Strana 2 z 5
- ROG ZENITH EXTREME ALPHA – základní deska
Balení je pochopitelně luxusní, líbí se mi některá drobná vylepšení, pokud jde o snazší přístup k desce a příslušenství. Designově se ale moc neliší a ke změnám ani není důvod, vše je výborně udělané, funkční, přehledné a efektivní.
Příslušenství je velmi bohaté, jak se na podobnou desku sluší a patří. Nechybí řada specialit, včetně přídavného M.2 modulu, přídavného modulu pro ventilátory a pár dalších věcí.
V příslušenství je dokonce i šroubovák a samozřejmě veškerá kabeláž. Ovladače a aplikace jsou dodávány na USB flash disku, CD tedy už naštěstí nenajdete.
Samotná deska je pořádný macek. Stejně jako předchůdce se bavíme o E-ATX formátu (30,5 x 27,7cm) takže pozor aby se vám vešla do vámi zvolené skříně. I přes tento velký formát není vidět příliš volného prostoru na PCB. Deska je také výrazně „obrněna“ a to i z druhé strany. Mohutné pasivy jsou prakticky všude a výrazně dominují designu desky.
Uprostřed trůní obří TR4 patice pro RYZEN THREADRIPPER procesory (podporovány jsou 14nm, 12nm a budou i 7nm s příslušným BIOSem). Kolem ní najdeme 8 paměťových slotů pro až 128GB DDR4 3600MHz pamětí (samozřejmě podporováno je i více). Tato platforma/deska podporuje také ECC paměti, což u běžných desktopových platforem rozhodně není běžné (konkurenční Intel X299 toto nenabízí).
Prakticky všechny PCIe sloty mají fyzické zesílení. Deska má 4x PCIe x16 a 1x PCIe x1. Díky obrovskému počtu PCIe linek, kterými disponují X399 a ThreadRipper procesory, tak mohou plně osazené sloty nabídnout konfiguraci 16+8+16+8+4 linky a k tomu nechybí ani M.2 pozice. Zajímavé je, že deska má přímo na sobě pod masivním chladičem jen jedinou M.2 pozici, která je nad posledním PCIe slotem. Podporuje jen PCIe x4 režim, nikoliv SATA.
Další dvě M.2 pozice jsou umístěné na tom extra modulu, pro který má ASUS pozici vypadají jako „RAM“ slot vedle pamětí nahoře na desce. Modul má pozice pro 2x M.2 SSD a podporuje PCIe i SATA režim. Obě pozice jsou chlazené masivním pasivem. Deska má dále 8x SATA a podporuje všechny RAID pole, včetně jinde příplatkových režimů jako RAID 10 apod.
Další výbava zahrnuje samozřejmě bohaté množství USB portů všeho druhu, včetně Type-C, předních 3.1 atd. Celkově je zde 21x USB. Samozřejmě nechybí také kvalitní síťové příslušenství. Kromě 1Gbit i 10Gbit síťovka a k tomu ještě Wi-Fi/BT modul. Vše integrováno na desce. Vedle toho je zde pochopitelně i kvalitní posílená integrovaná zvukovka založená na ALC 1220.
A protože tohle je ASUS ROG Extreme deska, nechybí ani opravdu extrémní výbava pro přímé ovládání desky, taktování všeho druhu, detailní monitorování atd. Obrovské množství senzorů, konektorů pro ventilátory a chlazení všeho druhu a podpora pro všechny ASUS ROG technologie, se kterými za ty roky ASUS přišel :). Je zde také nadstandardní OLED display a RGB výbava. A tak bychom mohli pokračovat dál a dál. Dá se říci, že pokud tahle deska něco nemá, tak to ASUS ještě nevymyslel :). Zpracování desky je extrémně kvalitní, samozřejmě odolné protože musí přežít bez úhony i extrémní taktování pomocí dusíku apod.
ROG ZENITH EXTREME ALPHA je mohutný a působiví kus hardware, který starší verzi vylepšuje v zásadních ohledech. A jak si vede v praxi?
|