Strana 2 z 6
- ASUS ROG ZENITH EXTREME – Základní deska
Balení desky je, jak se sluší, opravdu veliké a luxusní. Samozřejmě nechybí podrobnosti o technologiích a parametrech.
Uvnitř kromě desky samotné najdete také obrovskou spoustu příslušenství. Kromě klasických SATA kabelů a různých dalších věcí, i méně standardní a obvyklé prvky. Například držák karet, speciální kartu pro dva M.2 do speciálního slotu, dále extra modul pro ventilátory, ASUS ROG AREION 10Gb síťovou kartu, také antény pro WiFi/BT atd. Tohle je asi první deska, u které také v příslušenství nenajdete CD s ovladači a SW, vše je totiž na dodávané ROG USB flashce.
Samotná základní deska má velikost E-ATX. Nevejde se tak bohužel do spousty běžných skříní. Deska je vybavena obří paticí TR4, 8 sloty pro DDR4 paměti, kdy ASUS udává podporu pro 3600MHz moduly a to až 128GB celkem. Jinak deska a platforma X399 obecně podporuje jak paměti bez ECC, tak paměti s ECC, což je velmi neobvyklé u desktopových PC.
Jistě jste si všimli i dalšího slotu, který vedle pamětí vypadá jako na další paměť, ale ten je určený pro speciální modul ASUS, do které patří až dva M.2 disky. Deska má ale ještě třetí pozici pro M.2 a ta je ukrytá pod pasivem čipsetu, který slouží tak i jako pasiv pro chlazení M.2 disku.
Kromě toho má ZENITH ve výbavě i 6x SATA a U.2 port. Slotová výbava pak zahrnuje 4x PCIe x16 sloty v konfiguraci 16+8+16+8 linek. Všechny čtyři sloty jsou fyzicky zesíleny. Kromě nich je zde ještě 1x PCIe x4 a 1x PCIe x1. Celá slotová výbava má ještě extra 12V napájecí konektor pro posílení.
Z další výbavy můžeme zmínit SupremeFX zvukovku, s posílením. Samozřejmě se jedná o řešení postavené na ALC 1220. Nechybí napevno umístění zadní krycí panel, s podsvícenými výstupy zvukové karty. Vidíte také hned trojici výstupů pro antény, kdy deska má novou rychlou Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac+ WiGig 802.11ad a BT 4.1 (proč ne 5.0? :)). Ve výbavě je i klasická Gb LAN, ale k desce dostanete v základu ještě ROG AREION 10G kartu!
Samozřejmě ve výbavě desky nechybí hromady USB portů, včetně Type-C konektoru. Zajímavým extra prvkem je OLED display nad výstupy zvukové karty, který funguje při bootování PC jako klasický segmentový display, kdy zobrazuje kódy, nicméně po nabootování PC může zobrazovat cokoliv dalšího, teploty, piktogramy atd. je samozřejmě otázkou, jak moc je praktický takový OLED display na desce zavřené v PC skříni. Aleje to zajímavý prvek.
Deska má ve výbavě také hromadu OC funkcí a ovladačů všeho možného. Chlazení byla také věnována pozornost, kdy silnou kaskádu chladí pasivy spojené heatpipe a nad zadními výstupy je umístěný extra malý ventilátor. Deska má také fyzickou ochranu některých prvků, zadní část desky je také částečně kryta. Samozřejmě deska sama nese velkou spoustu monitorovacích senzorů, portů pro ventilátory včetně extra modulu pro připojení dalších. Vše je monitorováno, ke všemu je ovládací SW atd. Deska je vybavena podrobným luxusním BIOSem, aplikacemi pro taktování z prostředí Windows a dalšími nejmodernějšími prvky. Nechybí i designové věci, jako ROG podsvícení, kdy celá pravá strana ma na spodu RGB LED pásek. Podsvícený je také čipset a prostor nad zadními výstupy. Na desce je i několik konektorů pro další LED pásky. Vše kompletně v RGB a vše ovladatelné přes odpovídající aplikaci.
ASUS ZENITH EXTREME je naprostá TOP high end současná deska, jedna z nejvybavenějších současných základních desek na trhu, extrémně kvalitně zpracovaná vybavená i pro extrémní taktování, pro náročné hráče atd. A jaká je tedy v praxi?
|