Strana 2 z 5
Novinka dorazí ve větší krabici, jak se na prémiovou desku sluší a patří. Nechybí pochopitelně všechny potřebné informace.
Deska je vidět pod průhledným víkem, takže se na ní můžete klidě podívat, abyste nekupovali zajíce v pytli.
Uvnitř najdete také pořádnou nálož příslušenství, ale na to jsme u ASUS Extreme desek už zvyklí. Nechybí samozřejmě nová anténa pro WiFi/BT, externí modul pro připojení ventilátorů a tak dále.
ASUS ROG X370 Crosshair VI Extreme je první E-ATX deska pro AM4 platformu. Dosud jsme v případě X370 základních desek měly k dispozici jen ATX modely. Samozřejmě velikost desky je problém pro některé skříně, takže není ideální pro každého, ovšem u „EXTREME“ edice tohle stěží překvapí.
Výbava tohoto modelu je mezi X370 deskami v podstatě nedostižná, stejně tak ASUS vylepšil i kvalitativní zpracování některých prvků, a to i proti velmi solidní HERO verzi. Pochopitelně co zůstává je AM4 patice a 4 sloty pro až 64GB DDR4 paměti. Deska podporuje všechny AM4 procesory včetně chystaných APU verzí, i když pokud budete chtít používat jejich integrovanou grafiku, tak asi těžko, tahle deska nemá grafické výstupy.
Slotová výbava zahrnuje 3x PCIe x16 (16+8+4) a 3x PCIe x1, které jsou upraveny fyzicky tak, aby se do nich daly osadit i dlouhé karty. Dva hlavní sloty jsou fyzicky zesíleny. Deska umí 3-Way CrossFire i 2-way SLI.
Proti menšímu HERO modelu má EXTREME verze i více standardní výbavy. Potěší například dva M.2 sloty. Že ten druhý nevidíte? No to, protože je ukrytý pod pasivem, který musíte sundat a při osazení M.2 SSD disku tam, tak pasiv slouží i k chlazení disku. Pozor, vzhledem k omezenému počtu PCIe linek, sdílí druhý slot linky s tím třetím PCIe x16 (8linek) slotem a funguje jen u RYZEN procesorů (ne u současných APU 7.generace). Jede také výhradně v PCIe režimu, zatímco ten první umí i SATA režim. Dále je zde 8x SATA, 2x přední USB 3.0, 1x přední USB 3.1. Dále je zde celá řada klasických USB 3.0. 2.0 a také hned dva řadiče pro USB 3.1 gen2 včetně Type-C konektoru.
Co určitě potěší je nová WiFi v základu a také BT v4.2. Integrovaná zvukovka staví na ALC 1220 čipu, ale s podstatnými úpravami a vylepšeními o další elekroniku, zesilovače atd. Proti HERO verzi je viditelně dál zpracování výstupů zvukovky, které jsou nově pozlacené a mají dokonce vlastní různobarevné podsvícení konektorů. Najdeme samozřejmě i standardní LAN (kupodivu od Intelu).
Deska má také částečný zadní kryt, které kryje celou RGB podsvícení pravé strany desky. Na desce najdete hned tři RGB konektory pro další LED pásky a příslušenství. Vše samozřejmě podporováno pod AURA SYNC technologií. Podsvícené je také logo nad zadními konektory, také koncovky dvou PCIe x16 slotů a logo na pasivu.
Jak už ale bylo řečeno, tento model je určený i pro to nejextrémnější taktování. Nechybí tedy opravdu nadstandardní výbava v tomto směru, začínající na obrovském počtu konektorů pro ventilátory, včetně specializovaných pro vodní chlazení, pumpu, průtokoměr atd. Přítomen je i nadstandardní externí modul pro další ventilátory atd. na desce najdete komplet ovládání, včetně přepínačů různých režimů, biosů atd. Segmentový display, či měřící body a zesílené napájení jsou standardem.
Pochopitelně vedle HW stánky je zde ke všemu i špičková SW podpora, včetně asi nejpropracovanějšího a nejdetailnějšího BIOSu, který u AMD kdy existoval. Ve své podstatě vše, co až doposud nabízel ASUS jako TOP řešení jen pro Intel, nabízí tahle deska, jako nový AMD TOP model také. A bez kompromisů, což se samozřejmě odráží i v ceně desky. A pak je tady celková úroveň zpracování, kvalita PCB, osazených komponent, stupně ochran a dalších věcí. Vše v naprosto maximálním špičkovém stavu, ještě často o krůček dál než u kvalitní HERO edice. Zkrátka tohle je deska, a které mají padat i světové rekordy v taktování.
A jaká je v praxi?
|