Strana 5 z 5
Asi se shodneme, že Intel KABY LAKE a Z270 nejsou žádnou velkou novinkou. Osobně si nemyslím, že si zaslouží jména a zařazení do nové generace. V podstatě je to prostě jen nová generace SKYLAKE procesorů i čipsetu. Nicméně to je celkem fuk. Dobrou zprávou je, že Z270 desky nové jsou a výrobci opravdu některé věci vylepšili. Desky také můžete použít jako pro KABY LAKE, tak pro SKYLAKE čipy. Tudíž se vlastně uvedením Z270 nic moc neděje, prostě to je jen příležitost pro uvedení nových základních desek s inovovanými designem a technologiemi.
A přesně tohle ASUS se svými ROG STRIX Z270 edicemi představuje. Testovaná ASUS STRIX Z270F GAMING je rozhodně dobrá deska. Pokud někomu chybí ve výbavě WiFi/BT, tak ten má ve výbavě vyšší model s označením Z270E. Ještě také existuje verze s nižším stupněm výbavy s názvem Z270H, který má i jednodušší napájení atd. Cenově je mezi těmito třemi ATX verzemi samozřejmě nějaký rozdíl. Nejvyšší verze stojí 238 dolarů, námi testovaná je za 198 dolarů a ta nejnižší je za 178 dolarů. Bohužel dolar je teď hodně drahý (26 korun) takže české ceny budou v přepočtu včetně DPH někde kolem 7500 korun za TOP model a 5600 korun za ten nejnižší. Námi testovaná prostřední verze by měla stát 6200 korun.
Právě cena je tak bohužel něco, co bude terčem kritiky. Za 6000 korun jsme byly zvyklí nakupovat už v podstatě high end, ale tím ROG STRIX není, fakticky je to střední třída, i když ta se kvalitativně k tomu high endu docela posouvá, zatímco low end jde zase směrem ke střední třídě. Samozřejmě za vysokou českou cenu může hlavně oslabená česká koruna. I při kdysi obvyklých 20 korunách by však námi testovaná deska stále bezmála 5 tisíc, takže pořád to rozhodně není levná deska. Na druhou stranu ve výbavě jí vlastně nic nechybí (WiFi/BT a přední USB 3.1 má vyšší model). Líbí se mi design i systém podsvícení, deska je vizuálně celkem neutrální, ale dostatečně zajímavá. Pokud ale zapnete to pěkné RGB AURA podsvícení, dokáže docela zaujmout. Díky systému AURA SYNC, pokud si pořídíte i dodatečné osvětlení CASE, pak dokážete skrze tento systém vše perfektně sladit. Další možností zkrášlení desky jsou různý kousky plastu vytvořené na 3D tiskárně a vzhledem k umístění prostředního M.2 a montážním otvorům lze vymyslet možná ještě více. Ale spíše než běžní uživatelé tohle využije opravdu jen malá skupina modderů, kterým tyto systémy usnadní práci.
Z hlediska běžného domácího uživatele, náročného hráče, tak ASUS STRIX Z270F GAMING určitě obstojí po stránce špičkové kvality i výbavy. Asi největším přínosem i proti Z170 generaci je zase o třídu lepší generace integrovaných zvukových karet, která opravdu dělá rozdíl a kvapem se blíží k tomu, co nabízí běžné neintegrované zvukovky nižší cenové kategorie.
Musím říci, že se mi na první pohled jednoduchý design ROG STRIX série docela líbí. S rozsvíceným RGB podsvícením dokáže být hodně zajímavý. Pokud jde o samotnou desku ASUS STRIX Z270F GAMING, tak vyšší varianta Z270E s WiFi se mě zdá zajímavější, pokud už ATX desku. Osobně se mě ale z celé ROG STRIX Z270 řady nejvíce líbí mATX verze Z270G a mini-ITX verze Z270H, které jsou mnohem vhodnější pro platformu, jakou KABY LAKE představuje (tedy efektivní mainstream) a dají se s nimi postavit mnohem zajímavější kompaktní výkonná PC. ATX velikost desky pro procesory s výkonem, efektivitou i velikostí jakou mají KABY LAKE, přijde jako jít s raketometem na komáry. Běžný hráč s jednou grafikou, jedním SSD apod. prostě nepotřebuje desku velkého formátu ATX, přesto nám jich výrobci servírují nejvíce, překvapivě i v nižších cnových hladinách.
ASUS STRIX Z270F GAMING je kvalitní ATX deska s dobrou výbavou a skvělou praktickou funkcionalitou bez nějakých problémů a nutnosti něco řešit. Pro hračičky nabízí i pár věcí navíc. Celkově výborná skvěle vybavená a funkčně vyřešená herní deska střední třídy. Škoda jen té ceny, která je v současnosti docela vysoko a měla by činit něco přes 6 tisíc korun vč. DPH. Příště se podíváme zase na nějaký další zajímavý model :).
Edit by DD: Ceny desek jsou nakonec o něco příznivější:
Za zapůjčení děkujeme společnosti ASUS
Za výbavu pro testy děkujeme našim dalším partnerům:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|