Strana 4 z 5
- Provozní vlastnosti, taktování
V sestavě máme schválně extrémní duální AMD Radeon R9 295 X2, který dá samozřejmě sestavě i desce pořádně zabrat po všech stránkách. O což nám samozřejmě jde, protože jestli deska přežije v takovéto sestavě, vydrží asi vše ;). Ano, duální Radeon R9 295X2 je trochu extrém, ale pro účely otestování možností a schopností desek je vlastně ideální.
Z hlediska spotřeby hraje hlavní roli technologie procesorů. Současné čipy AMD a Intel jsou již 14nm, což vynikne hlavně ve srovnání s 32nm AMD staré generace. AM3+ platforma měla také podstatně náročnější čipset, a tak spotřeba je vyloženě obrovská proti současným platformám. AMD RYZEN 7 ale převálcovalo Intel, protože vzhledem k výkonu CPU, který je nesrovnatelně vyšší, má AMD najednou srovnatelnou spotřebu s pouze 4jádrovým Intelem. Spotřeba této desky je dokonce o trochu nižší než u X370 desek, což souvisí asi se stupněm výbavy. Nejzajímavější je spotřeba RYZEN 7 1800X ve srovnání i7-7700K, kdy vzhledem k propastnému výkonu je spotřeba téměř identická, což znamená že Intel nemá absolutně šanci konkurovat ve srovnání efektivity procesorů.
Pokud jde o chlazení desky, tak starší AM3+ platforma byla energeticky náročnější a chlazení se tak muselo řešit více. Současné Z270 a X370/B350 platformy mají ale spotřebu sami o sobě v jednotkách W. Nároky jsou tak hlavně na napájecí kaskádu CPU, kdy ale procesory mají zároveň nižší spotřebu než staré FX, a tak nároky na chlazení jsou minimální.
Pokud chcete nějakou základní desku pro taktování svého RYZEN procesoru, tak vyloženě OC modely byly na trhu jen dva. MSI má jeden a ASUS HERO byl druhý. Zbytek desek sice taktování zvládá také bez potíží, ale speciálně vybavené na něj nejsou. ASUS s novou EXTREME zvedá laťku o kus dál. Tohle je základní deska vyloženě pro taktování, včetně toho nejextrémnějšího a vše tomu odpovídá.
Bohužel v našich domácích podmínkách není prostě možné skutečný potenciál této desky otestovat. Na to bychom potřebovaly tekutý dusík a další věci, což ale není ani moc praktické pro běžné užívání desky. Nicméně hodně napoví i fakt, že i proti dosud špičkovým kvalitním deskám se stejným kusem CPU a paměťmi, ASUS EXTREME deska dokázala prostě podávat ihned a bez nějaké velké snahy, lepší výsledky.
U kvalitních předchozích desek jsme dokázali s napětím na 1,45V, procesor dostat na 4,15GHz. Nicméně pro dlouhodobé provozování to není, napětí je už velmi vysoké a obecně doporučujeme zůstat na 1,4V, spotřeba i zahřívání jsou mnohem nižší, takt je pak stabilní kolem 3,9-4,0GHz u nejlepších kousků, ale výkonově zase o tak moc nepřijdete. Jenže s ASUS EXTREME dokáže na těch 1,4V dát i 4,1GHz stabilně. S 1,45V dává těch 4,15GHz také, dále náš už omezuje naše současné chlazení, ale věřím tomu, že by deska dala více. Každopádně 4,1GHz jako dlouhodobé maximum je na této desce provozovatelné, což na naší testovací HERO se stejným napětím není (dává jen 4,0GHz při jinak stejném nastavení). K tomu i taktování pamětí dělá pokroky, s aktuálním BIOSem s 2x8GB RAM se Samsung moduly dokážeme i 3400MHz a slyšel jsem i 3600MHz už jde také. 3200MHz je stabilní i s HYNIX moduly bez potíží a nastavení je velice snadné. Celkově pokud chcete z RYZEN vytáhnout to nejlepší, tahle deska ukazuje, že má nejlepší předpoklady …
|