Strana 5 z 5
ASUS ROG STRIX X670E-E GAMING WIFI je vynikající deska. Pokud nepotřebujete extrémní zpracování jaké nabízí ROG CrossHair HERO verze, tak stojí za to ušetřit a pořídit tuhle pro hráče. Protože i tak má téměř všechno. Zklamala mě jen ta absence USB4, což je asi jediná věc, kterou bych tomuto modelu celkově vytkl.
Jinak má všechno, včetně užitečných věcí jako zapínací tlačítko na sobě, segmentový displej, mohutné chlazení a maximum Gen5 výbavy, kterou AM5 X670E deska může vůbec mít. A disponuje tím velmi robustním zpracováním celkově, jak po stránce PCB, tak VRM, tak obrněním zásadních slotů apod.
Samozřejmě je tu stále příplatek za to všechno, kdy ROG STRIX X670E-E není rozhodně levná deska. Je levnější než ROG CrossHair HERO, která vychází na 14 900 korun vč. DPH. Za STRIX X670E-E dáte „jen“ 11 800 korun, tedy přes 3 tisíce korun rozdílu, kdy jediné, co mě mrzí, je absence USB4. Ovšem co do zpracování a schopností pro běžného domácího uživatele a nadšence je STRIX pořád vynikající. Asi se ptáte, jak jsou na tom ty příbuzné STRIX X670E-F a X670E-A varianty, kdy všechny tři desky mají stejný základ, ale liší se v některých drobnostech výbavy a zpracování.
„A“ a „F“ jsou si hodně podobné, asi hlavní rozdíl je, že ta „F“ má černé pasivy, „A“ má stříbrné. Cena obou desek je podobná. 9800 korun za „F“ a 9200 korun za „A“ variantu. Proti sobě se liší přítomností jednoho USB Type-C. Ve srovnání s námi testovanou „E“ tu je více rozdílů. Obě levnější verze mají jednodušší VRM a jednodušší chlazení hlavně v oblasti M.2 Gen5 pozic. Současně dražší „E“ má 3x Gen5 M.2 a ten druhý PCIe x16 (8) také v Gen5, což ty levnější nemají. Ty mají jen 2x M.2 gen5 a zbytek jen Gen4 (M.2) a mají také x4 a x1 Gen4 ty zbývající sloty pod tím hlavním a jediným Gen5 X16. Dále pak má „F“ verze segmentový displej a zapínací tlačítko. Obecně si ale nemyslím, že by tyhle aspekty byly pro většinu uživatelů tak zásadní dnes. Na druhou stranu jsou to stále velmi drahé desky. Určitě nehrozí, že by STRIX X670E v současných variantách mohly dostat ocenění za dobrý poměr cena/výkon :). Ceny X670E desek obecně jsou příšerně vysoko, za 10 tisíc korun jsme byli zvyklí mít Ultra TOP modely, což STRIX pochopitelně úplně není.
Z hlediska recenzování a testování však musím říci, že ASUS ROG STRIX X670E-E GAMING WIFI je skvělá deska. Až na tu absenci USB4 jí vlastně ani za ty peníze nemám co vytknout. S tím USB4 by byla téměř perfektní. A úspora proti ROG CrossHair HERO vítaná, protože většina lidí nepotřebuje extrémní extra OC prvky. Bohužel prostě obě jsou stále ukrutně drahé, což ale není problém zdaleka jen těchto modelů, ASUSu apod. Obecně základní desky značně podražily.
Pravda, mohou za to i výrazně vyšší nároky, kdy i běžné mainstreamové modely dnes musí mít vyloženě high end zpracování, aby zvládaly tu výbavu, co mít mají. I běžné „nižší“ modely jako ASUS ROG STRIX X670E-E GAMING WIFI tak kvalitativně a výbavou strkají do kapsy ultra high end minulých generací. Bohužel ta cena tomu také odpovídá. Každopádně doporučit ji mohu a musím, protože objektivně jde o vynikající robustní kvalitní a velmi dobře vybavenou desku, se skvělou a vyladěnou podporou, která bude dobrým základem pro současné AMD RYZEN 7000 procesory, ale i další pravděpodobně minimálně dvě ZEN generace.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|