Strana 5 z 5
Musím říci, že ASUS rozhodně znatelně vylepšil svou děravou nabídku cenově dostupných AMD B450 desek a výrazně tím ovlivní situaci na trhu. Model ASUS TUF B450-PRO GAMING i jeho mATX edice (B450M PRO Gaming) přináší přesně to, co měl ASUS nabídnout už dávno a nabízel jen u konkurenční a jinak zcela nezajímavé Intel B360 platformy. Právě existence výborné ASUS ROG STRIX B360-G pro Intel výrazně upozornila na ten nedostatek v nabídce AMD B450 desek, která je prostě lepší platformou, minimálně jednoznačně výhodnější pro kohokoliv, kdo dnes nakupuje cenově dostupný PC základ. Nová ASUS TUF B450-PRO GAMING je tedy vítaným a velmi důležitým produktem. Podle mého názoru jde v současnosti jasně o nejlepší solidní nejlevnější cenově dostupnou B450 desku na trhu. Není sice v některých ohledech výrazně lepší než třeba populární MSI B450 TOMAHAWK, která má stále kvalitnější silnější PCB, ještě lepší chlazení i kvalitnější napájení, ale má jen jeden M.2 a horší zvuk a z hlediska běžné praxe se tak zdá novinka od ASUSu o něco lepší jako celek. Zejména při podobné ceně, kdy věřte tomu nebo ne, ASUS je dokonce o kousek levnější, a tedy nabízí lepší poměr cena/výkon, což bez urážky není kategorie, ve které by ASUS často vítězil. V tomto případě ale jasně vede.
Na trhu už sice existuje B450 deska, která už dříve nabídla vlastně vše podobné, co nyní nabízí ASUS PRO gaming. Dokonce se podobně jmenuje. Gigabyte B450 AORUS PRO, která má podobné provedení, napájení, chlazení, také má 2x M.2 a má současně ještě lepší integrovaný zvuk ALC1220VB včetně 6 zvukových vstupů/výstupů. Nicméně její cena je už 2900 korun, zajímavé, ale to už je ta hranice, kde podobné desky doposud začínaly. Sám ASUS má totiž samozřejmě opravdu kvalitní B450 model od začátku, například STRIX B450-F, ale ten stojí 3400 korun, a to je pro rozpočet mnoha uživatelů prostě moc. V této cenové hladině prostě záleží na každém dolaru, na každé drobnosti atd.
Nová TUF B450-PRO gaming (ATX) a B450M PRO GAMING (mATX) stojí aktuálně 2499 korun vč. DPH, je to s přehledem nejlevnější B450 deska s tím slušnějším integrovaným zvukem ALC 1200+. Starší PLUS edice je za 2400 korun a příplatek na PRO se rozhodně v každém případě vyplatí. Zlepšení proběhlo v podstatných věcech. Jsem rád za tu mATX edici ve stejném provedení jako testovaná ATX verze. Konkurenční MSI B450 Mortar/Tomahawk má podle mě stále lepší konstrukci chlazení i napájení, kdy ASUS (i Gigabyte) nesmyslně blokuje ten pasiv tím zbytečným plastovým krytem zadních portů, zatímco MSI ten samotný pasiv používá jako kryt. MSI ale nemá tak dobrý integrovaný zvuk a má jen tu jednu M.2 pozici, což obojí jsou zásadní věci dnes. Největším konkurentem je tak Gigabyte a jeho velmi podobná B450 AORUS PRO edice, která je ale o podstatných 400 korun dražší, i když má navíc ještě lepší integrovaný zvuk (ALC1220). Bohužel neexistuje stejně kvalitní a vybavená mATX varianta od GB, což ASUS v tomto případě nabízí ale nabízí (B450M- PRO Gaming za 2700 korun). A na rovinu říkám, mATX je podle mě nejlepší formát základní desky dnes. ASUS současně dominuje vyladěností BIOSu i podpůrných aplikací, kdy má vše vyladěné, přehledné a přístupné.
ASUS TUF B450-PRO GAMING je vítaným zlepšením v některých klíčových směrech. Za velice dostupných a výhodných 2500 korun je B450 PRO prostě něco, co ASUS neměl a citelně mu chybělo na trhu a vlastně nejen ASUSu. Solidní B450 deska za opravdu dostupnou cenu. Něco, co paradoxně nabízí na nezajímavé B360 platformě pro Intel, která neumožňuje žádné taktování (ani CPU ani RAM), což obojí na B450 můžete nemluvě o podpoře chystaných nových procesorů a vůbec nabídce a cenám procesorů jako takových.
Pokud bych měl něco vytknout, tak ten plastový kryt jen blokuje chlazení a dalo by se to vyřešit lépe a také to jeden z konkurentů vyřešil se svým designem chladiče. I tak ale ASUS výrazně zlepšil chlazení proti PLUS verzi. Co se týká napájení desky, je dostatečné pro běžný provoz dokonce i rozumné OC. Nicméně bych rád přeci jen viděl ještě lepší ten integrovaný zvuk, nejen ALC 1200 (i když je velkým zlepšením proti ALC 887 u PLUS verze) ale rovnou ALC 1220 řešení, protože u této desky je opravdu velká pravděpodobnost, že ten integrovaný zvuk budou uživatelé skutečně primárně používat a dělá to prostě velký praktický rozdíl a to nemusíte mít nijak kvalitní sluchátka ani sluch, abyste to slyšeli. Potenciální problém pro některé uživatele je i absence digitálního vstupu/výstupu a jen 3 konektory zvuku místo obvyklých 5+1. Zkrátka trochu mě mrzí, že řada těch věcí, co vytýkám tak u té ROG STRIX B360-G GAMING za stejných 2500 korun je vyřešená (ALC 1220, 5+1 vstup/výstup), a u nové B450 PRO verze není. Přitom vážně skoro stačilo jen tu STRIX B360-G vzít, „vyměnit čipset a patici“ a hotovo :).
Každopádně to nic nemění na tom, že v poměrně široké nabídce B450 základních desek, což je jednoznačně nejlepší platforma pro běžné uživatele na současném PC trhu, je nová ASUS TUF B450-PRO GAMING zásadním modelem a dle mého názoru nejlepší cenově dostupná B450 deska vůbec, kdy má prakticky vše, co by solidní základní deska za dostupnou cenu mít měla. A tím vyniká i proti nejbližší konkurenci. Naše doporučení rozhodně má.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům:
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|