnější tiskárnu, když 700 korun navíc stojí přetisknout písmena B..5.. na X..7., nebo možná dostal na to B a 5 nějakou slevu místo znaků X a 7, nevím :). Každopádně nemám B350 verzi u sebe, nemohu tedy přímo fyzicky ověřit, vycházím z obrázků a parametrů přímo od ASUSu a vše nasvědčuje tomu, že je to stejná deska, jen z nějakého důvodu má dva lehce rozdílné názvy a ten s X a 7 stojí o 700 korun více, tedy 350 korun za X místo B a 350 korun za 7 místo 5. Jestli se to vyplatí, to musíte posoudit sami :).
Ale konec vtipkování. Já mám osobní teorii vysvětlení celé situace. Ta B350 verze ve skutečnosti neexistuje. Obě desky jsou X370 a troufám si říci, že na tu B350 v obchodě nejspíše nakonec nenarazíte (nebo jen ve velmi omezeném množství a na objednávku). Jinými slovy říkám, že ji ASUS udělal jen na papíře a jen proto, aby měl B350 ITX desku v nabídce. Ta mu ve skutečnosti stále chybí. Ta jeho B350 totiž nedává žádný smysl. 4699 korun za B350 desku … ehm? To je s obrovským přehledem nejdražší B350 deska na trhu, protože ty obvykle končí s cenami lehce nad 3 tisíci, a právě tam má konkurence jeden velmi populární B350 ITX model. Jinými slovy, ASUSu stále chybí mainstreamová B350 deska v ITX formátu.
To je jediné vysvětlení celé situace. Podle mě ASUS nebude tu B350 příliš inzerovat ani nabízet, nedává z obchodního hlediska smysl prodávat identickou X370 desku za 4700 korun místo 5400 korun. Z hlediska nás zákazníků je to pochopitelně trochu nefér, pokud B350 za tu cenu zůstane jen na papíře a dostupná bude jen ta X370 s tou evidentně uměle nadsazenou cenou. Osobně si sice myslím, že i těch 5400 korun si tahle deska kvalitou, výkonem, funkčností i zpracováním dokáže obhájit, ale když víme, že je ASUS schopen ji nabídnout za 4700 korun, tak bych těch 5400 platil opravdu hodně nerad a nepovažuji to ze stany ASUSu za dobré jednání. Právě 4700 korun rozhodně odpovídá cenám větších STRIX edic stejné kvality a zpracování (doufám že ASUS uvede i mATX variantu).
Mé doporučení je jednoduché, pokud seženete B350 verzi za uvedenou cenu, berte ji! Pokud bude v nabídce jen X370 verze pořád je to skvělá deska ve všech ohledech. Není dokonalá a ano, poměrem cena-výkon rozhodně konkurenční skutečné B350 modely neohrozí, ale ASUS se snažil navrhnout nikoliv levnou desku se skvělým poměrem cena-výkon, ale opravdu kvalitní a propracovanou ITX desku a cena prostě odpovídá kvalitě desek vyšší třídy, kterou přes své rozměry je. Jestli jste ochotni si připlatit a chcete pravděpodobně nejlepší běžnou ITX desku na trhu a pro AM4 platformu, vřele doporučujeme, je vynikající. Dražší ale skvělá. Snad ji ASUS nabídne za tu férovější „B350“ cenu, a nikoliv za tu vyumělkovanou ničím nepodloženou vyšší „X370“ cenovku …
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerů:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|