Strana 2 z 5
Balení je střídmější než u CrossHair řady a má odlišnou grafiku, ale na STRIX edice už jsme také docela zvyklí. Má vlastně design.
Příslušenství je samozřejmě o něco méně, ale stále všechno, co očekáváte s pár extra prvky, jak se na ROG sérii ASUS sluší. Nechybí anténa pro integrovaný Wi-Fi/BT modul.
Deska má standardní ATX formát, není nijak extrémní v žádném ohledu, nemá tedy masivní obrnění ani výrazná plastová šidítka, aby se tvářila honosněji, než jaká je. Naopak, všechno je velmi vyvážené. Pasivy VRM jsou masivní a kvalitní s heatpipe, samotné zpracování desky a finiš je velmi kvalitní a mnohem blíže má právě ROG CrossHair sérii, než levnějším ASUS deskám. Je to vidět na první pohled.
Jde samozřejmě o AM4 desku s čipsetem X570, čemuž odpovídá vše ostatní. Deska podporuje všechny aktuální AM4 procesory, včetně RYZEN 9 3950X se 16jádry/32vlákny (vyžaduje aktualizaci BIOSU). Sloty pro paměti jsou 4 pro zatím až 128GB RAM. Oficiálně ASUS udává až 4133MHz, tedy o něco méně extrémní než u CrossHair řady. Ale pro běžné použití v kombinaci s RYZEN se hodí maximálně 3733MHz.
Deska disponuje 3x PCIe x16 sloty v kombinaci 16+8+4 linek, první dva jsou fyzicky zesíleny a podporují CrossFire/SLI, které už ovšem poněkud nepodporují výrobci grafik ;). Dále najdeme 2x PCIe x1 sloty. Všechno je samozřejmě ve formátu PCIe 4.0 (pouze v kombinaci se 7nm ZEN 2 RYZEN 3000 procesory). K dispozici jsou také dva M.2 PCIe 4.0 sloty kryté vlastními pasivy.
Deska má špičkovou úroveň ostatní výbavy. 8x SATA, překvapivě mnoho USB konektorů, včetně type C. Ve výbavě nechybí Wi-Fi 6 síťovka a BT 5.0. Deska má konektor pro přední USB 3.0 i 3.1 TypeC řešení. Hned dvě LAN, standardní 1Gbit/s a také 2,5Gbit/s. Má také Wi-Fi 6 a BT5. ASUS na desku osadil také ALC 1220S zvukové řešení se všemi posíleními, které najdete i na jeho nejlepších a nejdražších deskách.
Proti levnějším modelům je na této desce opravdu výrazně více výbavy, dá se říci že tolik, co najdeme právě i na těch nejdražších ASUS deskách. Proti ROG CrossHair ale chybí ta extrémní OC výbava a prvky, což ale není na škodu. Je to samozřejmě schválně, protože ne každý je potřebuje a je za ně samozřejmě ochoten výrazně připlácet. STRIX řada je tedy bez nich, z toho důvodu není zaměřena na extrémní taktování apod. Samozřejmě běžné taktování včetně PBO vše zvládá, má k tomu také odpovídající SW výbavu atd.
A jak šlape v praxi?
|