Strana 2 z 5
Balení je jednodušší než u ROG CrossHair série, ASUS nevymýšlel žádné složitosti ani extra komplikované prvky. Vizuální grafika přebalu odpovídá aktuálnímu stylu STRIX série produktů ASUS.
Pokud jde o příslušenství, to je velmi základní, ale pár specialit tu je.
Například extra tlustý velký pasiv, který se mění proti tomu základnímu chladící spodní pozice M.2, jež jsou Gen5, takže při osazení těchto náročnějších disků je zde k dispozici i mohutnější pasiv. V příslušenství je také držák grafických karet, samozřejmě anténa k Wi-Fi/BT modulu.
Samotná deska je standardní ATX velikosti, což je dobře. Nemusíte tedy řešit větší E-ATX formát, se kterým se nemusíte do mnoha běžných PC skříní dobře vejít. Přesto výbava chudá určitě není. Nová patice AM5 podporuje RYZEN 7000 procesory a bude podporovat vše, co do ní AMD oficiálně uvede v dalších letech, o tom není pochyb. Samozřejmě k tomu patří sloty pro DDR5 paměti, kdy v současnosti je oficiálně podporováno 128GB maximálně, ale tohle se může a bude vyvíjet dále. Brzy ASUS vydá BIOS pro až 192GB podporu, tedy poběží nové 24GB a 48GB moduly, které se nyní objevují poprvé na trhu. Jinak procesory RYZEN nativně podporují i ECC paměti, což by tedy mohlo být pro některé profesionálnější uživatele zajímavé.
Pokud jde o sloty a další výbavu, kterou určují PCIe linky. X670E čipset a desky musí mít vždy grafický PCIe x16 a současně minimálně jeden M.2 x4 slot ve verzi Gen5, to znamená minimálně 20 Gen5 linek. Někteří výrobci nabízí i více. ASUS u této desky udělal ve verzi Gen5 nejen ten první hlavní grafický slot, ale i ten pod ním. Samozřejmě tahle mainstreamová platforma má omezený počet Gen5 linek (nebavíme se o high endu či serverech, které dorazí později spolu s ThreadRipper, které budou mít minimálně 64 možná až 128 PCIe Gen5 linek), takže jen ten nahoře má plně 16 linek a pokud využijete oba tak v gen5 verzi budou mít 8+8 linek. Třetí slot dole je pak standardně Gen4 se 2 linkami.
ASUS totiž využil zbytek PCIe linek pro další věci. Hlavně 4x M.2, kdy ten úplně nahoře a ty dva úplně dole jsou Gen5 další mezi nimi je Gen4 a fungují současně (v závislosti na využití PCIe linek). Dodatečně jsou zde ještě 4x SATA. Nechybí vnitřní USB včetně Type-C 3.2 s rychlým nabíjením pro přední výstup.
ASUS u této pracovní desky pamatoval i na solidní integrovaný zvuk ALC 4080 s posílením a stíněním, a jsou zde všechny výstupy/vstupy, včetně digitálního. Jinak na výstupech vidíte hromadu USB portů, zaujmou 3x Type-C, kdy ale jde jen o starší verze 10 a 20Gbps. Bohužel na rozdíl od CrossHair, ASUS na ATX STRIX X670E modely nepoužil nové USB4 (40Gbps). Deska má ale Thunderbolt header na sobě, ovšem samotný konektor přímo ne. Jinak má 2,5Gbit LAN a WiFi-6E modul k tomu.
Deska je orientovaná na hráče, stejně jako CrossHair série, která má ale navíc i prvky pro extrémní OC. Ty STRIX postrádají, což je dobře, protože většina lidí je nepotřebuje. Podporuje ale normálně plně taktování včetně AI systémů a specialit ASUS a jeho vyladěného BIOS a SW. Deska má RGB konektory, samozřejmě velká pozornost byla věnována chlazení a monitoringu všeho. Zajímavý a užitečný prvek je i mechanický uvolňovač západky slotu grafické karty.
Takže jak funguje v praxi?
|