Strana 4 z 6
- Provozní vlastnosti, taktování
Spotřeby jsou dělány s ohledem na zatížení desky, tedy hlavně zatížení CPU, které deska kompletně napájí. A že X399 platforma vyžaduje hodně napájení!
Spotřeba 16jádrového RYZEN procesoru je vysoká, ostatně je ale také doslova 2x RYZEN 7 v jednom čipu. Základní deska má masivní posílené napájení. 24pin + 2x8-pin + 12V.
Nicméně vzhledem k výkonu je X399 platforma vlastně velmi efektivní. Spotřeba je vysoká, ale neextrémní a ve srovnání se srovnatelnou spotřebou konkurenční Intel X299 s jen 10jádrovým a podstatně slabším procesorem, je AMD výrazně efektivnější! Kdo by to byl řekl. Pochopitelně že pokud začnete taktovat, spotřeba poleze hodně nahoru.
Z hlediska chlazení je X399 spíše o chlazení procesoru než kaskády. I když i ta dostává zabrat a ASUS tedy osadil aktivní ventilátor na systém pasivů. A tak je o velmi dobré chlazení postaráno, ventilátor na standardní otáčky není slyšet, můžete ho ale zapnout naplno (což se hodí extrémním overclockerům) a pak slyšet je. Běžně ale ne.
ZENITH EXTREME je základní deska pro největší OC nadšence a vlastně nadšence vůbec. Vzhledem k ceně platformy je to pochopitelné. I na této desce padají rekordy, nebojí se ani extrémního taktování, je na něj navržena a vyrobena. Výbava, kterou pro PC hrátky nese, je snem každého taktovače a tady si prostě maximálně užijete, zejména když aktuálně taktujete vůbec nejvýkonnější desktopová CPU na trhu, které RYZEN ThreadRipper nyní představují.
Z hlediska domácího taktování, žádné velké překvapení nečekejte. ThreadRipper 1950X jsou doslova a do písmene dva RYZEN 7 procesory v jednom čipu. Výhodou je masivnější napájení a větší výkon chlazení, kdy se pro tyto CPU obecně doporučuje používat hlavně vodu a AMD samo dodává v základním balení procesorů úchytku pro ASETEK AiO chladiče (což je 90% všech AiO na trhu). Nicméně až na výjimky neexistují chladiče, které by chladily celou plochu obřího CPU, ale začínají se objevovat. Právě chlazení je klíčem k úspěchu. RYZEN ThreadRipper vzhledem k tomu že jde o dva čipy v jednom pouzdře, jde snadněji taktovat než Intel s jeho monolity. Co dokáže váš RYZEN 7 dokáže ThreadRipper s dvojicí stejných čipů také. Dokonce více. AMD prodává RYZEN 7 1800X v základu se 3,6GHz (3,7) pro 8 jader a 4,0GHz + 100MHz XFR pro 1 jádro. ThreadRipper 1950X ale dokáže běžet s odpovídajícím chlazením až na 4,2GHz v základu (pro 4 jádra!). Je tak výkonnější. Taktovat jde ale podobně. Nedávno se nám s novou ASUS CrossHair Extreme VI podařilo RYZEN 7 1800X dostat procesor na 4,15GHz stabilně. To samé zvládne i ZENITH Extreme s ThreadRipper 1950X! Překvapení? Asi těžko.
Samozřejmě vyžaduje to velmi vysoké napětí a velmi vysokou spotřebu a velmi výkonné chlazení, kdy i AiO s 360mm výměníkem v maximech dokáže překonávat 80°C. Ale není to zatím problém uchladit. Pokud jde o paměti, ThreadRipper a X399 už jsou velmi vyladěné, a tak není problém s našimi Kingston HyperX Predator 4x 8GB DDR4 3200MHz těch 3200MHz hned nastavit a stabilně provozovat. Deska dokonce i s těmito paměťmi zvládne více a pokud koupíte ještě rychlejší moduly, tak se nám podařilo stabilně provozovat i těch 3600MHz. Zdá se, že tato platforma zvládá opravdu hodně a zejména tato deska patří mezi opravdu vyladěné.
Ještě než se podíváme na závěrečné hodnocení desky, podívejme se na generační srovnání procesorů …
|