Strana 5 z 6
- AMD FX-9590 proti RYZEN ThreadRipper 1950X
– o kolik se AMD zlepšilo?
Proti sobě tedy postavíme platformu 990FX se základní deskou ASUS ROG CrossHair FORMULA Z s procesorem AMD FX-9590, která je absolutním vrcholem nabídky a možností minulé generace desktopové platformy AMD. A srovnáme ji se současným absolutním vrcholem nabídky AMD, s novou X399 platformou s ASUS ROG ZENITH EXTREME osazenou procesorem RYZEN ThreadRipper 1950X.
Nutno říci, že byste hledali těžko nějakou podobnou situaci na trhu s CPU/GPU, kdy je mezi starou a novou generací TOP produktů tak obrovský rozdíl snad ve všem. Z hlediska parametrů procesorů, výbavy a technologií desek a platforem no a celkového výkonu je rozdíl naprosto gigantický a pochybuji, že někdy ještě uvidíme mezi dvěma generacemi jednoho výrobce tak velký rozdíl.
Pokud jde o výkon procesorů, tak vás asi zajímá, jak moc si v praxi polepšíte výměnou starého AMD FX za nový ThreadRipper. O hodně, opravdu hodně hodně hodně moc. Nejmenší rozdíl je ve hrách, kdy bohužel současné hry nedokáží těžit pořádně z více než 4jádrových CPU, protože prostě roky byly dělány na ně, protože Intel nic lepšího pro běžné uživatele nenabízel. Až letos se ledy hýbou. Pokud však hrajete a zároveň děláte další věci, rozdíl bude výrazně výrazně větší, než ukazují jednotlivé testy.
V řadě oblastí navíc není zdaleka výkon ThreadRipper 1950X plně využit, ovšem můžete ho využít a dělání více věcí najednou. Ve všech ohledech však na výkon nového AMD potřebujete hned několik procesorů FX (téměř 4). Nárůst výkonu je běžně kolem čtyřnásobku výkonu. A pokud je vám to pořád málo, podívejte se ještě na nárůst efektivity! Ano, spotřeby obou čipů jsou docela podobné, dokonce v základu žere FX-9590 o několik Wattů více, což znamená že nárůst efektivity vzhledem k výkonu nového 1950X je naprosto bezprecedentní. Jak říkám stěží kdy ještě uvidíme tak brutální rozdíl v rámci TOP produktu dvou po sobě jdoucích generací jednoho výrobce.
Z hlediska srovnání základních desek, tak jak už jsem řekl v úvodu, AM3+ (990FX) je nahrazena AM4 (X370) platformou, takže srovnání s TR4 (X399) není úplně férové. X399 je čistokrevný high end, X370 je mainstream jako byla 990FX. Nová AM4 je zajímavá proto, že AMD mělo dvě mainstreamové platformy, jednu pro APU čipy (FM2+) druhou pro FX (AM3+). Do nové AM4 však můžete osadit jak RYZEN procesory bez grafiky, tak 28nm i 14nm APU čipy. X399 je zcela nová platforma, která v minulých generacích neměla předchůdce. Stejně jako v případě Intel X299/X99/X79 platforem se jedná o upravenou serverovou platformu čistě pro high end procesory se 4kanálovým řadičem pamětí atd. Nicméně v případě AMD srovnávat jednoduše starou 990FX s novou X399 můžeme, protože jednoduše jsou tím nejlepším, co AMD v daných generacích nabízí jako maximum možného.
A že nové maximum možného je v případě AMD opravdu zásadním zlepšením ve všech myslitelných i nemyslitelných ohledech. Ano, cena za to je také mnohem vyšší (999 dolarů proti 284 dolarům) což ovšem zcela odpovídá, a navíc ve srovnání s tím za kolik nabízel a stále nabízí Intel svůj podstatně slabší highend, to není vůbec hrozné, tím spíše naopak. Tím spíše, že teď v tuto chvíli je RYZEN ThreadRipper 1950X vůbec nejvýkonnějším procesorem na trhu!
|