Strana 3 z 6
Nová AMD X399 je přímou konkurencí Intel X299. V obou případech jde o od serverů odvozené platformy upravené pro desktopové použití v běžných PC. Obě platformy jsou pro procesory se 4kanálovým řadičem RAM, kdy AMD umí i ECC. V případě X399 však mají procesory AMD ThreadRipper ve všech modelech 64-PCIe linek, u Intel X299 jsou však procesory s jen 16, 24 a maximálně 48 linkami, což trochu omezuje možnosti výbavy a funkčností části desek v případě osazení některými modely CPU. Jinak jsou ale platformy podobné a základní desky vlastně také.
Pro otestování jsme zvolili několik aplikací, které prověří jednotlivé oblasti, jež nás zajímají.
A jak si tedy deska vede? Testy slouží hlavně pro prověření a pořádné zatížení desky, abychom zjistili, zda funguje, jak se očekává. Rozdíly mezi základními deskami se stejným čipsetovým řešením, pak už udává hlavně třeba vyladění BIOSu a možná stupeň a kvalita výbavy. Nicméně v rámci různých platforem jsou samozřejmě ve výkonových testech výsledky různé.
U herních testů už ale zdaleka takové rozdíly nejsou a nelze je ani čekat, nároky současných her na CPU výkon nejsou příliš velké, a už vůbec nevyužívají výkonu, které dnes nabízí 6,8 natož 16jádrové procesory.
Co nás hodně zajímalo, je výkon SATA a M.2. Ukazuje se, že X399 má v oblasti M.2 velmi vysoký výkon.
Zajímavé je také srovnání zvukových karet, kde nová generace integrovaných zvukovek je výrazným zlepšením. Asi nepřekvapí, že současná generace desek je na tom mnohem lépe. ASUS nabízí běžný standard v rámci současných high end desek.
V běžné praxi jsme se s deskou nesetkali se žádnými funkčními problémy. Podívejme se dále, a to na provozní vlastnosti desky a taktování ...
|