Strana 2 z 5
Už balení celkem jasně napoví, s jakým formátem desky máme tu čest :). Proti velký přerostlým krabicím, v jakých se prodávají ostatní desky, tahle dorazí v pěkné malé krabičce.
Uvnitř kromě samotné desky najdete přitom docela dost příslušenství. Nechybí návody, ovladače a aplikace na DVD (ehm…), aktuální sada samolepek, no a hromada dalších užitečných věcí.
Potěšila i taková drobnost, jako prodlužka ke kabelům od ovládání a diod základní skříně. Samozřejmě nechybí anténa pro WiFi/BT, kabel pro připojení LED pásku (ten samotný v ceně není, což je myslím škoda).
17x17cm, to je všechen prostor, který deska nabízí. A výrobci se tak musejí snažit, aby se tam všechno vešlo. ASUS kdysi u řady desek ROG Impact použil trik a osadil silnou napájecí kaskádu i zvukovou kartu do modulů a umístil je do desky kolmo. Nicméně to bylo extrémní řešení, které v praxi přeci jen nebylo úplně nutné pro velkou část uživatelů a také tomu odpovídala cena.
Tahle deska extrémní není. Je to ovšem kvalitní kousek se vším, co u kvalitní desky očekáváte. Tedy pořádné PCB a hlavně kvalitní komponenty i napájení. Deska nese LGA 1151 patici pro maximálně 4jdárové 14nm Intel procesory SKYLAKE a KABY LAKE. Vzhledem k formátu asi nepřekvapí „jen“ dva sloty pro DDR4 paměti, ale díky dostupným 16GB modulům se i tak dá osadit na desku více než dostatečných 32GB paměti. A podporovány jsou až do rychlosti 4266MHz (OC profil).
Pochopitelně se na desku nevejde více než jeden PCIe slot, takže je tu jen ten v plné specifikaci 16 linek. ASUS však velmi chytře našel místo ne pro jeden, ale rovnou dva M.2 sloty (oba v PCIe X4 režimu).
Jeden ke klasicky na zadní straně desky, druhý je ale pod sundavacím kovovým pasivem, který tak dokáže částečně M.2 SSD chladit. Ještě pod tím je druhý kus pasivu, který zase chladí Z270 čipset. ASUS tak využil prostor desky opravdu perfektně. Deska k tomu má ještě další 4x SATA 6gbps, takže opravdu dostat a dost výbavy v tomto směru.
Z hlediska USB jsou zde 6x USB 3.0, 4x USB 2.0 a 1x USB 3.1. Nicméně ASUS to trochu rozdělil, takže USB 3.0 je na desce pro přední konektory a vzadu jako USB Type-C. USB 3.1 skrze přídavný řadič je tu jen ve formě výstupního konektoru pro přední panel. A bohužel na desce už není klasický „vnitřní USB konektor“.
Na co se naštěstí už místo našlo, to je solidní integrovaný zvuk postavený na ALC 1220 čipu ovšem s vylepšením ASUS SupremeFX. A nechybí ani duální WiFi/BT 4.1 modul včetně dodávané antény. Je zde také klasická LAN a výstupy na grafiku (HDMI a DP).
Pokud jde o další specialitky, deska má všechny náležitosti ROG série, včetně možností taktování, i když napájecí kaskáda je skromnější. Nemá sice již ovládání prvků na desce, nevešly by se, ale jsou zde stavové diody. Pravá strana desky ze spodu je osazena RGB diodami pro AURA SYNC podsvícení a nechybí ani RGB konektor pro připojení dalších 12V LED pásků (maximálně 2m). Navrch desce nechybí ani solidní design.
A jaká je v praxi?
|