Strana 5 z 5
A620 platforma má být podle AMD low endové řešení, pro levnější a úspornější procesory (do 120W), s jedním Gen4 grafickým slotem a jednom Gen4 M.2 SSD slotem. To vše za velmi dostupnou cenu. A ač takové jednoduché velmi základní A620 desky na trhu najdete v mnoha provedeních, dnes testovaná ASUS TUF GAMING A620M-PLUS WIFI není jednou z nich. Deska má hned 2x M.2 Gen4 a navíc podporuje taktování skrze PBO, kdy tedy počítá s až téměř 300W TDP. Upozorňuji ještě jednou, že tohle rozhodně nebude u většiny A620 desek možné. U téhle to ale jde. A funguje to i s RYZEN 9 7950X, tedy TOP procesorem AMD. Funguje i 7950X3D (ten má taktování omezené z výroby).
Funguje také taktování pamětí, kdy DDR5 na 6000MHz s EXPO jsou stabilní a bez potíží a deska by měla zvládat i mnohem více, což zvládá, ale už samozřejmě s děličkou v rámci RYZEN 7000 série, takže DDR5-6000 jsou dnes ideál. Ve výsledku má tak sice o pár % nižší výkon, než stejná kombinace CPU+RAM na vyladěných luxusních B650E/X670E deskách, ale rozdíl není zase tak zásadní, což prostě vyvažuje cena. Aktuálně se ASUS TUF GAMING A620M-PLUS WiFi prodává jen za 3450 korun vč. DPH, varianta bez Wi-Fi pak jen za 3100 korun. S ohledem na rozumnou výbavu, a hlavně výkon i pro hráče, je poměr cena/výkon naprosto excelentní!
Musím ale důrazně upozornit na fakt, že ne každá A620 deska je takhle dobrá. Vlastně drtivá většina nemá zpracování ani výbavu a celkový výkon zdaleka srovnatelnou s touhle. Většina bude omezená na těch 120W CPU a s osekanou výbavou na kost, ačkoliv jejich ceny dramaticky nižší nebudou. Tedy ano, i ASUS nabízí ještě o třetinu levnější A620, ale jsou osekané na kost a jestli 2500 vs 3500 korun je zásadní rozdíl, bych osobně neřekl. Na druhou stranu pro čistě kancelářské sestavy budou i ty základní A620 edice naprosto dostačovat. ASUS TUF GAMING A620M-PLUS má být ale i pro hráče, a ASUS ji udělal tak, že nemám problém ji i do výkonnějšího PC doporučit. Vlastně přijde mě jako ideální základ pro velkou část uživatelů, speciálně pro ty, kteří přemýšlí, zda vůbec do AM5 jít.
Stále je totiž „problém“, že v tuto chvíli nejlevnější AM5 procesor stojí pořád více než 5 tisíc, což není zase tak levné. A i proto i dnes mnozí pokukují po AM4. Technicky vzato je nejlevnějším procesorem AM5 platformy RYZEN 5 7500F, určený ale jen pro OEM. Za 5200 korun jde o lehce podtaktovaný RYZEN 5 7600 s vypnutou iGPU, takže nedává moc smysl. Běžně skutečně fyzicky nejlevnějším dostupným modelem je tak stále výborný RYZEN 5 7600. Ale 5700 korun je pro mnohé dost peněz za procesor. A protože dříve nebyly rozumné levné AM5 desky, tak AM4 platforma byla jasná volba pro toho, kdo chtěl cenově dostupný PC. S uvedením A620 a speciálně desky jako ASUS TUF GAMING A620M-PLUS však podle mě stojí za to si AM5 pořídit. Podobně kvalitní AM4 deska s podobnou výbavou nebude o nic levnější, procesor sice levnější bude ale s podobným výkonem ve výsledku, stejně jako DDR4 paměti jsou sice levnější než DDR5 ale také pomalejší a cenový rozdíl už není tak velký. S ohledem na současné ceny už se bavíme o tak malém rozdílu, že podle mého názoru nedává smysl kupovat starší již nerozšiřitelnou platformu proti aktuální AM5.
