Strana 3 z 5
- Testy a výkon desek v praxi
Aktualizovali jsme testovací sestavy. Pro srovnání tedy použijeme jak starší RYZEN 7 1800X procesor, tak novější RYZEN 7 2700X. Oba procesory jdou osadit do všech desek, tedy B350, X370 i nových X470. Procesory mají nastaven referenční výrobcem udávaný podporovaný takt 2x 8GB pamětí, tedy 2667MHz pro RYZEN 7 1800X a 2933MHz pro RYZEN 7 2700X. použitou grafickou kartou je ASUS ROG STRIX Radeon RX VEGA 64 8GB OC.
Otestovali jsme tedy několik oblastí, které prověří funkčnost a možnosti desek. Samozřejmě nečekáme žádné markantní rozdíly, nějaké rozdíly by mohly dělat ale BIOS a jejich vyladění.
Testy slouží hlavně pro prověření a pořádné zatížení desky, abychom zjistili, zda funguje, jak se očekává. Rozdíly mezi základními deskami se stejným čipsetovým řešením, pak už udává hlavně třeba vyladění BIOSu a možná stupeň výbavy. Všechny platformy jsou testované na základních parametrech.
Z hlediska fungování a výkonu, jsme nenarazili na žádný problém. Samozřejmě RYZEN 7 2700X je výkonnější procesor než 1800X, takže tady je rozdíl celkem znatelný. V rámci platforem to ale dle očekávání nevypadá na nějaký velký rozdíl. Testovaná ASUS nijak nevybočuje z očekávání a toho, co by měla nabídnout.
Výkon Intel platformy je dnes o něco nižší, protože záplatování zranitelností Intel procesorů (MELTDOWN a SPECTRE) si vyžádalo určitou daň a nejvíce je v praxi vidět právě na výkonu u SSD. U AMD po aktualizacích (SPECTRE) k žádnému propadu výkonu nedochází.
ASUS konečně osadil lepší integrovaný zvuk na levnou desku. ALC1200 sice není ALC1220, ale pořád je to velký rozdíl proti ALC887, které nejen ASUS, ale prakticky všichni výrobci u levných desek používají. Zmizely tak některé zásadní neduhy, zvuk je čistší, bohatší, bez znatelných ruchů a vůbec dá se použít. Nicméně na rovinu, ALC 1200 není tak dobrý jako ALC 1220, takže je zde stále prostor pro zlepšení ;). I tak proti starší verzi B450 PLUS s ALC 887 je zde znatelné praktické běžně slyšitelné zlepšení.
Podívejme se dále, a na provozní vlastnosti desek a jak se to má s tím taktováním ...
|