Strana 1 z 5
- ASUS TUF B450-PRO GAMING – TEST nové nejlepší
cenově dostupné základní desky pro AMD?
Všichni určitě obdivujeme luxusní základní desky, jako například aktuální ASUS ROG CrossHair VII HERO pro AMD RYZEN. Opravdu skvělá deska, jenže s cenovkou kolem 7 tisíc korun to přeci jen není deska pro každého a poměr cena/výkon určitě není její silnou stránkou :). Pro velkou část uživatelů je zkrátka cena podstatný parametr. Dobrý poměr cena/výkon, a tedy stále rozumně kvalitní slušně vybavená deska za rozumnou cenu, je to zásadní. A tak pochopitelně nejprodávanější desky pro AMD RYZEN procesory jsou ty s čipsetem B450.
Bohužel, výrobci desek až na výjimky značně podcenili AMD a jeho RYZEN procesory, a naopak přecenili Intel a jeho dnes naprosto nekonkurenceschopné procesory zejména pokud jde o cenu. A tak výrobci desek uvedli mnohem více H370, B360 základních desek pro Intel, ačkoliv AMD B450 platforma je objektivně ve všech směrech lepší (B450 umožňuje kromě jiného i taktovaní CPU i RAM, což B360 ne) a jako platforma díky cenám a výkonům AMD procesorů je dnes i o parník výhodnější. Bohužel absence nabídky kvalitních a současně opravdu cenově dostupných desek B450, byla dost alarmující.
Máslo na hlavě měl i ASUS, přední výrobce základních desek, který udělal opravdu kvalitní slušně vybavenou a cenově dostupnou desku s Intel B360 v podobě skvělého modelu ASUS ROG STRIX B360-G, ale pro AMD platformu podobný model nevydal. Za stejnou cenu kolem 2500 korun nabízel jen hůře vybavené a zpracované desky v podobě série B450 PLUS GAMING, které výbavou ani kvalitou zpracování a některých prvků výbavy prostě nebyly dost dobré.
ASUS zkrátka nenabízel opravdu zajímavou B450 desku kolem 2500 korun, ačkoliv ji nabízel na konkurenční horší a nezajímavé platformě Intel B360, což nedávalo prostě moc smysl. Evidentně byl schopen takovou desku vyrobit, ale prostě ji pro AMD platformu nenabízel. Stěžoval jsem si na to zdaleka nejen já, že nabídka je prostě nedostatečná. No a stížnosti dopadly zjevně na úrodnou půdu. ASUS vzal ten starší B450 PLUS GAMING model a opravdu ho vylepšil v řadě ohledech a vydává B450-PRO GAMING. Dnes si tedy tuhle novinku otestujeme.
Kromě dnes testované ATX varianty ASUS udělal i stejně slušně vybavenou a udělanou mATX verzi. Tedy opravdu zásadně doplnil svou děravou nabídku AM4 desek a přichází konečně s rozumnými cenově opravdu dostupnými modely, které velmi jistě bude patřit k nejprodávanějším deskám. Nabízí prostě konečně to, co měly nabízet dávno, a hlavně ASUS sám nabízel na jiné, bohužel nezajímavé platformě.
Srovnání s PRO GAMING a starší verze PLUS GAMING je skvěle vypovídající. ASUS zapracoval na mnoha klíčových slabinách. V první řadě je tu o něco lepší napájení. Lepší, ale ne o moc, ASUS prakticky jen vyměnil cívky, takže samozřejmě nic přehnaného, přeci jen pro extrémní taktování jsou zde jiné desky a pro běžné domácí taktování navíc RYZEN procesory nejsou nijak náročné na napájení. Naštěstí pro ASUS, protože i když zdvojil cívky, a tak se může vzhledově tvářit jako „8fáze“ (což naštěstí tak není nikde v materiálech ASUS označováno), stále jde o průměrnou 4+2 fázovou kaskádu. ASUS ale odstranil zásadní slabinu v podobě chlazení toho napájení, kdy malé pasivy u PLUS verze podstatně zvětšil u nové PRO a na teplotách i fungování desky v praxi (zejména po OC) je to hodně znát.
Mezi další vítaná vylepšení patří rozhodně i přidání druhého M.2 slotu, kdy starší model měl jen jeden, což je pro současnou dobu už přeci jen omezení. Dva M.2 sloty u PRO verze, oba s PCIe podporou, ale jen jeden má i SATA podporu.
Nejzásadnější je ale vylepšení integrovaného zvuku. Něco, co výrobci desek u levnějších desek nepochopitelně podceňují. Přitom právě integrovaný zvuk budou v drtivé většině uživatelé levnějších desek skutečně používat, zatímco u kvalitnějších a dražších desek, kam výrobci samozřejmě lepší integrovaný zvuk automaticky osadí, velká část uživatelů jej využívat nikdy nebude, protože není „dost dobrý“. Právě u levných desek by tak podle mého názoru měl být integrovaný zvuk co nejlepší, protože bude skutečně využíván. A rozdíl mezi dnes stále běžně používaným prehistorickým ALC887 a ALC1200 a ALC1220 je obrovský. ALC887 má všechny staré neduhy integrovaného zvuku, tedy slyšitelná elektromagnetická rušení, praskání, mizerné zvukové rozsahy atd. ALC1200 série na druhou stranu udělala znatelný pokrok ve všech směrech a většinu neduhů dokázala úspěšně odstranit. ASUS tedy konečně osadil solidní ALC1200A (bohužel však ne modernější, a ještě lepší ALC1220) a tím potěší mnoho uživatelů. Starší PLUS edice měla právě ten o hodně horší ALC887.
ASUS vylepšil ještě pár věcí, například HDMI je u PRO verze 2.0b, mnohé desky stála mají ještě verzi 1.4. Jinak konektorová výbava změn proti PLUS verzi nedoznala, je zde stále i USB Type-C, také prehistorický PS/2 a DVI. Samozřejmě nechybí RGB podsvícení, včetně malého podsvícení loga na desce. Podporovány jsou všechny procesory architektury ZEN, tedy od 14nm přes současné 12nm s integrovanou i bez integrované grafiky. Velmi pravděpodobně bude podporovat i chystané nové procesory, pro desku je dostupný nový BIOS s AGESA 0072.
Dnes se tedy podíváme, jaká je tahle deska v praxi …
|