Strana 6 z 6
Pokud stavíte nový výkonný PC a chcete to nejlepší a aby vám to nějaký ten pátek vydrželo, je AMD ThreadRipper s X399 ideální platformou pro vás. Mnohem lepší a výhodnější než současná nabídka Intel X299, která výrazně zaostává celkovým výkonem zatím dostupných procesorů, ale i jejich efektivitou a vlastně provozními vlastnostmi. Navíc je celé srovnání a testování zkresleno tím, že řada i jinak velmi dobře optimalizovaných aplikací dokáže využít 10-12 jader, ale už ne 16 jader/32vláken, jaké nabízí nový AMD ThreadRipper. A tak v řadě aplikací není rozdíl výkonu odpovídající skutečnému rozdílu ve výkonu CPU. Jednoduše ani tvůrci aplikací nepočítali s tím, že na trh bude uveden běžně dostupný 16jádrový procesor, což je zhruba dvojnásobek toho, co dosud bylo i v high endu možné. A ostatně AMD si nechalo ThreadRipper jako velké letošní překvapení.
Nicméně ten výkon tam prostě je, potenciál také, jeho využitelnost je i dnes celkem jednoduchá, zkrátka můžete dělat více náročných věcí najednou a pro multithreading jednoduše neexistuje výkonnější řešení. RYZEN ThreadRipper 1950X nabízí výkon, který ještě nedáno měly jen víceprocesorové sestavy, nebo spíše několik serverů. A ač je spotřeba poměrně vysoká, je několikanásobně nižší než u těchto starších řešení se stejným výkonem. A vlastně pokud si uvědomíme, že FX-9590 má i vyšší spotřebu, než je spotřeba běžně v průměru 4x výkonnějšího ThreadRipperu, je spotřeba vlastně naprosto úžasná.
Pravda, ThreadRipper 1950X a ASUS ROG ZENITH Extreme nejsou úplně běžné komponenty vzhledem k ceně 26 tisíc za procesor a 15 tisíc za desku, ale jsou běžně k mání a jednoduše běžně použitelné, co by normální PC. Asi jedinou drobností na kráse je nižší výkon na jádro proti Intelu, což je dáno nižšími takty, kdy Intel běžně vyhání takty na 4,5GHz na jednom jádře, kdy AMD ZEN dokáže nyní jen kolem 4,1GHz. Pravdou ale je, že Intel také za ty vyšší takty platí vyšší spotřebou a horší efektivitou a na stejných taktech je architektura AMD dokonce výkonnější. Proti FX-9590 s taktem jádra na 5GHz je RYZEN ThreadRipper s taktem na 4,1-4,2GHz u jednoho jádra 1,5x výkonnější, což je dostatečné zlepšení na to, abyste pravdu v žádné aplikace nedostatkem výkonu netrpěli.
Aktuálně v tuto chvíli je AMD X399 to vůbec nejlepší, nejvybavenější a nejvýkonnější, co PC trh nabízí, přičemž cena je sice vysoká, ale ne až tak extrémní. Dobře, v případě základní desky ASUS ZENITH je extrémní, ovšem stupeň zpracování a výbavy vlastně odpovídá. Tohle je aktuálně nejlepší X399 deska v nabídce a troufl bych si říci i nejlepší základní deska na trhu napříč všemi platformami. Má úplně vše, na co si vzpomenete, snad jen ten ThunderBolt chybí (zase ne tak moc), ale jinak ultra rychlá LAN i WiFi, extrémně kvalitní zpracování všeho, maximalistická výbava prostě tohle je současný vrchol technologie a nabídky základních desek. Tečka. Jestli chcete Základní desku s velkým Z, tak chcete ASUS ZENITH EXTREME X399. V kombinaci s ThreadRipper procesorem představuje úžasnou ukázku technologického pokroku, velkého návratu jednoho mnohými dávno pohřbeného výrobce CPU a čiré nadšení pro PC jako takové.
To nejlepší, co trh nyní nabízí a co si můžete do běžného PC vůbec dát. Obrovské zlepšení proti minulé generaci a maximum možného pro ty největší nadšence s obrovskou rezervou danou čistě tím, že software teď výrazně pokulhává za potenciálem a využitím výkonu nových procesorů. Zkrátka tohle je absolutní vrchol a minimálně několik let máte jistotu, že stále TOP špičkový výkon nabízet bude. Jestli vám tedy stačí to nejlepší, co je nyní k mání, máte vybráno ;).
„ASUS ZENITH EXTREME X399 – maximum úžasnosti a nadšení v E-ATX formátu“
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|