Strana 2 z 5
Začněme tedy u samotné desky. Balení jde dnes v nově situované TUF sérii, která bohužel už není tou původní TUF zaměřenou na maximální výdrž, kvalitu s 5ti lety standardní záruky. Aktuální TUF pojetí a zaměření je cenově velmi dostupná deska pro běžné uživatele/hráče. A záruka je standardní 3 roky, jako u ostatních ASUS desek.
Balení tomu tedy odpovídá. Příslušenství je základní, ale nic nechybí, včetně polstrování na zadním štítu. Nic speciálního jinak nehledejte a vlastně ani netřeba. CD s ovladači dnes už vyloženě pobaví, většina uživatelů nemá kde si CD přehrát ;). Naštěstí není třeba, všechny základní ovladače má Windows 10 v sobě, jinak se dá vše stáhnout z internetu samozřejmě.
Samotná deska vzhledem k ceně působí solidním dojmem. Jediné, co vyloženě zaujme, je poměrně tenké PCB, tedy méně vrstev, což má samozřejmě pozitivní vliv na cenu, ale negativní vliv na řadu jiných věcí. V této cenové hladině je sice tenčí PCB obvyklé, ale někteří konkurenti mají vícevrstvá PCB v této hladině. Každopádně nemělo by to v praxi v této hladině tak vadit, až extrémní OC by rozhodovalo, ale o tom se v této cenové hladině nebavíme.
Proti starší verzi PLUS došlo u PRO Gaming řady k již zmíněným fyzickým úpravám rozvržení desky a některých prvků. Přepracované bylo tedy napájení, ale zůstává stále odpovídající cenové hladině. Je zcela dostatečné i pro běžné taktování RYZEN procesorů včetně APU modelů. Výrazně se ale zlepšilo chlazení napájecí kaskády, pasivy jsou mnohem větší a lépe upevněné. Co se nezměnilo samozřejmě je AM4 patice a 4 sloty pro DDR4 paměti. Deska podporuje až 64GB paměti, nově až 3466MHz (OC). Podpora ECC záleží na osazeném CPU.
Deska má 5 PCIe slotů, z toho 1x PCIe X16 (fyzicky zesílený) pro grafiku, 1x PCIe x8 a 3x PCIe x1. Deska nepodporuje SLI, ale umí CrossFireX, nicméně tohle je pro cílovou skupinu asi celkem jedno ;). Více potěší, že PRO verze má konečně dva M.2 sloty. Ten vrchní má podporu PCIe 3.0 x4 i SATA, druhý spodní má ale jen PCIe 2.0 x4, SATA už ne, tak pozor na to. Z hlediska chlazení bych byl radši, kdyby ten hlavní byl ten spodní, tedy bylo to obráceně, než jak to je. V praxi to ale žádný zásadní problém nepřestavuje.
Dále najdeme 6x SATA, opět v obou provedení konektorů z hlediska jejich směrování. Co nenajdeme je port pro přední USB Type-C jen pro běžné 3.0, přeci jen tohle je B450 desky (nižší výbava než X470). Počet USB také není omračující, je jich tu 6x klasický Type-A různých verzí a 1x Type-C vzadu, další dvojice rozšiřujících 2.0 je na desce. Deska má jen opravdu základní počet konektorů pro ventilátory (4) atd.
Na zadním panelu dále najdeme HDMI 2.0b a DVI, PS/2 port, 10Gbit LAN Realtek a také výstupy integrovaného zvukovky ALC 1200A. Bohužel na rozdíl od některých desek konkurence, ASUS šetřil a osadil jen tři konektory místo vhodnějších 6.
Z hlediska dalších specialit, deska patří do nižší série i cenové hladiny, takže opravdu není na OC zaměřeným modelem. Na rozdíl od konkurenční Intel B360 platformy však taktování, jak CPU, tak pamětí, podporuje, což je zásadní výhoda. Nicméně žádnou extra výbavu nehledejte. Deska nemá ani duální BIOS, dokonce ani segmentový display, natož přímé ovládací prvky. Nicméně v této cenové hladině to nijak nepřekvapí. Jedinou specialitou je tak RGB, kdy sama deska má na sobě malou podsvícenou část (logo vpravo) a má i RGB konektor pro připojení a aplikaci pro ovládání dalších prvků.
Jaká je tedy v praxi?
|