Strana 5 z 5
Potřeba nových desek Z370, které jsou jen víceméně přeznačenými Z270 modely, je velká kaňka na kráse nových procesorů Intel. A upřímně řečeno téměř se tím Intel vylučuje z nákupu u řady uživatelů, kteří nejsou nadšenci a netaktují. Proč? Protože se nevyplatí a prostě nedává smysl. Perfektně fungující, téměř identické Z270 desky můžeme vzít a vyhodit do koše, přitom velká část modelů, včetně třeba STRIX Z270-F, by klidně COFFEE LAKE s jeho vyššími nároky zvládla.
Problém je to i proto, že jakkoliv je výkon Core i5-8600K skvělý a úžasný a největší skok proti tomu, co Intel nabízel za stejnou cenu doposud, stejně bez taktování zaostává za konkurenčním RYZEN 5. A jen díky možnosti ho nataktovat na 5GHz, což RYZEN nedokáže, umí být někdy lehce výkonnější (hlavně ve hrách, kde to ale není o výkonu CPU ale o špatné optimalizaci a využití CPU a i tak je náskok malý), ale také přitom více žere a mnohem více topí (RYZEN 5 uchladíte BOX chladičem, ke Core i5 žádný nedostanete a ještě ho musíte chladit vodou). Problém ale je, že RYZEN 5 si můžete osadit do levných B350 desek dokonce i do ultra levných A320, zatímco pro Intel Coffee Lake potřebujete Z370 a ty cenově budou začínat někde na 3600 korunách. Takže když srovnáte náklady a celkový výkon platforem, nákup Coffee lake se prostě moc nevyplatí. Vyplatil by se hodně mnoha uživatelům, kdyby ty procesory šly funkčně osadit do stávajících Z170/270 desek!
Nebudu prostě zastírat, že vysvětlení Intelu ohledně kompatibility plave na vodě (nedává smysl proč by minimálně Core i3 se 4jádry což je fakticky Core i5 minulé generace, nemohlo v Z270 fungovat), ač jsou nové až 6jádrové čipy prokazatelně náročnější a žravější, řada Z270 desek by je zvládla. Neudělat tak jinak architekturou stejné procesory kompatibilní s letos uvedenou Z270 platformou je nejen hloupé, extrémně neefektivní a ukázkou plýtvání, ale pokud je to opravdu technický problém, tak ukázkou neschopnosti. Výrobcům desek rozhodně nezávidíme. Ti sice oficiálně musí držet basu s Intelem a jeho rozhodnutím, neoficiálně s ním ale spousta z nich hrubě nesouhlasí, i proto že stále mají hromady starších desek na skladech. Minimálně spousta kvalitních Z270 desek by podporu Coffee Lake čipů mít bez potíží mohla a fungovalo by to (mám to potvrzeno), Intel podobné aktivity ale zkrátka zakázal.
Důvod je čistě ekonomický. Intel kvůli AMD a jeho RYZEN musí 6jader začít prodávat od 5 tisíc, přitom dosud tak činil za minimálně 12 tisíc, takže si chce vybrat část marže na čipsetech a dalších čipech a prodat nám k tomu novému CPU i novou desku. Pochopitelně každý trochu rozumněji uvažující zákazník s tím bude mít dost problém. Výrobci desek tak neočekávají nějak zázračné prodeje v letošním roce, a počet letos dostupných kusů procesorů bude také značně omezený. Problémem jsou i stále velké zásoby starších procesorů a desek v obchodech. Nicméně z hlediska nás uživatelů a zákazníků je však letošní rok opravdu přelomem a velkým skokem vpřed. COFFEE LAKE jsou tak sice uspěchanou, ale nutnou a očekávatelnou odpovědí na AMD a RYZEN procesory. A přiznáním Intelu, že 4jádra už prostě nestačí všem. Konečně!
- ASUS ROG STRIX Z370-F GAMING
Výrobci desek jako třeba právě ASUS, nejsou ze situace úplně nadšeni (letos mají hodně práce a život pro ně byl určitě jednodušší, když byla jen jedna dominantní platforma). Nicméně být připraveni a mít nabídku musí. A tak nám ASUS servíruje několik měsíců od uvedení STRIX Z270-F modelu nový STRIX Z370-F. Technicky vlastně úplně stejná deska s několika drobnými spíše kosmetickými vylepšeními, kdy největší je asi spodní chlazená pozice pro M.2 disk. Vše co jsme tak před časem napsali i Z270 platí i pro Z370 verzi s tím, že teď k tomu máme i o dost zajímavější procesory. ASUS STRIX Z370-F je tedy stejně schopná, kvalitní a výborná základní deska, kterou s klidem můžeme doporučit. Osobně bych chtěl i WiFi/BT modul, který u této konkrétní desky sice není, ale mám jej téměř identická verze Z370-E!
Aktuálně je Z370-F už v obchodech a to za 5 tisíc korun vč. DPH. Příbuzná verze Z370-E, která má bílý kryt a WiFi-BT v ceně, stojí 5700 korun vč. DPH. Taktéž je již k dispozici i malá ITX edice Z370-I, jež stojí také 5 tisíc korun. Výběr tedy je a samozřejmě se na další desky v testech brzy podíváme. Stejně jako otestujeme jednotlivé procesory. O zábavu tak rozhodně máme postaráno :).
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|