Deska je tak kvalitní, že zvládá bez potíží i špičkově výkonné RYZEN 9 modely, včetně 7000X3D procesorů i v kombinaci s DDR5-6000+MHz paměťmi a tomu odpovídajícím výkonem celku. Ano, je jednodušší než B650E/X670E desky, a tedy vykazuje v testech a v praxi o několik % nižší výkon proti nim, ale nic zásadního, a hlavně je i násobně levnější. Pochopitelně dokonalá deska to není, což od low endu za 3100/3450 korun nelze ani očekávat. Ovšem to, co za ty peníze nabízí jako celek, je podle mě výborné. Levnější A620 desky nejsou o tolik levnější, ale zpracováním jsou výrazně horší a tomu odpovídají i možnosti. ASUS u tohoto modelu podporuje i PBO atd., takže zpracování má prostě fyzicky jasně lepší. Pochopitelně i tak jsou tu kompromisy.
Některé souvisejí s použitým A620 základem, jiné prostě s tím, že má jít o levnou desku a na každém dolaru nákladech tedy záleží. Deska tedy nemá Type-C USB sama na sobě, ani žádné skutečně rychlé USB. Nemá (oficiálně) PCIe 5.0 ani pro SSD a má přeci jen limitované taktování /PBO díky jednoduššímu zpracování, což však většině nijak vadit nebude. Pokud vám to vadí, ASUS má TUF GAMING B650M-E WIFI model, který stojí 4500 korun a je prostě trochu robustnější verzí jinak podobné desky, ale s B650 čipsetem. Pokud vám ty kompromisy nevadí, je A620 verze dobrá volba. Co mě osobně asi nejvíce vadí, je ten integrovaný zvuk. ALC887 je mizérie, ALC1220 sice není žádný zázrak, ale proti 887 je mnohem lepší a o moc dražší by nebyl. Speciálně u těchto desek je navíc dost velká pravděpodobnost, že uživatelé budou na ten integrovaný zvuk spoléhat, takže by dávalo smysl jej udělat lepší. Bohužel, ASUS má sice ještě luxusnější A620 model s tím lepším zvukem, ale ten stojí stejně jako B650 desky, takže nedává smysl. Absence digitálního výstupu také zamrzí. Zkrátka šetřilo se. Nicméně výsledná cena je prostě s ohledem na celkovou kvalitu desky, velmi velmi přístupná. A to byl cíl.
ASUS TUF GAMING A620M-PLUS (WiFi) není perfektní základní deska, ale s ohledem na velmi dostupnou cenu jde o základ, který bych se nebál použít a doporučit jako opravdu solidní cenově dostupné řešení. A klidně i pro herní PC, pokud jde rozpočet napjatý. Má vše zásadní, co je třeba, mimo tedy solidního integrovaného zvuku. Což ale zase tak moc nepřekvapí. Prostě za ty peníze se dá s touhle deskou poskládat opravdu solidní PC s jakýmkoliv RYZEN 7000 procesorem bez obav, že by ho neutáhla apod. Stále sice musíte mít na paměti, že jde o kompromisní řešení a ta cíleně nízká cena ovlivňuje hodně, ale ASUS se opravdu snažil a proti většině A620 desek je tohle prakticky „high end“. Mezi A620 deskami jsou masivní kvalitativní rozdíly, ačkoliv cenový rozdíl je už jen několik set korun. Pokud tedy hledáte rozumnou, ale cenově dostupnou AM5 desku, speciálně pro domácí/herní PC, je tohle podle mě nejlepší nejlevnější základní deska, kterou začít.
Za pouhých 3450 korun (Wi-Fi) a 3100 korun (bez Wi-Fi) se těžko najde na AM5 něco lepšího a skutečně dobrého. Robustnější B650 TUF Gaming PLUS verze vás vyjde o tisíc korun dráž (4500 korun) a pokud byste chtěli stejnou TUF PLUS edici (už jen ATX formát) v X670E provedení, tedy s plnou výbavou a tomu odpovídajícím zpracováním, připravte si 7500 korun. Zkrátka testovaná deska je z hlediska poměru cena/výkon, vynikající AM5 řešení, kdy se ještě o nějaké rozumné kvalitě desky dá vůbec mluvit a máte jistotu, že ji můžete s odpovídajícím výkonem spárovat s jakýmikoliv RYZEN 7000 procesorem a rychlými DDR5 k tomu.
Za výbavu pro testování děkujeme našim partnerům
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|